Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Znalezienie nowej pracy podczas L4

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 14.02.2017

Jak i kiedy mogę złożyć wypowiedzenie? Mam umowę na czas określony (1-miesięczny okres wypowiedzenia). Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim L4 (złamałam rękę), ale w międzyczasie znalazłam nową pracę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy zwanego dalej K.p. W pierwszej kolejności wskazać należy, iż w Pani przypadku mamy do czynienia z innym uregulowaniem Pani prawa (okres wypowiedzenia) niż przewidziany w Kodeksie. Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Innymi słowy co do zasady mamy dwutygodniowy okres wypowiedzenia. W mojej ocenie dłuższy okres wypowiedzenia o dwa tygodnie w odniesieniu do ustawowego nie może być postrzegany jako prawo, które jest dla Pani mniej korzystne, niż przewidziane w K.p. Z uwagi na powyższe zapis o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas określony uznać należy za obowiązujący.

 

Należy ustalić, czy umowa przewiduje z jakim momentem wypowiedzenie następuje. W przypadku bowiem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia okres wypowiedzenia kończy się w sobotę. Zgodnie z art. 30 § 21 K.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. W mojej ocenie może Pani złożyć wypowiedzenie także w okresie zwolnienia lekarskiego, ale okres wypowiedzenia zgodnie z prawem skończy się ostatniego dnia listopada. Innymi słowy wypowiedzenie złożone w dniu 13 października 2015 r. nie powoduje, rozwiązania umowy o pracę z dniem 13 listopada 2014 r. Skutek bowiem zgodnie z K.p. odbywa się na koniec miesiąca.

 

W odniesieniu do Pani jako pracownika nie znajduje także zastosowanie ograniczenie przewidziane w przepisie art. 41 K.p. Zgodnie z przepisem pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W tym zakresie ustawodawca stawia pracownika w pozycji uprzywilejowanej, w odniesieniu do pracodawcy. Pracodawca bowiem nie może wypowiedzieć umowy, pracownik już tak.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus 0 =

»Podobne materiały

Złożenie wypowiedzenia umowy o pracę

Pracuję w jednej firmie 11 lat. Z wielu powodów natychmiast chciałabym się zwolnić. Mam umowę na czas nieokreślony. Czy powinnam wykorzystać przysługujący mi urlop wypoczynkowy i czy muszę jeszcze pojawić się w pracy?

Dopełnienie strony formalnej wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy

Mam umowę o pracę na pełny etat, na czas określony. Jestem kierownikiem dużego działu w placówce handlowej. Dwa i pół miesiąca temu otrzymałem propozycję „wypowiedzenia warunków pracy i płacy” bez podania przyczyny, ale za porozumieniem stron – co dla mnie dziwne, bo takiego p

Prawo pracownika do odprawy rentowej przy rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron

Byłem zatrudniony od 1 września 1987 r. w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony. Niestety w ostatnim czasie bardzo mi się pogorszył stan zdrowia (częste hospitalizacje i zwolnienia lekarskie). Szef mojej firmy nakłonił mnie do napisania podania o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stro
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »