Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwiększone wydatki na dziecko a podwyższenie alimentów

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 27.10.2017

Sprawa dotyczy zwiększonych wydatków na dziecko i podwyższenia alimentów. Jestem mamą dwójki dzieci. Córka w tym roku kończy studia, a syn za miesiąc kończy 18 lat i przystępuje do egzaminu maturalnego. Z ojcem dzieci jestem po rozwodzie, mamy równe prawa rodzicielskie, dzieci są pod moją opieką. Szczęśliwie mam stałą, dobrą pracę. Mój były mąż założył nową rodzinę. Regularnie płaci alimenty, ale z naszymi dziećmi prawie się nie widuje, stosunki między nimi są chłodne. Właśnie mnie poinformował, że założył konto bankowe synowi i z chwilą osiągnięcia przez niego pełnoletniości alimenty będzie przelewał na jego konto, bo takie podobno jest prawo. Z córką było tak samo, ale ona zawsze robi przelew automatyczny i nie mam z nią problemu. Z synem będzie problem, bo bardzo lekkomyślnie rozporządza pieniędzmi. Co mam zrobić, jeśli nie będzie chciał przekazywać mi pieniędzy? Jak mogę temu zaradzić? W związku z maturą mam bardzo dużo wydatków – studniówka, garnitur, dodatkowe lekcje. Nie chcę wywoływać konfliktu, ale okres maturalny syna wymaga większych nakładów finansowych. Jaką mam szansę na podwyższenie na ten okres alimentów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwiększone wydatki na dziecko a podwyższenie alimentów

Fot. Fotolia

Kwestie związane ze sposobem płatności alimentów regulowane są co do zasady w treści wyroku zasądzającego świadczenia. Zapewne w wyroku sąd zadecydował, iż alimenty mają być wypłacane do rąk matki jako przedstawiciela ustawowego małoletniego. Wątpliwości pojawiają się jednak w sytuacji, gdy dziecko, które jest uprawnione do alimentów, uzyska pełnoletniość, natomiast w wyroku nadal rodzic jest wskazany jako uprawniony do ich odbioru. Nie ma potrzeby prowadzenia postępowania w przedmiocie zmiany postanowienia dotyczącego alimentów. Niektórzy rodzice zawierają ze swoimi dziećmi umowy, na mocy których to właśnie im przekazują alimenty po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości.

 

Po uzyskaniu pełnoletniości uprawniony do alimentów staje się osobą uprawnioną do ich przyjmowania i nie są konieczne ani postanowienie sądu, ani osobna umowa z osobą zobowiązaną do alimentów. Sąd Najwyższy w uchwale składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 16 kwietnia 1977 r. mającego moc zasady prawnej w sprawie o sygnaturze III CZP 14/77, wyjaśnił: „W przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletniości z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego”. Jako „odpowiedni dokument stanu cywilnego” w doktrynie przyjmuje się skrócony odpis aktu urodzenia czy nawet dowód osobisty (J. Ignaczewski, Komentarz do Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego). Niestety nie ma narzędzia prawnego, które by zabezpieczyło Panią przed otrzymywaniem przez syna alimentów od ojca. Syn po uzyskaniu pełnoletniości może otrzymywać alimenty bezpośrednio na swój rachunek bankowy. Celem świadczeń alimentacyjnych jest zaspokajanie potrzeb dziecka przez jego rodziców.

 

Oczywiście zmiana okoliczności może stanowić podstawę do zmiany wysokości alimentów. Jednakże od chwili uzyskania pełnoletniości z takim roszczeniem może wystąpić jedynie syn. On jest osobą legitymowaną do występowania z roszczeniem o zmianę (podwyższenie) alimentów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V minus 1 =

»Podobne materiały

Rekompensata za niepłacone przed laty alimenty

Obecnie mam 32 lata. Ojciec, który rozstał się z matką, nigdy nie płacił na mnie alimentów. Uważam jednak, że ma wobec mnie pewne zobowiązania. Czy mam szansę na uzyskanie jakiejś rekompensaty pieniężnej?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »