Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zniszczenie podłogi przez gościa mieszkania

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 25.12.2018

W czasie wakacji 16-letnia córka z koleżanką mieszkały w naszym mieszkaniu w mieście, bo miały tam wakacyjną pracę. Koleżanka przypadkiem zalała parkiet (wyciek wody z wanny) i koszt jego wymiany wyniósł 3 tys. zł. Jej matka chce nam oddać połowę tej kwoty, my żądamy min. 2 tys. zł. Nie da się z nią dogadać. Czy możemy wnieść sprawę do sądu o zniszczenie podłogi przez gościa mieszkania? Dodatkowo dziewczyna zapłaciła 200 zł za korzystanie z mieszkania i teraz jej matka wskazuje, że to nasz nielegalny dochód. Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pozwolicie Państwo, iż już na wstępie zwrócę uwagę na jedną istotną okoliczność, mianowicie wyciek wody z brodzika. Zachodzi pytanie, czy woda z wanny wyciekała notorycznie, lecz koleżanka córki tym razem zapomniała temu zapobiec, względnie zniwelować skutki, choćby poprzez podłożenie ręczników lub innych materiałów, by woda nie wyciekała, czy też spowodowane jest to tylko zachowaniem tej dziewczyny?

 

Pisze Pan bowiem o wycieku wody z wanny. Czy wyciek miał miejsce w czasie kiedy dziewczyna brała kąpiel, a syfon był zamknięty? Co spowodowało wyciek wody? Czy też wyciek był spowodowany uszkodzeniem elementów sanitarnych?

 

Odpowiedź na powyższe pytania winna leżeć u podstaw podjęcia decyzji co do ewentualnego postępowania sądowego. W tym celu należałoby zatem przeanalizować dokładnie korespondencję matki dziewczynki celem ustalenia, czy matka cokolwiek kwestionuje, czy też bezwarunkowo przyznaje się do winy. O ile mamy do czynienia z bezwarunkowym przyznaniem się do winy, o tyle szkoda musi zostać przez Państwa wykazana. Musicie Państwo dysponować fakturą, względnie imiennym rachunkiem, na okoliczność poniesionych strat. Należałoby też wykazać, co uległo uszkodzeniu, zmierzając tym samym do wykazania, że nie doszło do sztucznego zawyżenia szkody.

 

Jeżeli dysponujecie Państwo fakturą/imiennym rachunkiem, a oświadczenie matki dziewczynki oraz samej dziewczynki nie budzi wątpliwości, iż do zalania i szkody doszło na skutek jej działania, możecie skierować sprawę do sądu. Należy jednak zastrzec, że w przypadku kwestionowania wysokości szkody, już w pozwie z tzw. ostrożności procesowej, winien być sformułowany wniosek o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego na okoliczność wykazania wysokości szkody. W tej sytuacji sąd zapewne nakaże pobrać od Pani i pozwanej zaliczkę w kwocie około 500 zł na wynagrodzenie biegłego.

 

Musicie też sobie Państwo zdawać sprawę z faktu, że sąd o ile nie rozpozna sprawy w postępowaniu uproszczonym (pozew winien być wówczas złożony na specjalnym formularzu), może na pierwszym posiedzeniu namawiać Państwa do zawarcia ugody z pozwaną. Wówczas zapewne będzie pytał, dlaczego kwota 1500 zł jest przez Państwa nie do zaakceptowania.

 

Kierując do sądu pozew o zapłatę na formularzu, sąd może, ale musi, wydać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, co skutkować będzie tym, że pozwana będzie miała dwa tygodnie wniesienie sprzeciwu od tegoż. Jeżeli sprzeciw zostanie wniesiony zgodnie z przepisami prawa, nakaz utraci moc, a sąd skieruje sprawę do rozpoznania na rozprawę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV + sześć =

»Podobne materiały

Dziecko pogryzione przez psa sąsiada

Nasze dziecko kilka tygodni temu pogryzł pies sąsiada. Zdarzenie zgłosiliśmy na policję. Zwierzę często ucieka z posesji i stanowi zagrożenie. Mąż schwytał psa i zawiózł go na obserwację weterynaryjną. Właściciel okazał książeczkę zdrowia psa z wpisami o aktualnych szczepieniach. Sąsiad nie chce zgo

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »