Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmniejszenie stawki godzinowej w zależności od przepracowanych godzin

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 21.03.2019

Mam umowę o pracę. Wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 2100 zł brutto. Norma pracy wynosi 168 godzin miesięcznie i takim wypadku wynagrodzenie za godzinę na rękę wynosi 10,5 zł. Niektóre miesiące są jednak dłuższe i wtedy na przykład wychodzi 176 godzin pracujących w miesiącu, w takim miesiącu firma za godzinę nalicza już nie 10,5 złotego na rękę, a np. 8 zł na rękę, tak aby zawsze podstawa wynosiła 2100 zł. Jeśli miesiąc byłby jeszcze dłuższy, to firma zmniejszyłaby stawkę za godzinę. Tym samym pracownik automatycznie jest bardzo stratny, pracując w nadgodzinach. Czy takie zmniejszanie stawki godzinowej jest zgodne z prawem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zmniejszenie stawki godzinowej w zależności od przepracowanych godzin

Fot. Fotolia


Jeśli wynagrodzenie jest wynagrodzeniem określonym w kwocie, a nie godzinowym – nie ma znaczenia wynagrodzenie za jedną godzinę wykonanej pracy. Pracodawca nie ma obowiązku podwyższania wynagrodzenia określonego w stałej stawce tylko dlatego, że jeden miesiąc ma więcej dni roboczych niż inny.

 

Zgodnie z art. 129 ustawy Kodeks pracy „czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy”.

 

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, ustalany zgodnie z art. 129 § 1, oblicza się:

 

  1. mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
  2. dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

 

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

 

Z przepisów jasno wynika, że normy czasu pracy nie są określone dla celów przeliczania wynagrodzenia stałego na godziny, a jedynie dla określenia, kiedy dojdzie do powstania godzin nadliczbowych. Przy czym wyliczenie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe odbywa się na zupełnie innych zasadach i nie ma nic wspólnego z Pańskim przeliczaniem wynagrodzenia na godziny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus 6 =

»Podobne materiały

Bezpłatny urlop wychowawczy a przejście na zwolnienie chorobowe

Obecnie przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym. Zaszłam w ciążę i chciałabym przejść na zwolnienie chorobowe. Złożyłam więc w firmie wniosek o przerwanie urlopu. Czy tego dnia, w którym mam wrócić do pracy, mogę przedłożyć zwolnienie, czy muszę przepracować jeden dzień?

Zmiana formy płatności bez dokonania zmiany w treści umowy o pracę

Jestem pracownikiem etatowym, który wykonuje pracę twórczą. Do niedawna miałem określoną stawkę godzinową, na podstawie której naliczano mi wynagrodzenie miesięczne. Obecnie pracodawca chce, aby wykonywane przeze mnie czynności stały się „dziełami”, a za każde z nich miałbym ustnie ustal
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »