.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana wyroku dotyczącego alimentów

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 03.01.2012

Wyrokiem sądu ja i syn mamy przyznane alimenty od mojego byłego męża, który od sprawy o alimentację (odbyła się 4 lata temu) zawsze płacił nam 600 zł więcej. Obecnie założył nową rodzinę i poinformował mnie, że odtąd będzie płacił tylko zasądzoną kwotę. Czy mam szansę na zasądzenie alimentów o te 600 zł wyższych? Nie wiem, jak sobie poradzę bez tych pieniędzy, a dodam, że były mąż obecnie zajmuje wysokie stanowisko.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W Pani sprawie należy omówić dwie kwestie. Pierwsza to podstawy do podwyższenia alimentów, druga to dopłacanie po 600 zł przez ojca dziecka.

 

Sam fakt, że ojciec dziecka dopłacał po 600 zł, a obecnie tego nie robi, nie jest podstawą do ustalenia podwyżki alimentów przez sąd.

 

Zgodnie z art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”.

 

„Obowiązek alimentowania, zwłaszcza rodziców wobec dzieci, z reguły utrzymuje się przez dłuższy czas. Towarzyszą temu nieodłącznie zmiany okoliczności, które kształtują zakres świadczeń alimentacyjnych. W przypadku małoletniego dziecka zakres jego usprawiedliwionych potrzeb będzie na ogół wzrastał wraz z wiekiem. Zaznaczy się on wyraziście np. z chwilą rozpoczęcia nauki w szkole średniej, podjęcia studiów, uczestnictwa w szkoleniu zawodowym wymagającym inwestowania w sprzęt i urządzenia. Podobnie zresztą także zakres potrzeb uprawnionej osoby dorosłej może wydatnie wzrosnąć np. w następstwie pogłębienia się jej stanu niezdolności do samodzielnego utrzymania się” (M. Sychowicz, H. Ciepła, S. Kalus, B. Czech, T. Domińczyk, K. Piasecki (red.), Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, Warszawa 2006, LexisNexis, wyd. III).

 

Data uprawomocnienia się wyroku zasądzającego świadczenia alimentacyjne początkuje termin, w jakim możliwe jest wystąpienie z żądaniem zmiany tego wyroku w razie zmiany stosunków.

 

Jeśli wzrosły potrzeby dziecka lub możliwości zarobkowe ojca dziecka, jest podstawa do żądania podwyższenia alimentów.

 

Argumentem, który może Pani pomóc, jest także to, że oboje uzgodniliście poziom życia i potrzeby syna (dodatkowe 600 zł) . Oznacza to, że ojciec dziecka akceptował taki stan i taka kwota odpowiadała potrzebom syna i poziomowi, na jakim powinien żyć.

 

Jak widać, sam fakt zaprzestania płacenia tych 600 zł nie jest podstawą do powództwa cywilnego, ale odpowiednia interpretacja takiej sytuacji pomoże Pani uzyskać satysfakcjonujący wyrok.

 

Drugą kwestią jest swego rodzaju nadpłata. Co prawda ojciec dziecka nie może skorzystać z zarzutu potrącenia (tj. zaliczenia nadpłaty na poczet bieżących alimentów), bowiem w zakresie alimentów jest on wyłączony przez art. 505 pkt 2 Kodeksu cywilnego, jednakże może zaliczyć nadpłatę alimentów dokonanych na poczet bieżących alimentów, tak jakby zapłacił je „z góry”, i żądać pozbawienia wykonalności wyroku w takim zakresie, w jakim dokonał nadpłaty, a także wstrzymać się ze świadczeniem aż do czasu rozliczenia się owej nadpłaty. Taki bowiem wniosek wynika z postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 14.09.1965 r., sygn. akt III CR 162/65, opubl. w OSNCP 1966, nr 7-8, poz. 120). Zgodnie z nim „dopuszczalne jest wstrzymanie przez komornika egzekucji bieżących alimentów do czasu wyczerpania nadpłaconej przez dłużnika sumy należności alimentacyjnej”.

 

Jak widać – sytuacja nie jest jednoznaczna, co nie znaczy, że jest z góry przegrana. Jeśli od ostatniego ustalenia alimentów minął już określony czas (4 lata), sąd zapewne podwyższy alimenty. Jeśli w tym czasie ojciec dziecka podwyższył swoje dochody – z pewnością sąd podwyższy też alimenty.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl