.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Żona jako pracownik w jednoosobowej działalności męża

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 08.04.2011

Mój mąż od kilku lat prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Od czterech lat pomagam mu w tym, a szczerze mówiąc – zajmuję się wieloma sprawami w jego firmie (wydaje mi się, że jestem jej filarem). Chciałabym więc formalnie jakoś należeć do tej firmy, wzmocnić swoją pozycję, ale mąż jest przeciwny, na założenie spółki też się nie zgadza. Co mogę w tej sprawie zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Żona jako pracownik w jednoosobowej działalności męża

Odpowiedzialność współmałżonka za długi powstałe w czasie prowadzenia działalności gospodarczej przez jednego z małżonków

Bardzo współczuję sytuacji, w jakiej się Pani znalazła, bo prawdę mówiąc, jest ona patowa. Z prawnego punktu widzenia nie może Pani zmusić męża do zmiany formy organizacyjnej prowadzonej działalności – umowa spółki, jak sama nazwa mówi, jest umową, czyli dwie strony muszą się na nią zgodzić. Nie ma Pani możliwości wystąpić skutecznie z roszczeniem o zawarcie umowy spółki.

 

Przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej dochody z tej działalności wchodzą do majątku wspólnego małżonków, ale wchodzą również długi. Jeżeli kiedyś powstałoby zadłużenie, wierzyciele mogliby dochodzić roszczeń z Państwa majątku wspólnego. Jako właściciel mąż odpowiada osobiście za wszystkie długi firmy, to znaczy, że w przypadku niepowodzenia – jeśli zaciągnął kredyt lub ma długi w stosunku do dostawców – może stracić swoje oszczędności, a także to, co posiada, np. dom lub samochód, oraz to, co wchodzi w skład Państwa majątku wspólnego.

 

Firma jednoosobowa lub indywidualna działalność gospodarcza to przedsiębiorstwo, którego właścicielem jest jedna osoba – osoba fizyczna. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może zatrudniać pracowników. Nazwą „jednoosobowa działalność gospodarcza” nie można się sugerować, ponieważ dotyczy ona formy własności firmy: firma należy do jednego właściciela.

Umowa o pracę z małżonkiem prowadzącym własne przedsiębiorstwo

Nie wiem, na jakich zasadach pracuje Pani dotychczas w firmie Pani męża, ale ma Pani pełne prawo do tego, by być u niego oficjalnie zatrudnioną – w tym także na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Wtedy miałaby Pani roszczenia o wypłatę pensji. Może być Pani np. dyrektorem ds. marketingu – zarówno stanowisko, jak i wynagrodzenie może być kształtowane dowolnie przez Państwa, ale przy umowie o pracę nie może być niższe niż najniższe wynagrodzenie, czyli 1317 zł (brutto).

 

Jeżeli wykonuje Pani jakąś pracę na rzecz męża bezpłatnie, ma Pani roszczenie o ustalenie stosunku pracy. Również Państwowa Inspekcja Pracy może wykryć, iż zatrudnia on pracownika bez umowy.

 

Tak naprawdę, jak Pani widzi, zbyt dużych możliwości prawnych Pani nie ma, by zmienić oficjalną pozycję w firmie. Może Pani tylko przestać pomagać mężowi, gdyby nie chciał Pani oficjalnie w niej zatrudnić. Wypracowany przez niego dochód i tak wejdzie do majątku wspólnego Państwa, gdyż, jak ustalił ustawodawca w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, wszelkie dochody z pracy, w tym także z prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, wchodzą do majątku wspólnego małżonków.

Zatrudnienie współmałżonka

Podkreślę jeszcze na koniec, że w prawie polskim nie ma zakazu zatrudniania na podstawie umowy o pracę czy umowy-zlecenia współmałżonka. Owszem, ZUS czasem kwestionował legalność takich umów, ale jak wypowiedział się Sąd Najwyższy (sygn. akt II UK 53/07), umowa taka nie jest nieważna. Nie można zaliczać kosztów do kosztów uzyskania przychodu pracy małżonka.

 

Natomiast żona, która nie jest zatrudniona w firmie małżonka, a pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z małżonkiem prowadzącym działalność gospodarczą, może spełniać kryteria osoby współpracującej. Zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osobami współpracującymi z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą są: małżonek, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice, macocha i ojczym oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności. Również w tym przypadku zastosowanie znajdzie zakaz zaliczania do kosztów własnej pracy małżonka.

 

Wobec powyższego nie widzę przeciwskazań prawnych, by była Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę u Pani męża.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 - cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »