



Indywidualne porady prawne
Sądowe zniesienie współwłasności przez spadkobiercówAutor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 24.09.2008 |
W latach 30 działkę o powierzchni ok. 6000 m2 zakupili: małżonkowie Kowalscy i Nowakowie w 1/3 części oraz Michalscy w 2/3 niepodzielnych częściach. Umowę zakupu sporządzono na jednym akcie notarialnym. Ja jestem spadkobiercą po p. Michalskich i chcę znieść sądownie współwłasność. Drugim współwłaścicielem jest p. Kowalska, która ma przeprowadzony spadek i opłaca podatek gruntowy za swoją część. Po trzecich współwłaścicielach – p. Nowakach – żyją spadkobiercy. Tylko jeden z nich ma uregulowaną sprawę spadku i to on opłaca podatek gruntowy. Pozostałych, prawdopodobnie 5 osób, nie jest zainteresowanych przeprowadzeniem spadku. Do wniosku chcę dołączyć następujące załączniki: wypis z rejestru gruntów oraz wypis z księgi wieczystej. Chciałabym spytać ponadto: czy muszę sama odnaleźć wszystkich spadkobierców i przeprowadzić sprawy spadkowe oraz czy dołączyć plan działki sporządzony przez geodetę? |
Uczestnikami postępowania o zniesienie współwłasności są wszyscy współwłaściciele lub ich spadkobiercy. Uczestnikami mogą być również inne osoby, które wykażą, że wynik postępowania dotyczy ich sfery prawnej.
Wniosek o zniesienie współwłasności powinien wymieniać wszystkich zainteresowanych w sprawie. Uczestnikami postępowania będą: Pani, P. Kowalska, a także spadkobiercy P. Nowaków. We wniosku o zniesienie współwłasności powinna Pani wskazać jako uczestników również spadkobierców Państwa Nowaków.
Jeżeli nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe po Państwu Nowakach, to najlepiej by było doprowadzić do uzyskania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Jeżeli spadkobiercy nie są zainteresowani przeprowadzeniem takiego postępowania, to stosowny wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może złożyć w sądzie Pani jako osoba mająca interes prawny w uzyskaniu takiego orzeczenia.
W pytaniu pada stwierdzenie, że jeden ze spadkobierców Państwa Nowaków ma uregulowaną sprawę spadku. Musiał więc on uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po Państwu Nowakach. Jeżeli tak jest, to należy wskazać, że inni spadkobiercy Państwa Nowaków musieli również brać udział w postępowaniu o stwierdzeniu nabycia spadku po nich.
Do wniosku o zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez podział fizyczny wskazane jest również załączenie projektu podziału nieruchomości na części, który zaznaczony powinien być na planie sporządzonym według zasad obowiązujących przy oznaczaniu nieruchomości w księgach wieczystych. Projekt winien być sporządzony biegłego geodetę. Wyrys z mapy ewidencyjnej zawierający plan podziału (lub inna mapa sporządzona przez biegłego geodetę) powinien być opatrzony klauzulą właściwego organu prowadzącego ewidencję, stwierdzającą, że dokumenty te są przeznaczone do dokonywania wpisów w księgach wieczystych.
W toku postępowania o zniesienie współwłasności może Pani, a także pozostali posiadacze nieruchomości, zgłosić zarzut zasiedzenia części ułamkowej nieruchomości, tej należącej do spadkobierców Państwa Nowaków, którzy nie korzystają z nieruchomości. Zasiedzenie części ułamkowej będzie możliwe wtedy, kiedy zostaną spełnione następujące przesłanki: obecni posiadacze nieruchomości władają nieruchomością jak właściciele nieprzerwanie przez okres co najmniej 30 lat (posiadanie nieruchomości będzie w złej wierze). Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>