.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana etatu a zasiłek chorobowy

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 08.06.2012

Od 2008 r. jestem zatrudniona w jednej firmie na cały etat. Pół roku temu dostałam aneks do umowy – dotyczący zmiany etatu na 1/2. Drugą połowę etatu w tej samej firmie dostałam na innym stanowisku. Od kilku miesięcy przebywam na zwolnieniu chorobowym. Za jaki okres pracy powinien zostać mi naliczony zasiłek chorobowy w związku z opisaną zmianą etatu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Problem opisany przez Panią reguluje art. 40 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).

 

Przepis daje regułę ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli w okresie 6 (12) miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy nastąpiła istotna zmiana wynagrodzenia spowodowana zmianą wymiaru czasu pracy. Zasiłek chorobowy wylicza się wówczas od nowego wynagrodzenia odpowiadającego nowemu wymiarowi czasu pracy, a nie od przeciętnego zarobku z okresu poprzedzającego powstanie niezdolności do pracy. Zasadę tę stosuje się także wówczas, gdy zmiana wymiaru czasu pracy nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy (także po powstaniu tej niezdolności). Przepis jest konsekwencją założenia, że zasiłek chorobowy zastępuje utracony zarobek. Jeśli więc w czasie niezdolności do pracy pracownik byłby zatrudniony w wyższym wymiarze czasu pracy niż dotychczas, to jego zasiłek nie może być wymierzany od zarobków osiąganych przy niższym wymiarze zatrudnienia. I odwrotnie – zmniejszenie wymiaru czasu pracy powoduje wymierzenie zasiłku nie od przeciętnego zarobku z ostatnich 6 (12) miesięcy, ale od nowego, niższego wynagrodzenia.

 

Jak więc widać – do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmuje się nowe wynagrodzenie, bowiem zmiana nastąpiła w zakresie wymiaru czasu pracy.

 

Dla ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego istotne znaczenie ma zmiana wymiaru czasu pracy. I tak:

 

  • jeżeli zmienia się wymiar etatu, to do tej podstawy wlicza się wyłącznie wynagrodzenia po zmianie, nawet gdy choroba miała miejsce w tym samym miesiącu, w którym zmienił się wymiar czasu pracy,
  • jeżeli jednak powstanie niezdolności do pracy wystąpiłoby przed datą zmiany wymiaru czasu pracy, nawet wcześniej ustaloną, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego oblicza się na zasadach ogólnych, przyjmując wynagrodzenie wypłacone za okres ostatnich 12 miesięcy zatrudnienia.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »