












W serwisie
Materiały
Indywidualne porady prawne
Zniesienie współwłasności ze spłatą a podatek dochodowyAutor: Artur Nowak • Opublikowane: 09.04.2010 |
W 2004 r. nabyłam (jako współwłasność) budynek mieszkalno-usługowy. W lipcu 2009 (niecałe pięć lat później) współwłasność została zniesiona sądownie na rzecz wspólnika, ze spłatą mojego udziału. Skoro to nie była sprzedaż, tylko przeniesienie własności, to czy obejmuje mnie obowiązek zapłaty podatku dochodowego w wysokości 10%? Pieniędzy nie mogę przeznaczyć na cele mieszkaniowe (przeznaczę na cele usługowe). |
Niestety, zniesienie współwłasności nieruchomości ze spłatą stanowi odpłatne zbycie.
Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:
Należy zauważyć, że odpłatne zbycie w rozumieniu powołanych przepisów jest pojęciem szerokim, obejmuje bowiem nie tylko sprzedaż (lub zamianę), ale również inne zdarzenia powodujące przeniesienie własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową. Zniesienie współwłasności polegające na przyznaniu rzeczy jednemu ze współwłaścicieli, podczas gdy pozostali otrzymują spłatę, jest niewątpliwie formą odpłatnego zbycia, bowiem spłata jest w takim przypadku wyrażoną w pieniądzu równowartością udziału we wspólnym prawie.
W przedmiotowej sprawie niewątpliwie wystąpił obowiązek podatkowy. Opodatkowanie zbycia nieruchomości nabytej w roku 2005 odbywa się natomiast według zasad, jakie obowiązywały właśnie w dniu nabycia tejże nieruchomości. W 2004 r. również obowiązywała zasada, że podatnicy mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego dochodów ze zbycia nieruchomości lub udziałów w nieruchomości, jeżeli przeznaczyli osiągnięty dochód na niżej wymienione cele:
Niestety, warunkiem skorzystania z tego zwolnienia jest złożenie oświadczenia, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczony zostanie na któryś z tych celów, w terminie 14 od dnia dokonania odpłatnego zbycia. Termin ten w Pani przypadku minął w lipcu lub sierpniu ubiegłego roku. Od tej chwili istnieje zaległość podatkowa. Obowiązek podatkowy nie wystąpiłby, gdyby zniesienie współwłasności nastąpiło w roku 2010 (upłynęłoby 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie).
Podatek od przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru (PIT-23).
W chwili obecnej zaistnieje konieczność zapłaty nie tylko podatku, ale i odsetek za zwłokę. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>