.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana czasu pracy z całego na pół etatu

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 27.03.2012

Pracownik jest zatrudniony w mojej firmie od 26 lat. Jestem zmuszony zaproponować mu 1/2 etatu na okres ok. 4-5 miesięcy, po czym powrócić do całego etatu „w sezonie”. Od kiedy, jeśli tylko wyrazi na to zgodę, pracownik może zacząć pracę w trybie półetatowym? Jak w tej sytuacji wygląda urlop?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli pracownik wyrazi zgodę – może zacząć pracę na część etatu w dowolnym momencie. Nie ukrywam, że do celów obliczenia choćby urlopu – wygodniej byłoby to zrobić przy pełnych miesiącach, ale przepisy nie zabraniają dokonać zmiany umowy o pracę w dowolnym momencie.

 

Wystarczy sporządzić aneks do umowy o pracę, tzw. porozumienie zmieniające zatrudnienie na okres 4-5 miesięcy, z gwarancją powrotu do obecnych warunków po tym okresie.

 

W treści porozumienia należy jednoznacznie określać, jakie warunki zatrudnienia ulegają zmianie, stąd porozumienie powinno być sporządzone w formie pisemnej.

 

Wymaga również wykazania dokładnej daty, od kiedy obowiązywać mają nowe warunki umowy. Jeżeli jednak strony nie ustaliły terminu, to zmiana treści umowy następuje automatycznie z chwilą zawarcia porozumienia.

 

Jak widać, nie ma żadnych prawnych przeszkód w zakresie zmiany umowy o pracę. Pracownik może podjąć część etatu natychmiast po podpisaniu porozumienia.

 

Urlop za okres pracy na część etatu rozliczany jest proporcjonalnie do tegoż etatu. Za czas pracy na 1/2 etatu pracownikowi należy się urlop w wymiarze 1/2 w stosunku do przysługującego mu na pełen etat.

 

Jeśli pracownik ma staż pracy 26 lat – przysługuje mu 26 dni urlopu w ciągu roku. Jeśli przyjmiemy, że do 1 października 2011 roku do 28 lutego 2012 roku będzie zatrudniony na 1/2 etatu, wymiar jego urlopu wyniesie:

 

  1. za 2011 rok: 20 dni z pełnego etatu plus 4 dni z połowy etatu = 24 dni,
  2. za 2012 rok 3 dni urlopu z połowy etatu oraz 22 dni z pełnego etatu = 25 dni.

 

Rachunek wygląda tak, ponieważ zaokrągla się niepełne dni w górę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - X =
.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »