Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zniesienie hipoteki z udziału w nieruchomości

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 05.07.2011

Ratując się przed upadłością dewelopera, nabyłem ułamkową część gruntu obciążoną hipoteką przymusową (na rzecz wykonawcy robót budowlanych). W chwili obecnej deweloper jest w upadłości, ale w zasadzie nie ma możliwości zaspokoić roszczeń wykonawcy, więc przystąpił on do próby wyegzekwowania należności z hipoteki przymusowej, czyli od dłużników rzeczowych (mnie i sąsiadów), proponując nam spłatę części długu przypadającą proporcjonalnie do wielkości posiadanych udziałów, oferując w zamian podpisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na zniesienie hipoteki z udziału. Czy taka „konstrukcja prawna” ma rację bytu i czy ta hipoteka nie zostanie z powrotem wpisana na moją księgę wieczystą w momencie, gdy nastąpi zniesienie współwłasności i wydzielenie mieszkań (bo wszyscy udziałowcy nie przystąpią do wykupu i na ich udziałach nadal będzie wisiała ta hipoteka przymusowa)? Czy możliwe jest zniesienie hipoteki z udziału przed zniesieniem współwłasności?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W dniu 20 lutego 2011r. weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Nowelizacja ta wprowadza jasne zasady dotyczące losu hipoteki ustanowionej na udziale we współwłasności nieruchomości. W razie zniesienia współwłasności – ustanowienia odrębnej własności lokali zgodnie z tymi zasadami – przenosi się taką hipotekę na udziały we wszystkich nieruchomościach utworzonych z podziału – powstaje hipoteka łączna. Hipoteka łączna powstaje z urzędu w razie zniesienia współwłasności.

 

By uniknąć takiej sytuacji, powinien Pan zawrzeć umowę z dostawcą, w której to umowie zobowiąże się on, że po spłaceniu przysługującej na Pański udział kwoty zabezpieczenia wierzyciel, czyli w tym przypadku dostawca, wyda oświadczenie o zgodzie na rezygnację z obciążenia powstałego po podziale Pańskiego mieszkania w postaci wpisu hipoteki łącznej na tym lokalu. Pan, mając takie oświadczenie wierzyciela, przedstawia je notariuszowi przy wydzieleniu Pana lokalu i od razu notariusz sporządzi wnioski o odłączenie tej nieruchomości bez obciążeń, a pozostawienie hipoteki tylko na nieruchomości przypadającej osobie z niespłaconym kredytem (niespłacona hipoteka na udziale).

 

Także zgodna z prawem jest tego typu spłata, radzę tylko się wcześniej zabezpieczyć, podpisując stosowną umowę lub odbierając oświadczenie wyrażające zgodę na odłączenie w przyszłości Pańskiej nieruchomości bez obciążeń w przypadku spłaty przez Pana przypadającej w tej chwili na Pana udział części zadłużenia.

 

Jest możliwe zniesienie hipoteki z udziału przed zniesieniem współwłasności, ale to tak naprawdę nic Panu nie daje w dłuższej perspektywie, gdyż, owszem, Pański udział będzie wolny, ale w razie zniesienia współwłasności to, co ciąży na reszcie udziałów (pozostała kwota zabezpieczona hipoteką będzie później obciążała proporcjonalnie do wielkości Pańskiego udziału Pańską własność, co się Panu absolutnie nie opłaca – spłacił by Pan dług, a nadal byłby obciążony jakimś długiem przy np. wyodrębnieniu własności lokalu). Zgoda wierzyciela musi być na rezygnację z obciążenia powstałego po podziale Pańskiego mieszkania w postaci hipoteki łącznej.

 

Do wyodrębnienia osobnej własności lokalu konieczna jest zgoda współwłaścicieli, w przypadku braku takiej zgody musi być orzeczenie sądu zastępujące tę zgodę lub orzeczenie sądowe o zniesieniu współwłasności nieruchomości. Sąsiedzi nie mają wpływu na to, czy Pański lokal przy przekształceniu go w odrębną własność ma być, czy nie ma być obciążony hipoteką; jeżeli wierzyciel się zgadza na brak obciążenia – to wierzyciel decyduje, nie współwłaściciele.

 

Pan chciałby w przyszłości znieść współwłasność i wyodrębnić swój lokal mieszkalny. Dlatego najlepiej zrobić to przed notariuszem aktem notarialnym, by zapisy tej umowy czy oświadczenia były skuteczne przy zniesieniu współwłasności.

 

Zasada jest obecnie taka, że w razie podziału nieruchomości wspólnej obciążonej hipoteką powstaje po podziale hipoteka łączna na tych odrębnych nieruchomościach, a Pańskim celem jest to, by na Pańskiej nieruchomości (mieszkaniu) już nie było obciążenia (hipoteki,) na co godzi się wierzyciel w swoim oświadczeniu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus 0 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki