Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Żona chce wynająć mieszkanie po rozwodzie zamiast sprzedaży - co zrobić?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 07.07.2019

Jestem po rozwodzie. Była małżonka chce wynająć nasze wspólne mieszkanie, w którym teraz nikt nie mieszka, i wystąpiła do sądu z wnioskiem o udzielenie przez sąd zgody na to. Ja konsekwentnie proszę ją, abyśmy to mieszkanie sprzedali, i nie zgadzam się na wynajem. Już po jej pozwie wniosłem swój o podział majątku. Za mieszkanie płacimy czynsz i kredyt po połowie, aczkolwiek ostatnio zdarzały się pewne opóźnienia. Czy rzeczywiście sąd może nakazać wynajęcie mieszkania? Czy jest takie prawo?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Długo zastanawiałem się nad przedstawionym przez Pana stanem faktyczny sprawy. Podstawową kwestią w sprawie było zatem rozstrzygnięcie, czy czynność zawarcia umowy najmu lokalu można kwalifikować jako czynność z zakresu zwykłego zarządu, czy też czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu. 

 

Zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

 

Przepis art. 199 określa zatem zasady dokonywania najważniejszych czynności odnoszących się do rzeczy wspólnej, czyli czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Chodzi tu o rozporządzanie rzeczą wspólną, zmianę jej przeznaczenia, istotną zmianę samej rzeczy. Kodeks nie precyzuje, jakie czynności przekraczają zakres zwykłego zarządu, uznać należy jednak, że będą to czynności wykraczające poza załatwianie bieżących spraw związanych z rzeczą i utrzymywanie jej w stanie niepogorszonym. Takie czynności wymagają zgody wszystkich współwłaścicieli. Czynność dokonana bez zgody wszystkich jest bezwzględnie nieważna. W braku zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd. Współwłaściciele, których udziały stanowią mniejszość, nie mają żadnego środka celem wymuszenia dokonania czynności, która przekracza zakres zwykłego zarządu. Jeśli czynność taka zmierza do zachowania wspólnego prawa, każdy ze współwłaścicieli może dokonać jej jednak samodzielnie (art. 209).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Żona chce wynająć mieszkanie po rozwodzie zamiast sprzedaży - co zrobić?

 

Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 25 marca 1994 r., sygn. akt III CZP 182/93, stwierdził, że do zakresu zwykłego zarządu należą czynności prawne związane z bieżącą, zwykłą eksploatacją rzeczy i utrzymaniem jej w stanie niepogorszonym. Ten bezdyskusyjny zakres zwykłego zarządu był już w przeszłości i jest coraz wyraźniej obecnie uznawany za zbyt ograniczony. Poszerza się go więc o takie czynności, jak zbywanie ruchomości, jeśli nie miały szczególnego znaczenia lub przeznaczenia, nabywanie ruchomości i nieruchomości oraz innych praw rzeczowych, jeśli w związku z tym nie dochodzi do uszczuplenia majątku wspólnego oraz zawieranie umów ubezpieczenia, kontraktacji i kredytowych, jeśli pozostają w związku z prowadzoną przez małżonków działalnością gospodarczą (tak Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 25 marca 1994 r., sygn. akt III CZP 182/93).

 

Należy jednak wskazać, iż przepisy powyższe w sprawach stosunków majątkowych między małżonkami stosuje się odpowiednio, a nie wprost. W mojej ocenie powinien Pan złożyć wniosek o zawieszenie postępowania o wyrażenie zgody na czynność przekraczającą zarząd. Postępowania może być bezprzedmiotowe ze względu na wynik postępowania o podział majątku. Wskazując we wniosku żądanie sprzedaży licytacyjnej, zgoda na wynajem byłaby całkowicie bezprzedmiotowa. Z punktu widzenia ekonomiki procesowej i celowości postępowania dalsze prowadzenie postępowania w tym kierunku jest całkowicie bezprzedmiotowe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 minus 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Czuję się pokrzywdzona przez mojego męża

Jesteśmy małżeństwem od kilkunastu lata, mamy nieletnie dzieci. Po ślubie kupiliśmy wspólnie mieszkanie, nie mamy rozdzielności majątkowej. Mąż przez cały okres naszego małżeństwa migał się od pracy. Pracowałam więc ja i utrzymywałam naszą rodzinę. Dwa lata temu skorzysta

Zabezpieczenie prawne spłaty zobowiązań przez syna

Wraz z żoną mamy wspólnotę majątkową. Syn żony musi spłacić długi, dlatego chcemy mu pomóc, kupując nieruchomość, na której ciąży ten dług. Na ten cel musimy wziąć kredyt. Zamierzamy zawrzeć z synem umowę, na podstawie której będzie spłacał zaciągnięty przez nas kredyt. W

Co zrobić, aby córka otrzymała moją połowę majątku?

Od kilku miesięcy jestem rozwodnikiem. Wraz z byłą żoną mieliśmy odrębność majątkową (od 2009 roku). Chciałbym, aby moja córka przejęła część majątku przypadającą na mnie. Zaznaczam, że eksmałżonka domaga się zrzeczenia mojego udziału na jej korzyść. Mieszkam za gran
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »