Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwierzchnik żąda ukarania pracownika, jak odmówić wykonania polecenia?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 27.11.2016

Otrzymałam od wójta (będącego organem prowadzącym) ustne polecenie pociągnięcia jednego z pracowników mojej szkoły do odpowiedzialności porządkowej – kary nagany. Czy mam wykonać to polecenie i na jakiej podstawie prawnej? Ja nie widzę powodów ani uzasadnienia dla takiej nagany. Jednak niewykonanie przeze mnie tego polecenia będzie narażało mnie na duże nieprzyjemności. Dzisiaj zostałam telefonicznie poinformowana, że otrzymam na piśmie od wójta wiosek o udzielenie nagany temu pracownikowi.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności należy wyraźnie podkreślić, iż to Pani jako pracodawca musi ocenić, czy względem są podstawy prawne i faktyczne do pociągnięcia tego pracownika go do takiej odpowiedzialności. Jeżeli wójt wymaga od Pani nałożenia kary nagany, to zauważyć należy, iż ta może być zastosowana wyłącznie za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Powyższe wynika wprost z treści art. 108 § 1 pkt 2 K.p.

 

Istotne znaczenie ma także czas, kiedy ów pracownik miał się dopuścić zachowania, które ma rzekomo stanowić podstawę nałożenia na niego kary nagany. Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.

 

Kolejną kwestią jest Pani zatrudnienie, czyli to, kto dla Pani jest pracodawcą. Jeżeli pracodawcą jest wójt, wówczas Pani zobowiązana jest realizować obowiązki pracownika określone w art. 100 § 1 K.p. Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Jeżeli polecenie wójta będzie poleceniem służbowym i wynika z hierarchii Pani jako pracownika, wówczas dysponując pismem wójta, winna Pani skorzystać z pomocy prawnej gminy i zwrócić się do radcy prawnego obsługującego gminę z wnioskiem o wydanie opinii prawnej, czy w tym stanie faktycznym możliwe jest zastosowanie odpowiedzialności porządkowej. Moim zdaniem powinna Pani dążyć do przerzucenia odpowiedzialności na wójta i pomoc prawną, z której tenże korzysta.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Nie ulega bowiem wątpliwości, że znajduje się Pani w trudnej sytuacji, albowiem wójt jako Pani przełożony ma prawo wydawać Pani polecenia służbowe. W mojej ocenie takim poleceniem służbowym jest pociągnięcie Pani podwładnego do odpowiedzialności porządkowej stosownie do treści art. 108 § 1 pkt 2 K.p. Zanim jednak wykona Pani polecenie służbowe, należy dokładnie ocenić stan faktyczny, albowiem nie jest Pani zobowiązana do wykonania polecenia sprzecznego z przepisami prawa. Innymi słowy wykonanie takiego polecenia będzie uzależnione od tego, czy pracownik wobec którego ma być zastosowana kara nagany, dopuścił się zachowania opisanego w art. 108 § 1 pkt 2 K.p. Jeżeli nie, wówczas nie może Pani nałożyć na niego zgodnie z przepisami prawa kary nagany, a tym samym może Pani odmówić wykonania polecenia służbowego, jako sprzecznego z przepisami prawa.

 

Pozwolę sobie przytoczyć poglądy z literatury, zgodnie z którymi: „Zgodność polecenia z umową o pracę oznacza przede wszystkim polecenie wykonywania prac (czynności) wynikających z określonego w umowie rodzaju pracy. Pracownik jest obowiązany do wykonywania innej pracy tylko wtedy, gdy wynika to z przepisu szczególnego (zob. w tym zakresie w szczególności art. 42 § 4 i art. 81 § 3 K.p.). Odnosi się to także do innych elementów umowy, np. miejsca i czasu pracy. Odmowa wykonania polecenia wiąże się z ryzykiem pracownika, że zostaną wobec niego zastosowane przez pracodawcę sankcje, a organ rozpoznający spór (sąd) podzieli punkt widzenia pracodawcy, a nie wnoszącego powództwo pracownika. Według wyroku SN z dnia 12 czerwca 1997 r., I PKN 211/97, OSNAPiUS 1998, nr 11, poz. 323, bezprawna i świadoma odmowa wykonania polecenia, zagrażająca istotnym interesom pracodawcy, uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 K.p.). Pracownik może odmówić wykonania polecenia, gdy narusza ono warunki określone w § 1” (Eliza Maniewska, Komentarz aktualizowany do art. 100 Kodeksu pracy, 2015.10.01).

 

Zanim jednak Pani taką decyzję podejmie, proszę zwrócić się do wskazanego przeze mnie radcy prawnego, czy w jego ocenie zachowanie takie kwalifikuje się do odpowiedzialności porządkowej, czy też nie. Radca prawny gminy winien wydać opinię na piśmie, wówczas będzie Pani chroniła swoje stanowisko.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podważenie zwolnienia lekarskiego pracownika małej firmy

Mam niedużą firmę, w której zatrudniam 18 pracowników. W związku z tym, w razie choroby pracownika jestem zobowiązana płacić przez pierwsze 33 dni wynagrodzenie chorobowe. Jedna z pracownic, będąc na chorobowym, codziennie odwiedzała moje punkty handlowe w 

Zwrot kosztów kursów kwalifikacyjnych

Pracowałam kilka lat w jednym zakładzie pracy. Zostałam skierowana na dwa kursy kwalifikacyjne, za które płacił pracodawca. Podpisałam dwie umowy, w których zobowiązałam się do przepracowania minimum trzech lat od odbycia kursów. Jakiś czas temu otrzymałam inną propozycję pracy, ale

„Trzynastka” i zawieszony w pracy nauczyciel

Jestem chwilowo zawieszony w pracy nauczyciela. W zeszłym roku przebywałem w areszcie tymczasowym, a sprawa wciąż się toczy. Nie rozwiązano ze mną umowy o pracę zmniejszono tylko pensję, cały czas więc dostaję pobory. Niestety nie otrzymałem „trzynastki” za rok 2007, mimo ż
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »