Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zrzeczenie i późniejsze domaganie się zachowku

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 02.03.2019

Czy gdy zainteresowany zachowkiem wcześniej zrzekł się go notarialnie, może później bez przeszkód się go domagać domagać? Czy otrzymane wcześniej przez niego środki od zobowiązanego w postaci potwierdzonego przelewu na różne sumy bez adnotacji, że jest to np. pożyczka, darowizna itp. (jest tylko „wpłata”) mogą być uznane jako częściowa spłata zachowku dokonana przed śmiercią lub po śmierci jego rodzica?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zrzeczenie i późniejsze domaganie się zachowku

Kwestie spadkowe wzbudzają wiele emocji i czasem potrafią być naprawdę skomplikowanie, niekiedy zaś ciągną się latami.

 

Zachowek dotyczy dziedziczenia ustawowego i ma on stanowić pewne wyrównanie, rekompensatę dla osób, które zostały pominięte w testamencie. Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego „zstępnym, małżonkowi i rodzicom spadkodawcy, którzy byliby spadkobiercami z mocy ustawy, przysługuje połowa udziału, który przypadłby z mocy ustawy, a jeśli jest to osoba trwale niezdolna do pracy lub małoletnia – 2/3 udziału”.

 

Nie wspomniał Pan, jakie konkretnie brzmienie miała umowa zawarta przed notariuszem. Zasadniczo, na podstawie art. 1047, umowa o spadek po osobie żyjącej jest nieważna, jednakże na podstawie art. 1048 można zawrzeć umowę z przyszłym spadkodawcą, której treścią będzie zrzeczenie się dziedziczenia po nim, która to umowa winna być zawarta w formie aktu notarialnego. Sąd Najwyższy w swojej uchwale z dnia 17 marca 2017 r., sygn. akt III CZP 110/16, jednoznacznie stwierdził, że dopuszczalne jest zrzeczenie się prawa do zachowku. Jednakże zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje też prawo do zachowku, tak samo jak wydziedziczenie pozbawia prawa do zachowku (samo pominięcie w testamencie pozbawia prawa do spadku, ale nie zachowku). Nie można jednakże wykluczyć ze 100% pewnością, iż sąd nie dokonałby odmiennej interpretacji, gdyż w sądzie nigdy nie można mieć pewności, a interpretacja zależy w dużym stopniu od spojrzenia i intencji danej osoby. Dlatego istnieje duża szansa, że sąd oddaliłby takie powództwo, ale z drugiej strony istnieje również możliwość, że sąd przyznałby roszczenie.

 

Natomiast zgodnie z art. 993 przy obliczaniu zachowku dolicza się darowizny dokonywane przez spadkodawcę oprócz drobnych, zwyczajowo przyjętych. Nie dolicza się również takich na rzecz osób niebędących spadkobiercami lub osobami uprawnionymi do zachowku sprzed więcej niż 10 laty wstecz od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Jeśli więc pieniądze pochodziły od spadkodawcy na rzecz osoby uprawnionej do otrzymania zachowku, powinno się je zaliczać na rzecz zachowku. W świetle przepisów dotyczy to darowizn pochodzących od spadkodawcy, nie od innych osób.

 

Kwestia, czy są to wystarczające odpowiedzi, nie jest również prosta i jednoznaczna. Z jednej strony niewątpliwie jest to dowód na pewne przysporzenie majątkowe, które w braku innej podstawy może zostać śmiało uznane za darowiznę, a więc spełniałoby to wymogi ustawowe do zaliczenia na poczet zachowku. Z drugiej jednak strony sąd ma prawo do swobodnej oceny dowodów, a więc może stwierdzić inaczej, choć zasady doświadczenia życiowego, logika i rozsądek wskazują, że były to darowizny. Dlatego też winny one być zasądzone na poczet zachowku, jeśli pochodzą od spadkodawcy, jednakże przepisy milczą na temat darowizn pochodzących od innych osób, niż spadkodawca. Ewentualnie można wnosić o zaliczenie tego na poczet zachowku np. na podstawie zasad współżycia społecznego czy względów słuszności.

 

Jeśli prześle Pan dokumenty, jak najbardziej się z nimi zapoznam i wyrażę swoją opinię, prawdopodobnie jednak opinia moja pozostanie w dużym stopniu niezmieniona.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus 3 =

»Podobne materiały

Prawo do zachowku po ojcu dla jego jedynej córki

Mam pytanie o prawo do zachowku. Mój ojciec kilka lat temu darował siostrzeńcowi dom z działką (w zamian za spłatę długów z ZUS-u przez siostrę ojca, czyli przez matkę owego siostrzeńca). Niedawno ojciec zmarł i nie zostawił żadnego spadku. Ja jestem jego jedyną córką. Czy mam prawo do zachowku? Czy

Roszczenie o zachowek w sytuacji braku dowodów na poczynioną darowiznę

Rodzice podarowali mi 20 lat temu pół domu, a pięć lat później drugą połowę z zapisem służebności. Dom był stary, więc do tego czasu wykonałam w nim generalne remonty. Drugiej siostrze darowali działkę, na której się pobudowała. Wcześniej jeszcze rodzice wybudowali za własne pieniądze dom dla mojego

Czy jest podstawa prawna do żądania wypłaty zachowku od drugiej żony ojca, która po jego śmierci stała się głównym najemcą mieszkania?

Przed kilku laty zmarł mój ojciec, który był po rozwodzie z moją mamą. Mieszkał w mieszkaniu służbowym. Na miesiąc przed śmiercią, w szpitalu, w którym się leczył, zawarł związek małżeński. Obecnie w mieszkaniu ojca mieszka jego druga żona. Czy w tej sytuacji przysługuje mi prawo do zachowku?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »