.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmuszenie do wyprowadzenia się żony z dzieckiem - rozwód i alimenty

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 15.08.2018

Moja córka została zmuszona w wyniku znęcania się przez męża fizycznego i psychicznego do opuszczenia mieszkania (należącego do męża) wraz z trzymiesięcznym dzieckiem. W zaistniałej sytuacji córka chce złożyć pozew do sądu o rozwód i alimenty dla siebie i dziecka. Jednocześnie chce złożyć wniosek o przyznaniu zabezpieczenia alimentacyjnego do czasu rozwodu. W jakiej kwocie można spodziewać się tego zabezpieczenia, jeżeli córka ma dochód 1700 zł miesięcznie (macierzyński), a jej mąż 6500 netto, przy czym kredyt mieszkaniowy wynosi 2000 miesięcznie. Córka zmuszona jest wynająć mieszkanie na siebie i dziecko, którego czynsz wynosi 1500 zł + 300 opłaty. Jakich alimentów można spodziewać się po orzeczeniu rozwodu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawą ustalenia alimentów i ich zabezpieczenia jest poniższy przepis Kdeksu rodzinnego i opiekuńczego:

 

„Art.  135. [Zakres świadczeń alimentacyjnych]

§ 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

§ 2. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego”.

 

Jednak pozostaje oczywistym, że do alimentacji z mocy prawa jest zobowiązana i matka, nie tylko ojciec. Dlatego przy tym roszczenia warto jak najszczegółowiej przedstawić sytuację każdej ze stron. Wyszczególnić potrzeby dziecka i zaistniała konieczność opuszczenia domu.

 

Jednak jako już wieloletni specjalista zespołu interdyscyplinarnego zw zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie zachęcam, aby córka oprócz postępowania rozwodowego poważnie rozważyła równoczesne wszczęcie i prowadzenia sprawy karnej z art. 207 Kodeksu karnego, tj. o znęcanie się męża nad rodziną. Już w ramach zabezpieczenia jej roszczeń ma Prawo ona oczekiwać odizolowania sprawcy przemocy od niej i dziecka. Ustawodawca zakłada bowiem jednoznacznie, że to nie ofiary przemocy mają uciekać, ale sprawca.


To tytułem wtrącenia – jednak istnego, bo wbrew pozorom sprawa karna z art. 207 to udowodnienie, że środki na utrzymanie siebie i dziecka nie są wyimaginowane, ale stanowią usprawiedliwioną konieczność. Ważne jest też wyeksponowanie w tym wszystkim osobistego wkładu matki dziecka w samodzielne sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl