Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana wymiaru czasu pracy a korzystny moment na zajście w ciążę

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 29.11.2010

Mam umowę na pełen etat na czas określony. Wiem na pewno, że umowa zostanie przedłużona, a ja będę pracować na pół etatu. Planuję ciążę. Czy lepiej (jeśli chodzi o finanse) byłoby przejść na zwolnienie chorobowe jeszcze na obecnej umowie, czy poczekać do umowy na nowych warunkach?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli ze zmianą etatu wiąże się obniżenie wynagrodzenia, to punktu widzenia finansów korzystniej jest, aby przeszła Pani na zwolnienie z pełnego etatu.

 

Zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa „podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika stanowi bowiem przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy” albo z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu (art. 36, 38).

 

Co ważne, w myśl art. 40 tejże ustawy jeżeli w okresie 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy nastąpiła istotna zmiana wynagrodzenia spowodowana zmianą wymiaru czasu pracy lub zmianą umowy o pracę, zasiłek chorobowy wylicza się wówczas od nowego wynagrodzenia odpowiadającego nowemu wymiarowi czasu pracy, a nie od przeciętnego zarobku z okresu poprzedzającego powstanie niezdolności do pracy. Zasadę tę stosuje się także wówczas, gdy zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy (także po powstaniu tej niezdolności). Zasiłek chorobowy w swym założeniu ma zastąpić utracony zarobek. Jeśli więc w czasie niezdolności do pracy pracownik byłby zatrudniony w wyższym wymiarze czasu pracy niż dotychczas, to jego zasiłek nie może być wymierzany od zarobków osiąganych przy niższym wymiarze zatrudnienia. I odwrotnie – zmniejszenie wymiaru czasu pracy powoduje wymierzenie zasiłku nie od przeciętnego zarobku z ostatnich 12 miesięcy, ale od nowego, niższego wynagrodzenia.

 

Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne. Przy ustalaniu podstawy wymiaru omawianego świadczenia uwzględnia się inne składniki wynagrodzenia, jak premie, nagrody, czy dodatki, wówczas gdy odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe za wyjątkiem tych, które na podstawie przepisów płacowych lub umowy o pracę przysługują pracownikowi za okres pobierania zasiłku chorobowego.

 

Niemniej proszę pamiętać, że zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy „umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu”. Tym samym, jeśli zdążyłaby Pani zajść w ciążę do końca trwania obecnej umowy, to dotychczasowa umowa uległaby przedłużeniu do dnia porodu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + IX =

»Podobne materiały

Umowa-zlecenie dla sprzedawcy w sklepie

Czy jest możliwość zatrudnienia sprzedawcy w małym sklepie spożywczo-przemysłowym na umowę-zlecenie zgodnie z przepisami prawa?

 

Konsekwencje przestępstwa popełnionego przez pracownika w miejscu pracy

Pracownica, którą zatrudniałem od pewnego czasu w sklepie, dopuszczała się czynów niezgodnych z prawem (co zarejestrowała zainstalowana kamera) – kradła artykuły i sprzedawała własny towar. Czy mogę ją tylko zwolnić dyscyplinarnie i wypłacić wynagrodzenie za przepracowany miesiąc (domaga się t

 

Miejsce wykonywania pracy w umowie o pracę pracowników budowlanych

Mam pytanie o miejsce wykonywania pracy. Zatrudniam pracowników elektromonterów, którzy w umowach o pracę jako miejsce wykonywania pracy mają wpisaną główną siedzibę firmy (ich praca de facto wiąże się z ciągłymi zmianami miejsc pracy). Obecnie pracownicy dojeżdżają do jednego miejsca, ale jest to i

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »