Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zniszczenie podłogi przez gościa mieszkania

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 25.12.2018

W czasie wakacji 16-letnia córka z koleżanką mieszkały w naszym mieszkaniu w mieście, bo miały tam wakacyjną pracę. Koleżanka przypadkiem zalała parkiet (wyciek wody z wanny) i koszt jego wymiany wyniósł 3 tys. zł. Jej matka chce nam oddać połowę tej kwoty, my żądamy min. 2 tys. zł. Nie da się z nią dogadać. Czy możemy wnieść sprawę do sądu o zniszczenie podłogi przez gościa mieszkania? Dodatkowo dziewczyna zapłaciła 200 zł za korzystanie z mieszkania i teraz jej matka wskazuje, że to nasz nielegalny dochód. Co robić?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pozwolicie Państwo, iż już na wstępie zwrócę uwagę na jedną istotną okoliczność, mianowicie wyciek wody z brodzika. Zachodzi pytanie, czy woda z wanny wyciekała notorycznie, lecz koleżanka córki tym razem zapomniała temu zapobiec, względnie zniwelować skutki, choćby poprzez podłożenie ręczników lub innych materiałów, by woda nie wyciekała, czy też spowodowane jest to tylko zachowaniem tej dziewczyny?

 

Pisze Pan bowiem o wycieku wody z wanny. Czy wyciek miał miejsce w czasie kiedy dziewczyna brała kąpiel, a syfon był zamknięty? Co spowodowało wyciek wody? Czy też wyciek był spowodowany uszkodzeniem elementów sanitarnych?

 

Odpowiedź na powyższe pytania winna leżeć u podstaw podjęcia decyzji co do ewentualnego postępowania sądowego. W tym celu należałoby zatem przeanalizować dokładnie korespondencję matki dziewczynki celem ustalenia, czy matka cokolwiek kwestionuje, czy też bezwarunkowo przyznaje się do winy. O ile mamy do czynienia z bezwarunkowym przyznaniem się do winy, o tyle szkoda musi zostać przez Państwa wykazana. Musicie Państwo dysponować fakturą, względnie imiennym rachunkiem, na okoliczność poniesionych strat. Należałoby też wykazać, co uległo uszkodzeniu, zmierzając tym samym do wykazania, że nie doszło do sztucznego zawyżenia szkody.

 

Jeżeli dysponujecie Państwo fakturą/imiennym rachunkiem, a oświadczenie matki dziewczynki oraz samej dziewczynki nie budzi wątpliwości, iż do zalania i szkody doszło na skutek jej działania, możecie skierować sprawę do sądu. Należy jednak zastrzec, że w przypadku kwestionowania wysokości szkody, już w pozwie z tzw. ostrożności procesowej, winien być sformułowany wniosek o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego na okoliczność wykazania wysokości szkody. W tej sytuacji sąd zapewne nakaże pobrać od Pani i pozwanej zaliczkę w kwocie około 500 zł na wynagrodzenie biegłego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Musicie też sobie Państwo zdawać sprawę z faktu, że sąd o ile nie rozpozna sprawy w postępowaniu uproszczonym (pozew winien być wówczas złożony na specjalnym formularzu), może na pierwszym posiedzeniu namawiać Państwa do zawarcia ugody z pozwaną. Wówczas zapewne będzie pytał, dlaczego kwota 1500 zł jest przez Państwa nie do zaakceptowania.

 

Kierując do sądu pozew o zapłatę na formularzu, sąd może, ale musi, wydać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, co skutkować będzie tym, że pozwana będzie miała dwa tygodnie wniesienie sprzeciwu od tegoż. Jeżeli sprzeciw zostanie wniesiony zgodnie z przepisami prawa, nakaz utraci moc, a sąd skieruje sprawę do rozpoznania na rozprawę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 - 2 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Kary umowne w umowie z deweloperem za nieterminowe oddanie nieruchomości

Umowa z deweloperem (podpisana w postaci aktu notarialnego) przewiduje kary umowne w wysokości 0,5% miesięcznie za nieterminowe oddanie nieruchomości. Wyłączają te kary następujące zapisy: 1. decyzje administracyjne niewynikające z winy dewelopera, 2. siła wyższa.   Dewel

Koszty naprawienia szkody

Po szkodzie całkowitej wyceniono samochód na 8000 zł. Mimo moich wszelkich starań pojazd udało mi się sprzedać tylko za 4500 zł. Poza tym stał na oddalonym parkingu, co mnie również kosztowało. Ubezpieczyciel nie chce mi zwrócić różnicy. Co robić? Przecież koszty naprawienia s

Dziecko pogryzione przez psa sąsiada

Nasze dziecko kilka tygodni temu pogryzł pies sąsiada. Zdarzenie zgłosiliśmy na policję. Zwierzę często ucieka z posesji i stanowi zagrożenie. Mąż schwytał psa i zawiózł go na obserwację weterynaryjną. Właściciel okazał książeczkę zdrowia psa z wpisami o aktualnych szczepieniach
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »