Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana planu budowlanego

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 20.01.2011

Otrzymałam pozwolenie na budowę, mam projekt domku, ale nie rozpoczęłam jeszcze budowy. Chcę zrezygnować z projektu i postawić na działce domek holenderski. Jak wyglądają procedury zmiany planu budowlanego? Czy mogę wykorzystać moje pozwolenie na budowę?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z prawem zakres i treść projektu budowlanego powinny być dostosowane do charakteru obiektu oraz stopnia skomplikowania robót budowlanych. Jeżeli w ostatecznym projekcie zatwierdzonym przez wydanie pozwolenia na budowę zdecydujemy się wprowadzić zmiany, musimy wiedzieć, czy będą one zaliczone do istotnych czy nieistotnych. W przypadku zmian istotnych trzeba bowiem wystąpić do starosty o uzyskanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

 

Przepisy prawa nie definiują precyzyjnie i jednoznacznie granicy między istotnym a nieistotnym odstępstwem od projektu. Wskazówką może być jednak rodzaj zmian, które zostały uznane za istotne i wymagają wydania kolejnej decyzji pozwalającej na budowę. Są to m.in.:

  1. zmiana objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu – istotne będzie zatem na przykład inne usytuowanie budynku względem granic działki i nieruchomości sąsiednich;
  2. zmiany charakterystycznych parametrów domu: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji – nie można zatem samodzielnie zwiększyć powierzchni domu, dobudować piętra ani też odwrotnie: z domu piętrowego uczynić parterowego, dobudować dodatkowego pokoju czy garażu albo też zwiększyć lub zmniejszyć długości i szerokości domu;
  3. zmiana warunków korzystania z obiektu przez osoby niepełnosprawne (dotyczy to obiektów użyteczności publicznej, takich jak szkoły, urzędy, ośrodki zdrowia);
  4. zmiana sposobu użytkowania budynku lub jego części – na przykład zamiast budynku gospodarczego chcemy wybudować duży warsztat samochodowy lub też część domu przeznaczyć na sklep; 
  5. zmiana ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w wyniku czego projekt stałby się sprzeczny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy – na przykład na terenie zabudowy mieszkaniowej postanawiamy zbudować zakład produkcyjny.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

We wszystkich opisanych sytuacjach zmiany wymagają wstrzymania prac budowlanych i złożenia wniosku o zmianę pozwolenia na budowę. Do wniosku należy dołączyć nowy projekt domu i czekać na decyzję o zatwierdzeniu projektu oraz na wydanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Dopiero wtedy można wznowić prace budowlane. 

 

Przenosząc powyższe rozważania na grunt przedstawionej przez Panią sprawy, należy wskazać, że jeżeli chce Pani zmienić m.in. parametry domu, to niezbędne będzie złożenie do organu administracji publicznej, który wydał pozwolenie na budowę, wniosku o zmianę tego pozwolenia. Należy dołączyć do niego nowy projekt i opisać dokładnie poszczególne zmiany, które chciałaby Pani wprowadzić względem projektu pierwotnego.

Jeśli właściwy organ nie udzieli odpowiedzi w ciągu 14 dni od przedstawienia szczegółowych rozwiązań, uważa się, że uznał planowane odstąpienie za nieistotne.

Należy pamiętać, że projektant jest zobowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (opis i rysunek) o odstępstwach od projektu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 plus 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zmiana pozwolenia na budowę

Pozwolenie zostało wydane na gminę. Inwestorem realizującym zadanie będzie samorządowy zakład budżetowy tej gminy. Czy jest konieczność dokonania zmiany pozwolenia na budowę?

Istotne odstępstwo od projektu budowlanego

Podczas budowy domu okazało się, że muszę nieco zmienić projekt. W jakim przypadku będzie to istotne odstępstwo od projektu budowlanego? W jaki sposób uzyskać pozwolenie na użytkowanie budynku?

Sprawdzenie projektu budowlanego

Czy projekt budowlany wybicia okna (wykonania nadproża) w budynku wielorodzinnym wymaga sprawdzenia projektu? Obowiązek sprawdzenia dotyczy „projektów obiektów o prostej konstrukcji” – jest to zbiór otwarty. Nadproże jest zdecydowanie prostszą konstrukcją niż np. dom jednorodzinny. Kto decyduje co jest prostą konstrukcją – urząd czy projektant?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »