Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

ZUS prowadzącego działalność gospodarczą

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 09.06.2014

Wysokość składek ZUS, jakie musi opłacać przedsiębiorca uzależniona jest od kilku czynników, wśród których decydujące znaczenie ma okres, przez jaki prowadzi on działalność gospodarczą. O wysokości składek może w pewnym stopniu decydować również sam przedsiębiorca, w zależności od tego, czy będzie chciał opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zasady, na jakich osoby prowadzące działalność gospodarczą podlegają ubezpieczeniom społecznym, określają przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych1. Zgodnie z tym aktem prawnym, przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi podlegają co do zasady obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności, do dnia zaprzestania jej wykonywania (z wyłączeniem okresu, na który działalność została zawieszona). Ponadto na wniosek przedsiębiorcy, może on zostać objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, co wiąże się oczywiście z koniecznością opłacania dodatkowej składki. W pewnych przypadkach, jeżeli nastąpi zbieg tytułów ubezpieczeń (np. przedsiębiorca jest również zatrudniony na podstawie umowy o pracę), działalność gospodarcza może być przy zachowaniu pewnych warunków zwolniona z konieczności opłacania składek ZUS.

 

„Mały ZUS”

 

Jeżeli osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie przysługuje zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, może on – w zależności od tego jak długo wykonuje działalność – opłacać tzw. „mały” lub „duży ZUS”. Prawo opłacania „małego ZUS-u” przysługuje przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi, w pierwszych 24 miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem że:

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

  1. nie świadczą oni usług dla byłego pracodawcy, których zakres pokrywa się z obowiązkami wykonywanymi na etacie w bieżącym lub poprzednim roku podatkowym.
  2. nie wykonywali oni działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 5 lat.
    Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla takich przedsiębiorców stanowi zadeklarowana przez nich kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2014 r. jest to 504 zł, co daje minimalne składki w łącznej wysokości 160,78 zł z ubezpieczeniem chorobowym lub 148,43 zł bez ubezpieczenia chorobowego.

 

„Duży ZUS”

 

Przedsiębiorcy, którym nie przysługuje prawo do opłacania „małego ZUS-u” płacą składki, których podstawę wymiaru stanowi 60% przeciętnego wynagrodzenia. W 2014 r. podstawa ta wynosi 2247,60 zł. Dodatkowo muszą oni również opłacać składki na Fundusz Pracy. Łączna, minimalna suma składek w 2014 r. wynosi dla tych przedsiębiorców 772,06 zł z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, lub 716,99 zł bez tego ubezpieczenia.

 

Składka na ubezpieczenie zdrowotne

 

Do powyższych kwot należy doliczyć jeszcze składkę na ubezpieczenie zdrowotne, pobieraną na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych2. Jest to ubezpieczenie odrębne od ubezpieczeń społecznych, a dysponentem składek jest Narodowy Fundusz Zdrowia, jednakże należne składki uiszcza się na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość składki zdrowotnej jest jednakowa dla wszystkich osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. W 2014 r. wynosi ona nie mniej niż 270,40 zł.

 

 

 

 

_____________________________

1 Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych Dz. U. z 2013 r. poz. 1442, z późn. zm.)

2 Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 09.06.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus I =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »