Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak przerwać zniesławianie, znieważanie, dręczenie?

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 07.12.2007

Jak przerwać dotykające mojej osoby zniesławianie, znieważanie, dręczenie? Chciałbym wystąpić z oskarżeniem lub pozwem, aby przeciąć nieustające ataki, ale nie wiem nawet, czy powinna to być sprawa karna czy cywilna?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W omawianym przypadku w grę może wchodzić zarówno postępowanie cywilne, jak i karne.

 

Art. 212 § 1 Kodeksu karnego: „Kto pomawia inną osobę… o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.”


Art. 216 § 1 Kodeksu karnego: „Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.”

 

Dodatkowo w przypadku, gdyby pod Pana adresem były kierowane groźby:

 

Art. 190 § 1 Kodeksu karnego: „Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

 

Art. 23 Kodeksu cywilnego: „Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.”


Art. 24 § Kodeksu cywilnego: „Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. (…) W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.”

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 minus 3 =

»Podobne materiały

Wierzyciel ogłosił w gazecie wyrok sądu, czy bezprawnie?

Jestem dłużnikiem, z którego bezskutecznie próbowano ściągać dług. Wierzyciel zamieścił w lokalnej gazecie treść wyroku sądu potwierdzającego jego prawo do ściągania ze mnie kwoty zadłużenia. Ogłoszenie zawierało wszystkie moje dane personalne. Czy takie działanie jest bezprawne?

 

Prawo a głośna muzyka na podwórku

Mieszkam w domu i lubię słuchać muzyki na podwórku (w godzinach 10-22). Sąsiadka już drugi raz wezwała do mnie policję, gdyż jak twierdzi „dla niej jest za głośno”. Policjant powiedział, że za kolejnym zgłoszeniem będzie mandat. Jaki poziom głośności jest dopuszczalny na własnej posesji?

 

Anonimowe, obraźliwe wpisy

Udzielam się w pewnym portalu, tj. umieszczam tam teksty i zdjęcia. Pewna anonimowa osoba pod każdym wpisem umieszcza obraźliwe komentarze. Trwa to już bardzo długo. Do kogo mam się zwrócić, by ustalić tożsamość tej osoby? Jak ją ukarać?

 

Pismo z prokuratury w sprawie pomówienia na forum internetowym

Dostałem z prokuratury pismo, w którym informują mnie, że jest ustalana moja tożsamość po numerze IP komputera w sprawie dotyczącej pomówienia w internecie. Co to oznacza? Czy kogoś obraziłem, czy prokuratura ujawnia dane osobowe wszystkich uczestniczących w rozmowie na forum?

 

Wyzwiska i groźby – jak się bronić?

Utrzymywałam kontakt telefoniczny i za pomocą Facebooka ze swoim byłym partnerem, który aktualnie jest w związku małżeńskim z inną kobietą, z którą ma dziecko. Jego żona dowiedziała się o tych rozmowach i zaczęła mi grozić i mnie strasznie obrażać. Groziła, że mnie zniszczy. Dzwoniłam do niej z prze

 

Wykorzystanie wizerunków znanych osób do celów komercyjnych

Chciałbym wyprodukować grę planszową z kartami będącymi karykaturami osób powszechnie znanych. Karykatury wykona artysta plastyk. Czy taki celebryta albo polityk może pozwać nas do sądu za sprzedawanie jego wizerunku wraz z grą planszową? Jak daleko można się posunąć ze śmiesznością postaci –

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »