Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak przerwać zniesławianie, znieważanie, dręczenie?

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 07.12.2007

Jak przerwać dotykające mojej osoby zniesławianie, znieważanie, dręczenie? Chciałbym wystąpić z oskarżeniem lub pozwem, aby przeciąć nieustające ataki, ale nie wiem nawet, czy powinna to być sprawa karna czy cywilna?

Dariusz Kostyra

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W omawianym przypadku w grę może wchodzić zarówno postępowanie cywilne, jak i karne.

 

Art. 212 § 1 Kodeksu karnego: „Kto pomawia inną osobę… o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.”


Art. 216 § 1 Kodeksu karnego: „Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.”

 

Dodatkowo w przypadku, gdyby pod Pana adresem były kierowane groźby:

 

Art. 190 § 1 Kodeksu karnego: „Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

 

Art. 23 Kodeksu cywilnego: „Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.”


Art. 24 § Kodeksu cywilnego: „Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. (…) W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.”

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wierzyciel ogłosił w gazecie wyrok sądu, czy bezprawnie?

Jestem dłużnikiem, z którego bezskutecznie próbowano ściągać dług. Wierzyciel zamieścił w lokalnej gazecie treść wyroku sądu potwierdzającego jego prawo do ściągania ze mnie kwoty zadłużenia. Ogłoszenie zawierało wszystkie moje dane personalne. Czy takie działanie jest bezprawne?

Prawo a głośna muzyka na podwórku

Mieszkam w domu i lubię słuchać muzyki na podwórku (w godzinach 10-22). Sąsiadka już drugi raz wezwała do mnie policję, gdyż jak twierdzi „dla niej jest za głośno”. Policjant powiedział, że za kolejnym zgłoszeniem będzie mandat. Jaki poziom głośności jest dopuszczalny na własnej posesji? Czy jeśli sąsiadka odda sprawę do sądu to jak udowodni, że jest to głośne granie, przecież głośność jest pojęciem względnym? Czy w mojej sytuacji korzystne byłoby zebranie podpisów od innych sąsiadów pod pismem typu: oświadczam, że nie przeszkadza mi głośność muzyki u pani Kowalskiej? Czy w razie interwencji policji może to pismo być podstawą do tego, iż nie będą mnie już straszyć mandatami?

Anonimowe, obraźliwe wpisy

Udzielam się w pewnym portalu, tj. umieszczam tam teksty i zdjęcia. Pewna anonimowa osoba pod każdym wpisem umieszcza obraźliwe komentarze. Trwa to już bardzo długo. Do kogo mam się zwrócić, by ustalić tożsamość tej osoby? Jak ją ukarać?

Pismo z prokuratury w sprawie pomówienia na forum internetowym

Dostałem z prokuratury pismo, w którym informują mnie, że jest ustalana moja tożsamość po numerze IP komputera w sprawie dotyczącej pomówienia w internecie. Co to oznacza? Czy kogoś obraziłem, czy prokuratura ujawnia dane osobowe wszystkich uczestniczących w rozmowie na forum?

Cofnięcie oszczerstwa

Przedwczoraj napisałem na forum publicznym obraźliwe słowa na kilku urzędników z mojego miasta. Wczoraj przyznałem się do błędu, pisząc tekst przeprosin, w którym poza przeprosinami wyjaśniłem, że byłem pod wpływem alkoholu i dałem się ponieść emocjom. Czy takie działanie jest wystarczające do cofnięcia oszczerstwa?

Jaka kara dla sąsiada za obrażanie w obecności urzędników gminy?

Sąsiad w obecności urzędników z gminy użył wobec mnie bardzo wulgarnego słowa. Chciałabym, aby takie chamstwo było w jakiś sposób karane i eliminowane z naszego społeczeństwa. Co mogę z tym zrobić?

Wyzwiska i groźby – jak się bronić?

Utrzymywałam kontakt telefoniczny i za pomocą Facebooka ze swoim byłym partnerem, który aktualnie jest w związku małżeńskim z inną kobietą, z którą ma dziecko. Jego żona dowiedziała się o tych rozmowach i zaczęła mi grozić i mnie strasznie obrażać. Groziła, że mnie zniszczy. Dzwoniłam do niej z przeprosinami, ale ich nie przyjęła i kolejny raz zwyzywała mnie od najgorszych. Po tym, co mówiła, boję się, że może zagrażać mojemu zdrowiu. Co w takiej sytuacji mam zrobić? W art. 190 Kodeksu karnego przeczytałam, że jest to groźba karalna. Jak mogę się bronić?

Reklama firmy budowlanej za pomocą zdjęć z mojego mieszkania

Firma remontowa wykonała remont mojego mieszkania. Prace są wykonane niedokładnie i z poślizgiem czasowym. Mimo to zdjęcia z mojego mieszkania firma ta w ramach reklamowania swoich usług umieszcza na portalach społecznościowych. Nie wyraziłam na to zgody i żądałam usunięcia zdjęć – jednak bezskutecznie. Co mogę zrobić?

Wykorzystanie wizerunków znanych osób do celów komercyjnych

Chciałbym wyprodukować grę planszową z kartami będącymi karykaturami osób powszechnie znanych. Karykatury wykona artysta plastyk. Czy taki celebryta albo polityk może pozwać nas do sądu za sprzedawanie jego wizerunku wraz z grą planszową? Jak daleko można się posunąć ze śmiesznością postaci – czy „grube” żarty są dozwolone?

Naruszenie dóbr osobisty przez artykuł z nieprawdziwymi informacjami

Mieszkamy w niewielkim miasteczku, w którym niemal wszyscy się znają. Moja córka stała się bohaterką artykułu zamieszczonego w lokalnej prasie. Znalazły się w nim ekscytujące, ale nieprawdziwe informacje na temat jej życia rodzinnego, przedstawione tylko z pozycji skonfliktowanej z córką byłej teściowej i jej siostry. Wprawdzie nie padło jej nazwisko, ale córka jest nauczycielką i stąd osobą znaną w małej społeczności, więc nie trudno zorientować się, o kogo chodzi. Te kobiety ewidentnie chcą zszargać córce opinię, a to może narazić ją na problemy w pracy. Uważam, że córka nie powinna tego biernie znosić, dlatego chciałbym jej w tym pomóc. Ale nie wiem jak. Czy powinna wnieść pozew do sądu o naruszanie dóbr osobistych? Jeżeli tak, w jaki sposób należałoby to przeprowadzić? Proszę o szczegółowe wskazówki.

Obrażanie na tle rasowym

Sprawa dotyczy obrania na tle rasowym. Otóż, jestem matką dwójki dzieci, których ojciec jest Wietnamczykiem. Od wielu lat wychowuję je sama. Od roku jestem w związku z mężczyzna. Jego była zazdrosna żona wyzywa mnie od bardzo wulgarnymi wyzwiskami, a wczoraj napisała mi SMS-a, w którym wyzywa moje dzieci od smoluchów i uważa, że powinnam się wstydzić chodzić z nimi po ulicach. Bardzo mnie to zabolało. Czy to jest wystarczający dowód w sądzie, aby oskarżyć ją za obrażanie na tle rasowym?

Oskarżenie o zniesławienie - list do współpracowników mówiący o nieetycznym postępowaniu szefa

Pracowałem w dużej firmie, ale pewnego dnia – bez żadnego powodu – otrzymałem od dyrektora polecenie, bym złożył dobrowolną rezygnację z pracy. Nie uczyniłem tego, za co zostałem pozbawiony własnego biura i współpracowników (co równało się z zabraniem dochodów). Niedługo potem, zmuszony tymi okolicznościami, złożyłem wypowiedzenie z opisem sytuacji (kadry nie zareagowały na to). W związku z tym napisałem e-maila do innych pracowników, opisując szykany ze strony dyrekcji (bez podawania żadnych nazwisk czy danych) i zmuszenie do rezygnacji ze stanowiska. Treść wiadomości dotarła do dyrektora, który chce mnie pozwać o zniesławienie. Co powinienem teraz zrobić?

Pomówienia córki w szkole przez koleżanki

Moja 15-letnia córka jest w szkole agresywnie pomawiana przez 4 koleżanki. Chodzą po szkole i od tygodnia rozpowiadają wszystkim, że córka spała z chłopakiem z tej samej szkoły. Nie reagują na żadne upomnienia, a kiedy córka postraszyła je policją i sądem za te oszczerstwa, to jakaś nauczycielka powiedziała, że nic im za to nie grozi, bo to słowa przeciwko słowom i nie ma na to żadnych dowodów. Dziewczyny teraz dopiero czują się bezkarne i śmieją się córce w twarz. Czy faktycznie nie ma sposobu, aby przestały szargać dobre imię mojego dziecka? Jak to wygląda w świetle prawa? Co zrobić, aby córka przestała być pomawiana przez koleżanki?

Co grozi za nagranie osoby w toalecie?

Nagrałem kiedyś swoją dziewczynę w toalecie ukrytą kamerą , nagranie pozostawiłem tylko dla siebie, nigdzie go nie rozpowszechniając. Po jakimś czasie nagranie to trafiło do niej i je obejrzała. Teraz żąda ode mnie 12 tys. zł zadośćuczynienia, bo inaczej odda sprawę do sądu. Co mi grozi za ten czyn?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »