Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiany zasad przyznawania kredytów studenckich

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 23.09.2016

W 2016 r. nastąpiły ważne zmiany zasad przyznawania kredytów studenckich. Skróceniu uległ w szczególności termin składania wniosków o pożyczkę studencką oraz termin na zawarcie umowy z bankiem.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 6 ust. 1 w zw. art. 1 ust. 1 ustawy o pożyczkach i kredytach studenckich1 – prawo uzyskania preferencyjnego kredytu studenckiego przysługuje studentom i doktorantom, którzy są obywatelami polskimi i rozpoczęli studia przed ukończeniem 25. roku życia. Warunku posiadania obywatelstwa polskiego nie stosuje się, jeżeli odrębne przepisy lub umowy międzynarodowe stanowią inaczej, a także wobec:

 

 1. cudzoziemców, którym udzielono zezwolenia na pobyt stały, a w niektórych przypadkach również cudzoziemców, którym udzielono zezwolenia na pobyt czasowy;
 2. cudzoziemców posiadających status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej;
 3. cudzoziemców korzystających z ochrony czasowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 4. pracowników migrujących, będących obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, a także członków ich rodzin, jeżeli mieszkają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 5. cudzoziemców, którym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej udzielono zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej;
 6. cudzoziemców, którym udzielono ochrony uzupełniającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 7. obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej i członków ich rodzin, posiadających prawo stałego pobytu.


Kredyty studenckie udzielane są przez banki komercyjne, jednak środki na ten cel pochodzą częściowo ze środków publicznych, przekazywanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego z utworzonego w tym celu Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich. Pierwszeństwo w otrzymaniu pożyczki studenckiej lub kredytu studenckiego mają studenci o niskich dochodach na osobę w rodzinie.

Szczegółowy tryb udzielania kredytów studenckich określony został w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie szczegółowych zasad, trybu i kryteriów udzielania, spłacania oraz umarzania kredytów i pożyczek studenckich2. Nowelizacja tego rozporządzenia, dokonana 5 lipca br., wprowadziła znaczne zmiany w dotychczasowych zasadach przyznania kredytów studenckich. W szczególności:

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 • skróceniu uległ termin na złożenie wniosku o udzielenie kredytu studenckiego – obecnie wnioski można składać w okresie od dnia 15 lipca do dnia 20 października (w poprzednich latach termin na złożenie wniosku upływał 15 listopada);
 • skróceniu uległ również termin na zawarcie umowy kredytowej z wybranym bankiem – obecnie jest to możliwe do 31 grudnia (dotychczas do 31 marca następnego roku).


Zmianie uległa również wysokość raty kredytu, którą może otrzymywać student. Dotychczas mógł on wybierać pomiędzy ratą podstawową (600 zł) i jedną ratą podwyższoną (800 zł). W wyniku zmian w zasadach przyznawania kredytów studenckich, w zależności od potrzeb student będzie mógł otrzymywać kredyt w wysokości:

 

 1. 600 zł miesięcznie – rata podstawowa;
 2. 800 zł albo 1000 zł miesięcznie – rata podwyższona;
 3. 400 zł miesięcznie – rata obniżona.
___________________________________________
1 Ustawa z dnia 17 lipca 1998 r. o pożyczkach i kredytach studenckich (Dz. U. z 2014 r., poz. 1026, z późn. zm.)
2 Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 maja 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad, trybu i kryteriów udzielania, spłacania oraz umarzania kredytów i pożyczek studenckich (Dz. U. z 2016 r., poz. 1, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 23.09.2016

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • sześć + 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »