Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zrzeczenie się zachowku na rzecz córki

Autor: Filip Syrkiewicz • Opublikowane: 29.04.2018

Czy mogę w trakcie trwającego postępowania sądowego, w którym jestem powodem, zrzec się na rzecz córki należnego mi od brata zachowku? Sprawa dobiega końca. Wyrok będzie korzystny dla mnie. Brat zaproponował ugodę, podając w rozliczeniu śmieszną kwotę. Mam niestety komornika na koncie bankowym i brat grozi mi, że w razie mojej odmowy zgłosi to do komornika, aby ten zajął zasądzoną na moją rzecz kwotę. Córka jest w trudnej sytuacji finansowej i chciałem ją w ten sposób wspomóc. Jak mogę formalnie przekazać jej zachowek?

Filip Syrkiewicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Prawo do zachowku w rozumieniu art. 991 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r., poz. 459 z późn. zm.) stanowi źródło roszczenia potencjalnego spadkobiercy ustawowego przeciwko osobie powołanej do dziedziczenia na zasadach wyłączności. Przedmiotem tego roszczenia jest żądanie zapłaty sumy odpowiadającej części spadku, która przypadłaby osobie pominiętej w testamencie, gdyby dziedziczenie odbywało się na mocy ustawy.

 

W przedstawionym stanie faktycznym przez „zrzeczenie” rozumieć należy intencję zbycia uprawnienia do zachowku na rzecz Pańskiej córki. Skutkiem zrzeczenia prawa w ujęciu jurydycznym (prawnym) jest bowiem z zasady jego wygaśnięcie.

 

Zagadnienie dopuszczalności zrzeczenia się prawa do zachowku było historycznie przedmiotem kontrowersji w orzecznictwie. Kres temu sporowi położyła uchwała Sądu Najwyższego z dnia 13 lutego 1975 r., sygn. akt III CZP 91/74. Zgodnie z poglądem zaprezentowanym w tym orzeczeniu wierzytelność z tytułu przysługującego pominiętemu spadkobiercy prawa do zachowku podlega regułom określonym w art. 509 Kodeksu cywilnego. Przepis ten umożliwia przeniesienie przysługujących zbywcy wierzytelności na rzecz innej osoby, o ile nie sprzeciwiają się temu przepisy odrębne, postanowienia umowy lub właściwość zobowiązania.

 

Wymaga podkreślenia, iż w polskim porządku prawnym nie istnieją regulacje wyłączające możliwość obrotu prawem do zachowku. W orzecznictwie utrwaliło się również stanowisko, stosownie do którego przeniesienie wierzytelności z tego tytułu nie sprzeciwia się naturze tego zobowiązania. Jednocześnie prawo to nie ma charakteru kontraktowego, a zatem nie może z istoty rzeczy naruszać postanowień umownych.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Powyższe prowadzi zatem do jednoznacznego wniosku, że przeniesienie przez Pana wierzytelności, których źródłem jest prawo do zachowku, na rzecz córki będzie dopuszczalne.

 

Rozporządzenie tym roszczeniem nie jest ograniczone w czasie, a tym samym możliwe będzie jego zbycie także w toku postępowania, którego przedmiotem jest ustalenie prawa do zachowku. Jeżeli Pańska córka nabędzie wierzytelność przed uprawomocnieniem się orzeczenia, wstąpi wówczas w przysługujące dotąd Panu prawa strony sporu.

 

Rozporządzenia wierzytelnością dokonuje się na podstawie umowy cesji. Mimo że przedmiotowa wierzytelność nie została stwierdzona na piśmie, a zatem nie ma ograniczeń co do formy zawarcia umowy jej cesji, dla celów dowodowych rekomenduje się zachowanie formy zwykłej pisemnej. O przelewie (przeniesieniu) wierzytelności zbywca powinien powiadomić dłużnika.

 

W okolicznościach niniejszej sprawy oświadczenie takie może Pan złożyć zobowiązanemu przed sądem, doręczając mu kopię zawartej z córką umowy cesji, bądź doręczając jej odpis listem poleconym za potwierdzeniem nadania.

 

Innym, godnym rozważenia rozwiązaniem, tożsamym co do skutków, jest zawarcie z córką umowy darowizny, której przedmiotem będą środki pieniężne lub przedmioty należące do zachowku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zachowek dla dzieci osoby wydziedziczonej

Czy dzieciom osoby wydziedziczonej przysługuje zachowek? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

 

Czy jestem uprawniony do zachowku?

Moi rodzice przepisali w 1990 r. gospodarstwo rolne wraz z domem swojej córce (czyli mojej siostrze) i jej mężowi w zamian za emeryturę. Aktualnie siostra jest po rozwodzie. Czy w takiej sytuacji będę uprawniony do zachowku po śmierci rodziców?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »