Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana właściciela nieruchomości położonej w Polsce

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 07.03.2011

Osoba na stałe zamieszkała w Danii posiadała nieruchomość w Polsce. Na mocy aktu notarialnego przekazała działkę córce, też obywatelce Danii. Córka chciałaby złożyć wniosek do sądu o dokonanie zmiany właściciela w księgach wieczystych. Jakie dokumenty musi dołączyć? Czy musi zgłosić nabycie do urzędu skarbowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie (m.in. na podstawie darowizny) przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Podatkowi nie podlega natomiast m.in. nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca lub darczyńca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Reasumując, nabycie nieruchomości podlega opodatkowaniu, jednak w grupie „0” korzysta ze zwolnienia od podatku. Co do zasady zwolnienie wymaga zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy na druku SD-Z2, jednakże zgodnie z art. 4a ust. 4 lit. b) ustawy o podatku od spadków i darowizn „obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego”.

 

Proszę sprawdzić – wniosek o dokonanie wpisu właściciela do księgi wieczystej zawarty jest już w akcie notarialnym i przekazuje go do sądu notariusz.

 

Zakładając oczywiście, że mówimy o polskim notariuszu. W przeciwnym wypadku sama córka winna złożyć druk SD-Z2 w celu skorzystania ze zwolnienia podatkowego i wniosek o wpis do księgi wieczystej na druku KW-WPIS, załączając akt notarialny sporządzony za granicą wraz z apostille, przetłumaczony na język polski i opłacony.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + trzy =

»Podobne materiały

Dzierżawa wieczysta – nabycie tą drogą nieruchomości przez cudzoziemca–spadkobiercę

Moim rodzicom dekretem Bieruta odebrano nieruchomość, która obecnie jest zwracana w formie wieczystej dzierżawy. Jestem spadkobiercą po rodzicach, ale obecnie mieszkam za granicą i nie mam obywatelstwa polskiego. Czy potrzebuję zgody MSWiA na podpisanie umowy o dzierżawę? Jeśli tak – czy mogła

Zakup ziemi przez żonę obcokrajowca

Chcę kupić ziemię (działkę budowlaną) w Polsce. Mój mąż jest obcokrajowcem, obecnie mieszamy w Irlandii. Nie mamy rozdzielności majątkowej. Czy mogę kupić nieruchomość samodzielnie, czy muszę z mężem? Czy wystarczy jego zgoda, żebym ja kupiła działkę z majątku wspólnego?

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Planuję powrót do Polski, choć obecnie jestem traktowany jak cudzoziemiec (mam tylko paszport angielski). Chciałbym kupić w Polsce mieszkanie własnościowe, nie będę brał kredytu. Co powinienem wiedzieć o nabyciu nieruchomości przez cudzoziemca?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »