Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiany czasu pracy przez dyrektora wychowawcy na koloniach

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 19.02.2017

Pracuję jako wychowawca na koloniach. Pracujemy w systemie pracy równoważnej i dyrektor często samowolnie zmienia nam czas pracy. Poza tym nieraz mam dyżur 13–14 godzin. W tej sytuacji nie ma nadgodzin, bo jakby co, dyrektor zmniejsza wymiar etatu. Co mam zrobić w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 135 ustawy Kodeks pracy jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

 

W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 3 miesięcy. Przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 4 miesięcy.

 

Na wstępie należy podkreślić, że w zależności od charakteru wykonywanej pracy różny może być maksymalny dobowy wymiar czasu pracy. W sytuacjach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją dobowy wymiar czasu pracy może zostać przedłużony do 12 godzin.

 

Przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy w równoważnym systemie czasu pracy ponad 12 godzin dopuszczalne jest tylko w wyjątkowych, wymienionych w przepisach przypadkach. W Pana przypadku takiej możliwości nie ma, więc praca ponad 12 godzin na dobę jest już naruszeniem przepisów prawa.

 

Wobec wprowadzenia zróżnicowanego rytmu pracy, który istotnie wpływa na sytuację pracownika, konieczne jest, aby praca w systemie równoważnym odbywała się według ustalonego z góry rozkładu, w którym zostaną wskazane dni pracy wraz z przypadającą do przepracowania liczbą godzin.

 

Co do zasady o harmonogramie pracy pracownik powinien zostać poinformowany z odpowiednim wyprzedzeniem. Przepisy nie określają jednak, jak wielkie ma to być wyprzedzenie, jaki okres harmonogram powinien obejmować.

 

Wydaje się jednak, że zmiana harmonogramu z dnia na dzień nie jest właściwa w odniesieniu do wymagań stawianych przez przepisy prawa.

 

Równoważny system czasu pracy polega też na tym, że co do zasady w danej dobie nie powstają nadgodziny, gdyż dłuższa praca w jednym dniu jest kompensowana krótsza pracą w innym dniu. Dlatego tutaj działania pracodawcy są prawidłowe – skracając pracę w jedne dni, zapobiega przekroczeniu norm średniotygodniowych i miesięcznych.

 

Jedyne, co można pracodawcy zarzucić, to zmuszanie pracowników do pracy ponad 12 godzin dziennie i nagłe zmiany harmonogramów. Może Pan więc powiadomić o nieprawidłowościach PIP, który skontroluje pracodawcę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus 0 =

»Podobne materiały

Badanie wariograficzne – pomysł pracodawcy

Pracuję jako konwojent. Czy pracodawca może zmusić mnie i innych pracowników do poddania się badaniu wariograficznemu? Celem badania jest uwiarygodnienie firmy. Badania mają się odbyć w najbliższy weekend, czyli w dniach wolnych od pracy. Brak zgody na badanie można wyrazić tylko osobiście, przed ba

 

Delegacja w niedzielę a studia zaoczne

Od kilku lat pracuję, a w zeszłym roku rozpoczęłam studia zaoczne. Pracodawca polecił mi (ustnie) wyjazd służbowy w niedzielę, ale kolidował on z zajęciami na uczelni, dlatego odmówiłam. Wtedy usłyszałam, że powinnam wybrać pracę albo studiowanie. Czy pracodawca może stawiać mi takie ultimatum? Czy

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »