Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana zakresu działalności gospodarczej

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 05.06.2014

Zmiana zakresu działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę wiąże się z obowiązkiem dokonania aktualizacji wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru przedsiębiorców. Dokonuje się tego za pomocą kodów PKD.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Działalność gospodarcza może być prowadzona w różnorakim zakresie, począwszy od produkcji towarów, handlu, po świadczenie usług. Dla celów statystycznych poszczególne rodzaje działalności określone są kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności, wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r.1

 

Zakres prowadzonej działalności gospodarczej wykonywanej przez przedsiębiorcę powinien być ujawniony we wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą; zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 8 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej2) lub w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (w szczególności w przypadku spółek prawa handlowego; zgodnie z art. 40 pkt 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym3). Dokonuje się tego przy użyciu kodów PKD.

 

Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek o zmianę wpisu, w szczególności w zakresie rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej, w terminie 7 dni od dnia zmiany danych, powstałej po dniu dokonania wpisu do CEIDG. W praktyce zmiana taka polega na złożeniu wniosku CEIDG-1, w którym należy wskazać kody PKD rodzaju działalności, jaki przedsiębiorca zaczął wykonywać, lub też wykreślić odpowiednie kody, które stały się nieaktualne. Brak aktualizacji zakresu wykonywanej działalności we wskazanym wyżej terminie jest wykroczeniem określonym w art. 601 § 2 Kodeksu wykroczeń4 i podlega karze ograniczenia wolności w wymiarze 1 miesiąca albo grzywny w wysokości od 20 do 5000 złotych (wymierzając grzywnę, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe).

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W odniesieniu do przedsiębiorców wpisanych do rejestru przedsiębiorców, obowiązek aktualizacji danych dotyczących zakresu wykonywanej działalności nakłada natomiast art. 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, zgodnie z którym wniosek o wpis do rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu. Jeżeli zmiany nie zostaną dokonane w tym terminie, sąd rejestrowy może wezwać obowiązanych do aktualizacji wpisu, wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego5 o egzekucji świadczeń niepieniężnych. W razie niewykonania obowiązków w tym terminie sąd rejestrowy może nałożyć grzywnę w wysokości do 10 000 złotych (grzywna może być ponawiana). Jeżeli nakładane grzywny nie odniosą skutku, sąd rejestrowy może nawet wykreślić wpis z rejestru, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach dokonać z urzędu wpisu danych odpowiadających rzeczywistemu stanowi rzeczy.

 

 

 

 

________________________

1 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 251, poz. 1885, z późn. zm.)

2 Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013, poz. 672, z późn. zm.)

Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1203, z późn. zm.)

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 482, z późn. zm.)

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101)Stan prawny obowiązujący na dzień 05.06.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III - 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Definicja działalności gospodarczej

Działalnością gospodarczą jest działalność o zarobkowym charakterze, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Działalność taka może mieć szeroki zakres, pod warunkiem że prowadzona jest w sposób zgodny z prawem.

Kto w świetle prawa ma status małego, a kto średniego przedsiębiorcy?

Kategorie mikroprzedsiębiorcy, małego przedsiębiorcy oraz średniego przedsiębiorcy zostały wprowadzone do polskiego prawa przez przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przynależność przedsiębiorcy do jednej z tych kategorii uzależniona jest od kryteriów ekonomicznych &nd
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »