Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana terminu urlopu

Autor: Bogumił Wasilewski • Opublikowane: 08.01.2013

W naszej firmie planuje się urlopy w styczniu. Zaplanowałem sobie urlop od 16 do 31 sierpnia*. Bez żadnego sensownego powodu szef zmienił termin mojego urlopu. Wychodzi na to, że urlop będę miał od 20 do 31 sierpnia. Czy szef miał prawo zmienić termin urlopu?

 

Bogumił Wasilewski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawowe przepisy, które regulują opisany przez Pana stan faktyczny, to art. 163 § 1 i 11 oraz art. 164 § 2 Kodeksu pracy (dalej: K.p.).

 

Jak stanowi art. 163 K.p.:

 

„§ 1. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672.

 

§ 11. Pracodawca nie ustala planu urlopów, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę; dotyczy to także pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. W takich przypadkach pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Przepis § 1 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio”.

 

Nie wskazał Pan, czy Pana pracodawca jest zobowiązany do tworzenia planu urlopów, jednak nie ma to wielkiego wpływu na możliwość powrotu do pierwotnie ustalonego, zaplanowanego urlopu. Należy uznać, że w firmie, w której Pan pracuje, nawet jeśli nie ma obowiązku planowania urlopów, pewien wewnętrzny zwyczaj decyduje o tym, że urlopy są ustalane przy wzięciu pod uwagę indywidualnych planów poszczególnych pracowników i sporządzany jest grafik – plan urlopów. Pracodawca zatem stosuje korzystne dla pracowników planowanie czasu wypoczynku w skali roku kalendarzowego, co jest niewątpliwie pozytywnym elementem organizacji pracy, gdyż pracownik może z dużym wyprzedzeniem zaplanować sposób spędzenia wolnego czasu i nawet zaciągnąć pewne zobowiązania – np. zamówić zorganizowany wypoczynek. Pracodawcy daje to komfort panowania nad organizacją czasu pracy i m.in. uniknięcia kumulacji wniosków urlopowych w jednym okresie, np. w popularnym urlopowo lipcu.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Urlop jest uprawnieniem pracownika, jednak to pracodawca w ramach swoich kierowniczych uprawnień ma ostateczny wpływ na termin urlopu. Oczywiście pracownik może negocjować ten czas, a pracodawca powinien uwzględnić jego wnioski i prośby. Należy jednak pamiętać, że to pracodawca odpowiada ostatecznie za funkcjonowanie zakładu pracy i ciągłość procesu pracy, dlatego może on wywierać znaczący wpływ na decyzje pracowników i np. nie uwzględnić z jakichś przyczyn konkretnego terminu urlopu, który proponuje pracownik. Po to właśnie jest instytucja planowania urlopów, aby negocjacje terminów odbyły się z dużym wyprzedzeniem, a strony nie były później wzajemnie zaskakiwane nagłymi zmianami, które mogą utrudnić prowadzenie procesu pracy.

 

Dlatego ustawodawca wprowadził ograniczenie możliwości zmiany terminów zaplanowanych urlopów, gdy któraś ze stron chciałaby wycofać się z przyjętych w planie ustaleń.

 

Art. 164 K.p. podaje:

 

„§ 1. Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami.

 

§ 2. Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy”.

 

Przesunięcie terminu może nastąpić na wniosek pracownika, jednak musi on umotywować to ważnymi przyczynami.

 

Z inicjatywy pracodawcy przesunięcie terminu urlopu może nastąpić z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.

 

Są tu przyjęte kryteria ocenne, bo każdorazowo należy ocenić, cóż to jest „ważna przyczyna” bądź „szczególna potrzeba pracodawcy”.

 

Przyjmuje się, że ze strony pracownika ważnymi przyczynami mogą być na przykład: konieczność opieki nad bliską osobą, zmiana terminu wycieczki (odgórna), zmiana terminu urlopu współmałżonka.

 

Ze strony pracodawcy najczęściej są to następujące przyczyny: choroba innego pracownika, kontrola, nadzwyczajne zamówienie, zła sytuacja zakładu pracy. Należy pamiętać, że muszą to być szczególne potrzeby, a nie zwykłe potrzeby, które można zaspokoić siłami innych pracowników lub w inny sposób. Jednak nawet uznając, że zaistniała szczególna potrzeba, przesunięcie urlopu może nastąpić, jeśli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.

 

Tu znowu trzeba wiedzieć, że ostateczna decyzja należy do pracodawcy, jednak winien on działać racjonalnie i przewidywalnie, dlatego przesunięcie zaplanowanego terminu urlopu powinno następować tylko w nadzwyczajnych sytuacjach. Jeśli nie zachodzą te sytuacje, pracownik może w oparciu o przepis art. 164 § 2 K.p. żądać od pracodawcy zaniechania zmiany zaplanowanego terminu urlopu.

 

W literaturze przedmiotu wskazuje się, że w przypadku bezpodstawnego przesunięcia terminu urlopu można w konkretnych przypadkach zastosować w drodze analogii przepis art. 167 § 2 K.p., który stanowi:

 

„§ 2. Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu”.

 

Jednak każdorazowe rozstrzygnięcie zależy tu od stanu faktycznego.

 

Podnosi się również, że w przypadku nieuzasadnionego przesunięcia terminu urlopu pracownikowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze do pracodawcy o pokrycie wydatków poniesionych w związku z planowanym urlopem, które nie zostały zwrócone – art. 471 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 K.p.

 

Są to jednak przypadki rzadkie i niechętnie stosowane przez pracowników.

 

Jeśli pracodawca będzie nieugięty, proszę również pamiętać, że być może w Pana przypadku udałoby się zastosować do dni 16 i 17 sierpnia przepis art. 1672 K.p.:

 

„Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu”.

 

 

*Stan prawny z dnia 18.04.2012 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Plan urlopów

Pracuję w administracji. Czy pracodawca może sam ustalić w planie urlopów termin wykorzystania urlopu przez danego pracownika? Zastanawiam się, czy pracownik musi wykorzystać taki urlop. Dodam, że chodzi o urlop za bieżący rok.

 

Zmuszanie do urlopu nauczyciela

Jestem wychowawcą w ośrodku młodzieżowym (bez ferii). Pozostało mi jeszcze ponad 20 godzin urlopu. Dyrektor zmusza mnie, bym wykorzystał do końca sierpnia 26 godzin urlopu. Czy ma do tego prawo?

Zmuszanie pracownika do pójścia na urlop wypoczynkowy

Jestem sekretarką, obecnie zastępuję koleżankę w sekretariacie. Przełożony poinformował mnie, że wybiera się na urlop i chce mnie w tym czasie także wysłać na przymusowy urlop wypoczynkowy. Jak się dowiedziałam, jego sekretarka zawsze przebywa na urlopie wtedy co on – jest u nas takie niepisane „prawo”. O urlopie poinformowano mnie z dnia na dzień. Mam też otrzymać informację na temat planów urlopowych przełożonego na bieżący rok; spodziewam się, że powinnam się do nich dostosować. Czy przełożony może tak postępować?

Przymusowy urlop

Jestem kierownikiem działu w pewnym przedsiębiorstwie. Mam prawie 50 dni zaległego urlopu. Przełożony chce wysłać mnie na przymusowy urlop (określił termin, w którym mam go wykorzystać – od 15 lutego do 5 kwietnia). Boję się jednak, że przez tak długą nieobecność w pracy nie zdołam wykonać wszystkich obowiązków i będzie to stanowić powód do zwolnienia. Czy mogę odmówić wykorzystania urlopu?

Czy planowanie urlopu na cały rok z góry jest obowiązkowe?

Pracuję w szpitalu. Pracodawca zobowiązuje nas do planowania na cały rok urlopu z góry. Czy to jest obowiązkowe i zgodne z prawem? Trudno mi określić, kiedy będę potrzebowała wolnego. Czy pracodawca słusznie twierdzi, że nie może dać urlopu wypoczynkowego 5 osobom z oddziału w tym samym miesiącu? Jak rozwiązać taki konflikt?

Urlop wypoczynkowy dla nauczyciela

Czy pracując z młodzieżą w OSW ma znaczenie na jakim stanowisku jestem zatrudniona, aby mieć 35-dniowy urlop? Czy do urlopu uprawnia mnie stanowisko instruktor d/s szkolenia zawodowego, czy instruktor praktycznej nauki zawodu (oba posiadam)?

Przeniesienie na inny dział po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Pracuję w firmie ponad 5 lat na stanowisku menadżera w dziale perfumeryjno-drogeryjnym. Z powodu zagrożonej ciąży od 2 marca byłam na zwolnieniu, a teraz korzystam z urlopu wypoczynkowego. Mam zamiar niebawem wrócić do pracy, jednak okazało się, że na moje miejsce kogoś zatrudniono. Dowiedziałam się, że przeniesiona zostanę na dział mięsny. Czy mogę uniknąć przeniesienie na inny dział po powrocie z urlopu macierzyńskiego?

Odmowa udzielenia ojcu dziecka przysługujących 2 dni wolnych od pracy

Przebywam na urlopie wychowawczym, razem z partnerem mamy małe dziecko. Mieszkamy razem. W pracy odmówiono partnerowi 2 dni opieki nad dzieckiem, tłumacząc, że ja przebywam na urlopie, a poza tym nie jesteśmy małżeństwem. Czy ta odmowa jest zgodna z prawem?

Wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego zaległego razem z bieżącym

Czy mogę złożyć wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego zaległego (za rok 2009) razem z bieżącym urlopem za 2010 rok? Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim i chciałbym od razu po jego zakończeniu wykorzystać te urlopy. Rozumiem, że wystarczy złożyć wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego i mogę udać się na urlop?

Urlop wychowawczy a obniżenie czasu pracy do 1/2 etatu

Mam umowę na czas określony (na 2 lata) i zostałem właśnie szczęśliwym ojcem. Urlop tacierzyński mogę wykorzystać w wysokości 1 tygodnia. Nie chciałbym brać bezpłatnego urlopu wychowawczego na rok, wolałbym obniżyć wymiar czasu pracy. Wiem, że jeśli obniżę go o ½ etatu, to będę chroniony przed wypowiedzeniem umowy. A co jeślibym chciał obniżyć etat do ¼ – czy wówczas pracodawca będzie mógł mi wypowiedzieć umowę?

Ile dni urlopu dla starszego bibliotekarza?

Od trzech lat jestem zatrudniona na uczelni na stanowisku starszego bibliotekarza (wcześniej też pracowałam w tej bibliotece – przez 15 lat). Czy mogę starać się o 36-dniowy urlop?

Zwolnienie lekarskie podczas urlopu

Przed końcem urlopu macierzyńskiego zawnioskowałam o urlop wypoczynkowy (zaległy i aktualny), który mam do końca sierpnia. Aktualnie jestem chora i dostałam od 6-dniowe zwolnienie lekarskie. Czy mogę przekazać je do pracodawcy bez obawy, że nie będę mogła po nim kontynuować zaplanowanego wcześniej i przyznanego urlopu? Pracodawca czeka bowiem na mój powrót do pracy, by mi wręczyć wypowiedzenie spowodowane likwidacją mojego Stanowski pracy i nie chcę tego czasu przyśpieszyć, a jednocześnie chciałabym uratować jak najwięcej urlopów na ewentualne choroby dzieci u następnego pracodawcy.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy przysługujący nauczycielowi

Jestem nauczycielem z 20-letnim stażem pracy. Od 1 września podjęłam pracę w szkole podstawowej na umowę o pracę na zastępstwo za osobę przebywającą na urlopie macierzyńskim. Moja umowa jest ważna do 24 czerwca. Ostatnio otrzymałam informację na piśmie, podpisaną przez dyrektora szkoły, że za cały przepracowany okres otrzymam ekwiwalent za urlop wypoczynkowy przysługujący nauczycielowi. Pani kadrowa wpisała, że tego urlopu należy mi się za 41 dni. Dzisiaj wezwała mnie do siebie i powiedziała, że źle naliczyła i urlopu należy mi się tylko za 19, bo korzystałam z ferii zimowych 14 dni. Powołuje się przy tym na Kartę Nauczyciela. Proszę o radę prawnika, bo nie wiem, za ile dni urlopu należy mi się ekwiwalent.

Ile trzeba przepracować, by pójść na płatny urlop wychowawczy?

Miałam umowę do dnia porodu, potem macierzyński, następnie zasiłek dla bezrobotnych i nowa praca przez 3 miesiące – umowa o pacę na 1/2 etatu zawarta na 5 lat. Ile trzeba przepracować, by pójść na płatny urlop wychowawczy (z opieki przy niskich dochodach), bo pracodawca jest w stanie udzielić mi urlopu wychowawczego według art. 186 K.p., ale w opiece nie przyznają mi zasiłku, bo w ich przepisach jest wyraźnie napisane „pozostawała w stosunku pracy przez okres 6 miesięcy”, i twierdzą, że zasiłek dla bezrobotnych nie wlicza się w „pozostawała w stosunku pracy”. Jeśli chcę, to mogę pójść na wychowawczy, ale nie będzie on płatny.

Urlop ojcowski w trakcie okresu wypowiedzenia

Podjąłem prace w maju 2016 r., syn urodził się w marcu 2016 r. Czy przysługuje mi urlop ojcowski? Jeśli tak, czy mogę w tym czasie podjąć pracę u nowego pracodawcy, ponieważ urlop chciałbym wybrać w trakcie okresu wypowiedzenia?

Urlop wychowawczy a zapisanie dziecka do przedszkola

Od 2010 r. jestem zatrudniona w jednej firmie i mam umowę na czas nieokreślony. Od 01.06.2016 r. przebywam na urlopie wychowawczym, który kończy mi się 31.05. W sierpniu oddział firmy, w której pracowałam, został przeniesiony do innego miasta oddalonego o 50 km od poprzedniej lokalizacji, co wyklucza mój powrót do pracy. W związku z tym mam plan, aby przedłużyć urlop wychowawczy o kolejny rok i w tym czasie szukać nowej pracy. Zamierzam także od września tego roku zapisać mojego 2,5-letniego syna do publicznego przedszkola, aby stopniowo się przyzwyczajał. Czy przebywając na urlopie wychowawczym, mogę zapisać dziecko do przedszkola, choćby na parę godzin? Obecnie pobieram zasiłek rodzinny wraz z dodatkiem z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Czy należy mi się on także, w momencie gdy dziecko trafi do przedszkola?

Ile przysługuje urlopu wypoczynkowego po L4 i macierzyńskim?

Jestem nauczycielem zatrudnionym w szkole podstawowej, w pełnym wymiarze godzin, na czas nieokreślony. Od 19 sierpnia 2015 roku przebywałam na ciągłym zwolnieniu lekarskim w związku z zajściem w ciążę. 19 marca 2016 roku urodziłam dziecko, otrzymałam urlop macierzyński, a po nim rodzicielski, który skończył mi się z dniem 17 marca br. Moje pytanie dotyczy tego, ile dni/tygodni przysługuje w takiej sytuacji niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego? Nie wykorzystałam urlopu: dwanaście dni sierpnia 2015 roku, ferie zimowe 2016 roku, wakacje 2016 roku oraz ferie zimowe 2017 roku. Karta Nauczyciela określa 8 tygodni dla nauczyciela po urlopie macierzyńskim, a co z wcześniejszym zwolnieniem lekarskim?

E-mail do pracodawcy z prośbą o udzielenie urlopu na żądanie

Wysłałam do pracodawcy e-maila z prośbą o udzielenie mi urlopu na żądanie w wymiarze 1 dnia. Nie otrzymałam odpowiedzi na tego e-maila. Jak należy traktować brak odpowiedzi ze strony przełożonego? Czy ten urlop został udzielony, czy nie, czy może być potraktowany jako nieobecność nieusprawiedliwiona? Co powinnam zrobić w przypadku braku odpowiedzi ze strony przełożonego?

Dodatkowy urlop z tytułu orzeczenia o niepełnosprawności

Jestem zatrudniona jako technik fizjoterapeuta w wymiarze 7 godzin 35 minut, ale ponieważ pracuję w szkodliwych warunkach, mój czas pracy wynosi w tej chwili 5 godzin. Mam orzeczenie o niepełnosprawności. Wcześniej korzystałam z 10 dni urlopu wypoczynkowego dodatkowo. Czy w obecnej chwili przy obniżeniu mi wymiaru godzin pracy mam prawo nadal do urlopu dodatkowego z tytułu orzeczenia o niepełnosprawności?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla nauczyciela kontraktowego w ciąży

Nauczyciel kontraktowy zatrudniony od 1 września 2017 roku do 31 sierpnia 2018 na czas określony przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. Termin porodu to 10 sierpnia 2018 roku. Za ile dni powinien otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Urlop uzupełniający nauczyciela

Jestem nauczycielem, od początku ferii letnich jestem na L4, jak na razie do 11 sierpnia, być może będzie to do końca ferii letnich. Urlop w okresie ferii zimowych wykorzystałam. Ile dokładnie dni przysługuje mi urlopu uzupełniającego od 1 września i czy otrzymuję ten urlop automatycznie, czy muszę pisać pismo?

Przedłużenie urlopu wychowawczego do końca roku kalendarzowego

Pracownica urodziła dziecko 04.09.2013 r., przebywała na urlopie wychowawczym do 03.09.2017 r. Wystąpiła 30 dni przed końcem urlopu wychowawczego o przedłużenie do końca roku kalendarzowego. Czy mogę jej ten urlop przedłużyć i na jakiej podstawie?

Zatrudnienie równoległe a wymiar urlopu

Pracownik zatrudniony na pełen etat w firmie X do końca kwietnia 2017r. Przysługujący wymiar urlopu 26 dni. Wykorzystał 9 dni urlopu wypoczynkowego za 2017 r. Jednocześnie ten sam pracownik podjął zatrudnienie od 1 marca 2017 r. na pełen etat w firmie Y. Okres zatrudnienia do 31 grudnia 2017 r. Czy przysługuje u pracodawcy Y 22 dni urlopu, czy 17 dni za 2017 r.? Czy prawo do urlopu nabywa się niezależnie u obu pracodawców przy zatrudnieniu równoległym? Pracodawca Y twierdzi, że należny wymiar urlopu w jego firmie to 17 dni za 2017 r. (22 dni - 5 wykorzystane za okres marzec, kwiecień 2017 w firmie X).

Zwolnienie z jednej godziny pracy

Pracuję w szkole, jestem nauczycielką. Zwróciłam się do dyrektora o zwolnienie mnie z jednej godziny na pogrzeb matki kolegi z pracy. Zaproponowałam, że moją klasą zajmie się koleżanka. W odpowiedzi usłyszałam, że nie ma zastępstw koleżeńskich i ewentualnie muszę napisać podanie o godzinny urlop bezpłatny. Zdziwiłam się, że jest coś takiego, i zapytałam, z czego to wynika. W regulaminie pracy jest napisane, że jeżeli jest to usprawiedliwione okolicznościami, przełożony może udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy dla załatwienia spraw osobistych za odpracowaniem. Czy powinnam napisać podanie o godzinny urlop bezpłatny?

Urlop wypoczynkowy za okres urlopu zdrowotnego

Nauczyciel przedszkola od 01.02.2018 do 31.01.2019 r. jest na urlopie zdrowotnym. Czy należy się urlop wypoczynkowy za 2018 rok gdzie pracownik przebywał na urlopie zdrowotnym? Jest to placówka nieferyjna.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »