Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana przeznaczenia samochodu zakupionego przez firmę na wynajem a VAT

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 17.10.2011

Jak będzie wyglądać kwestia podatku VAT, jeżeli firma np. po 7 miesiącach przestanie wynajmować samochód osobowy zakupiony z przeznaczeniem wyłącznie na wynajem na czas nie krótszy niż 6 miesięcy? Czy musi zapłacić VAT? Jeżeli tak, to od jakiej wartości? Czy może sama zacząć używać tego samochodu (już jako używanego), nie płacąc VAT-u do momentu sprzedaży pojazdu?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym stanowi w art. 3 ust. 2 pkt 7, iż powszechnie znanego 60% ograniczenia odliczenia nie stosuje się do przypadków, „gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

 

  • odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
  • oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy”.

 

Słusznie wskazuje Tomasz Krywan:

 

„Prawo do odliczenia podatku naliczonego w przypadku wynajmu samochodów osobowych (o ile przedmiotem działalności podatnika jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze) przysługuje, jeżeli samochody te są przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele najmu (i pozostałe wymienione w przepisie) na okres nie krótszy niż 6 miesięcy. Zwrócić należy, że chodzi o »przeznaczenie wyłącznie do wykorzystywania na te cele na okres nie krótszy niż 6 miesięcy«, nie zaś »wynajmowanie przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy«. W konsekwencji omawiany warunek jest spełniony również wówczas, gdy samochód osobowy nie jest co prawda wynajmowany przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy (np. dlatego, że umowy najmu zawierane są na krótsze okresy), lecz jeżeli przeznaczony jest przez podatnika wyłącznie do wynajmu przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy” (Vademecum Doradcy Podatkowego, nr 59673).

 

Odnośnie ewentualnej korekty – gdy powyższy warunek spełniono, tj. samochód został oddany w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze i był przeznaczony wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy, to po upływie wyżej wymienionego okresu przeznaczenie samochodu na „używanie w ramach działalności” nie powoduje obowiązku dokonania korekty odliczenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 - 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Błąd przy rozliczaniu podatku VAT

W lipcu założyłem firmę, wystawiałem faktury VAT. Rozliczałem się kwartalnie. Okazało się, że nie złożyłem oświadczenia o kwartalnym sposobie rozliczania się, popełniłem więc błąd. Anulowałem więc kwartały i rozliczyłem wszystko miesięcznie. Co teraz z wystawionymi przeze mnie fakturami VAT?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »