.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana stawki godzinowej powołując się na ustawę z dnia 01.07.2009 r.

Autor: Artur Nowak • Opublikowane: 19.08.2010 • Zaktualizowane: 25.04.2021

Czy pracodawca, powołując się na ustawę z dnia 01.07.2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu, może zmniejszyć stawkę godzinową? Jeżeli tak, to o ile? Dodam, że czas pracy pozostaje bez zmian.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ustawa z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców nie daje pracodawcom aż tak daleko idących możliwości w zakresie kształtowania wynagrodzenia za pracę.

 

Ustawa ta co do zasady pozwala na:

 

  1. przedłużanie okresu rozliczeniowego czasu pracy,
  2. ustalanie indywidualnego rozkładu czasu pracy pracownika,
  3. obniżanie wymiaru czasu pracy oraz
  4. ograniczenie w zatrudnianiu pracownika na podstawie umów o pracę na czas określony.

 

Jedyną możliwością obniżenia stawki godzinowej w oparciu o tę ustawę jest jednoczesne obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika. Stanowi o tym art. 12 ustawy, zgodnie z którym „wymiar czasu pracy określony w umowie o pracę może być obniżony przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy i nie więcej niż do połowy pełnego wymiaru czasu pracy; w takim przypadku proporcjonalnemu obniżeniu ulega także wynagrodzenie za pracę”.

 

Takie rozwiązanie wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeżeli zaś u danego przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych nie działają zakładowe organizacje związkowe, rozwiązania te wprowadza się w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego przedsiębiorcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »