Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana metody amortyzacji i korekta zeznania podatkowego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 12.10.2010

Czy można po złożeniu PIT-36 można zmienić metodę amortyzacji i dokonać korekty zeznania podatkowego?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Co do zasady podatnicy z (zastrzeżeniem art. 22l i 22ł ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art. 22i-22k (22k ust. 7 stanowi o jednorazowej amortyzacji) dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

 

Widać wyraźnie, że prawidłowo wybraną metodę amortyzacji trzeba stosować przez cały okres amortyzacji.

 

Jak wskazują przedstawiciele doktryny, „zmiany metody amortyzacji dokonuje się poprzez «historyczną korektę», tj. poprawienie dokonanych wcześniej zapisów (…), także poprzez zmianę wyboru metody amortyzacji. Na uwagę zasługuje tutaj fakt, iż spotykamy się z poglądem, że jeżeli wybierając metodę amortyzacji podatnik nie popełnił błędu, to nie jest możliwe dokonanie zmiany nawet poprzez historyczną korektę” (Zbigniew Domański, Vademecum Doradcy Podatkowego).

 

W praktyce organy podatkowe na ogół wskazują, że nie ma możliwości zmiany prawidłowo wybranej metody amortyzacji.

 

Amortyzacja jednorazowa jest uprawnieniem podatnika, a nie jego obowiązkiem. Ustawa wyraźnie stanowi, że „podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych”, a nie „muszą”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - dziesięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Stawka amortyzacji

Planuję poszerzyć swoją działalność o wynajmowanie mieszkań. Chciałbym móc zastosować zwiększoną stawkę amortyzacji, tj. 10% (10 lat). Wiem, że mieszkanie musi być uprzednio użytkowane przez kilka lat. Ponadto nie może być wcześniej używane w działalności gospodarczej jako środek trwały. Jakiego typu mieszkania mogę w ten sposób amortyzować? Podobno mieszkanie spółdzielcze można amortyzować tylko ze stawką 2,5%.

Korekta PIT

Czy mogę w PIT-37 wpisać koszty uzyskania przychodu (20%) z umowy o dzieło, jeżeli w PIT-11, który wystawił płatnik, nie są one ujęte? Podatek został odprowadzony od kwoty brutto (zawierając umowę, podałem kwotę netto, którą chciałem otrzymać – 4000 zł – płatnik sam wpisał kwotę brutto i odprowadził podatek, nie uwzględniając kosztów uzyskania przychodu). Płatnik nie chce dokonać korekty PIT.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »