Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiany w ustawie o podatku od spadków i darowizn od 2016 r.

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 01.10.2015

Większość zmian ma charakter porządkujący, są jednak i zmiany ważne. Należy im przyjrzeć się bliżej.

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn [Dz.U.2015.86 j.t.] znowelizowana została tzw. ustawą choinkową, tj. ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw [Dz.U.2015.1045]. Zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy zmieniającej do opodatkowania nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpi przed dniem 1 stycznia 2016 r., stosować się będzie stare przepisy.

 

Co się zmieni? Większość zmian ma charakter porządkujący (np. doprecyzowano, iż gdy nabycie następuje w częściach, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą nabycia poszczególnych części), niemniej jednak nie wszystkie.

 

Dodano art. 1a, który stanowi, że przepisy ustawy o nieodpłatnym zniesieniu współwłasności stosować się będzie odpowiednio do nieodpłatnego:

 

1) nabycia własności rzeczy wspólnej (wspólnego prawa majątkowego) albo jej części przez niektórych dotychczasowych współwłaścicieli na dalszą współwłasność;

2) wyodrębnienia własności lokali na rzecz niektórych lub wszystkich współwłaścicieli.

 

Wydaje się, iż jest to jednocześnie zmiana doprecyzowująca jak i rozszerzająca zakres opodatkowania.

 

Zmianie uległ również art. 4 ust. 1 pkt 1 dotyczący (w uproszczeniu) nabywania gospodarstw rolnych. Obecnie jeszcze zwalnia się od podatku nabycie własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości lub jej części wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem:

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

a) budynków mieszkalnych,

b) budynków zajętych na cele specjalistycznego chowu i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym,

c) urządzeń do prowadzenia upraw specjalnych, jak: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców

– pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili nabycia ta nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy i to gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia. Tu niestety mamy do czynienia ze znacznym zawężeniem zakresu zwolnienia, względem stanu obowiązującego do 2015 r. włącznie. Od 1 stycznia 2016 r. zwolnione będzie nabycie własności gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, pod warunkiem że w wyniku nabycia zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha oraz gospodarstwo to będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia; zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie, o której mowa w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9). Wartym zaznaczenia jest, że do tej pory nawet 1-hektarowe gospodarstwa rolne mogły korzystać ze zwolnienia, obecnie zwolnienie przysługiwać będzie dopiero od 11 ha. Mimo że gospodarstwo rolne to od 2016 r. obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, to zwolnienie obejmie dopiero 11 razy większe gospodarstwa.

 

W zwolnieniu z art. 4a dla tzw. grupy „0” (związanym z wymogiem złożenia zgłoszenia SD-Z2) zmienił się z pozoru nieistotny szczegół, ustawodawca wykreślił z art. 4a ust. 1 pkt 1 składanie SD-Z2 względem obowiązku podatkowego powstałego na mocy art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym wykluczono ze zwolnienia nabycie w drodze zasiedzenia (a mimo kontrowersji przyjmowało się niekiedy, iż nawet nabycie w tej drodze obejmuje zwolnienie). Ta zmiana niekorzystna dla podatników ma jednak gruntowne podstawy prawne, zasiedzenie ma charakter pierwotny i przyjmowanie, że następuje „po kimś” było kontrowersyjnym rozwiązaniem. Doprecyzowano również, że od 1 stycznia 2016 r. obowiązek zgłoszenia na druku SD-Z2 nie będzie obejmować przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron.

 

Rozszerzono zakres obowiązków płatników, notariusze będą więc płatnikami podatku od dokonanej w formie aktu notarialnego:

 

  1. darowizny;
  2. umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w tym przedmiocie;
  3. umowy nieodpłatnego ustanowienia służebności;
  4. umowy nieodpłatnego ustanowienia użytkowania.Stan prawny obowiązujący na dzień 01.10.2015

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa minus pięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Nieujawnione dochody – ważne zmiany od 2016 r.

Fiskus od lat zmaga się z problemem ukrywania i nieopodatkowywania dochodów przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Mimo iż podatek z tego źródła stanowi tylko ułamek dochodów budżetowych, skala zjawiska jest znaczna i trudna do oszacowania (ogólnie szacuje się, ż

Podatkowe konsekwencje działu spadku sprzed lat

Autor omawia podatkowe konsekwencje działu spadku sprzed lat i wpływ działu na zwolnienia z opodatkowania.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »