Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana adresu doręczania alimentów

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 16.05.2011

Na syna zasądzono alimenty od ojca. Były przekazywane do moich rąk, ale niedawno przeprowadziłam się na drugi koniec Polski i chciałabym, by pieniądze były wysyłane tutaj. Jak powinnam o tym poinformować ojca dziecka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakładam, że syn jest małoletni, a Pani jako jego matka działa w jego imieniu.

 

Co do zasady, świadczenie alimentacyjne winno być realizowane w sposób określony wyrokiem sądu lub umową dotycząca alimentów. Jeśli wyrok lub umowa między stronami określa sposób zapłaty do rąk matki (lub na jej konto), tak właśnie należy świadczenie przekazywać.

 

Niekiedy jednak na skutek różnych zdarzeń zachodzi potrzeba zmiany sposobu płacenia alimentów.

 

W związku ze zmianą miejsca zamieszkania dziecka należałoby wystąpić do ojca dziecka z pisemna informacją na ten temat i zawnioskować, aby kwota należnych alimentów była przekazywana na inny adres.

 

Osobiście proponuję jednak, żeby alimenty była przekazywane na podany przez Panią rachunek bankowy. Niewątpliwe ułatwi i przyspieszy to całą procedurę.

 

Ponadto proszę pamiętać, że na Pani jako osobie działającej w imieniu wierzyciela alimentacyjnego ciąży obowiązek współdziałania z dłużnikiem. Zgodnie z art. 354 Kodeksu cywilnego „dłużnik powinien wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje – także w sposób odpowiadający tym zwyczajom. W taki sam sposób powinien współdziałać przy wykonaniu zobowiązania wierzyciel”.

 

Z przepisu powyższego wynika, że obowiązek współdziałania przy wykonywaniu zobowiązania obciąża zarówno dłużnika, jak i wierzyciela. Każdy z nich zatem powinien baczyć na uzasadniony interes drugiej strony i nie czynić nic takiego, co by wykonanie zobowiązania komplikowało, hamowało czy udaremniało.

 

Powinna więc Pani z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować ojca dziecka o zmianie miejsca zamieszkania syna i podać mu dokładne i aktualne dane umożliwiające mu płacenie alimentów na czas.

 

Na koniec informuję, iż za dodatkową opłatą możemy dla Pani przygotować projekt takiego pisma.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 plus 4 =

»Podobne materiały

Ominięcie kosztów komorniczych przy spłacie alimentów

Czy jest możliwość ominięcia opłacania komornika w spłacaniu alimentów na rzecz dziecka? Płacę 500 zł miesięcznie, ale przez to, że matka dziecka zgłosiła sprawę do komornika, muszę dodatkowo opłacać koszty komornicze, które chciałbym ominąć.

 

Odwołanie od zasądzonych alimentów

Od trzech lat płacę alimenty na dwóch synów (14 i 16 lat) – łącznie 800 zł. Obecnie moja miesięczna pensja wynosi 2500 zł. Właśnie zakończyła się sprawa o podwyższenie alimentów wniesiona przez moją byłą żonę. Nowa kwota, jaką muszę płacić, to 1200 zł. Chciałbym zaznaczyć,

 

Kiedy można zaprzestać płacenia alimentów na pełnoletnie dziecko?

Płaciłem alimenty w formie przelewów matce mojego dziecka, córka jest pełnoletnia, w styczniu ukończyła 24 lata. Nie znam adresu zamieszkania dziecka, dysponuję jedynie adresem mailowym. W styczniu usiłowałem spotkać się z córką, aby porozumieć się w sprawie dalszego płacenia alimentów, bez skutku.

 

Zaprzestanie płacenia alimentów na uczącego się syna i pracującego na czarno

Mój syn skończył szkołę we wrześniu i jest pełnoletni. Płaciłam alimenty na niego na konto ojca. Chciałabym się dowiedzieć, jakie są szanse na niepłacenie dalej alimentów, pomimo że mój syn podjął naukę w zaocznym liceum, bezpłatnym. To był pomysł ojca, żeby nadal otrzymywał ode mnie pieniądze na sy

 

Alimenty od małżonka i przebywanie w zakładzie karnym

Przebywam w zakładzie karnym. Moja żona chce domagać się ode mnie alimentów (na siebie). Czy ma do tego prawo w obecnej sytuacji? Co w tej kwestii zmieni się po rozwodzie? A może ja będę mógł starać się o alimenty?

 

Czy można zrzec się alimentów?

Jestem w ciąży, jednak nie chcę wychowywać dziecka z moim partnerem (już byłym). On ma zamiar uznać ojcostwo, jednak z pewnych przyczyn oboje nie chcielibyśmy m.in., żeby łożył na utrzymanie syna lub córki. Czy mogę zrzec się alimentów – np. spisać stosowne oświadczenie – jeszcze przed n

 

Czy trzeba płacić alimenty na syna, który robi doktorat?

Mam syna, na którego płacę od lat alimenty, a syn studiuje od 3 lat. W międzyczasie zmienił nazwisko, pomimo to nadal lożę na jego utrzymanie. Do tej pory kontakty nasze były zerowe. Odezwał się kilka dni temu i stwierdził, że jak będzie robił doktorat, to alimenty będę płacił nawet do 30. roku jego

 

Mąż nie chce dokładać się na wydatki rodziny - co zrobić?

Mój mąż pracuje za granicą i zarabia dużo pieniędzy, niestety niechętnie i w małym procencie wydaje te pieniądze na dom i dzieci. Płaci za media, ale to tyle. Mamy czworo dzieci, córka chce studiować, co łączy się z dodatkowymi wydatkami. Mąż nie chce dokładać się na wydatki rodziny, oraz finansować

 

Dziecko za granicą a właściwość sądu w sprawie o alimenty

Mieszkam w Wielkiej Brytanii, wychowuję 2 dzieci, z mężem jestem w nieformalnej separacji, ślub był w Polsce. Dwa lata temu dostałam pismo od jego adwokata z prośbą o widywanie dzieci dwa razy w tygodniu i z propozycją kwoty alimentów – zgodziłam się na to. Jednak z czasem mąż przestał płacić

 

Czy wyrok o alimenty wydany w Irlandii jest ważny w Polsce?

Czy wyrok o alimenty wydany w Irlandii jest ważny w Polsce, czy działa tylko w Irlandii? Czy obejmuje widzenia z dziećmi? Czy mogę złożyć w Polsce nową sprawę o alimenty? Kiedy sądem właściwym dla sprawy będzie sąd polski?

 

Co z długiem alimentacyjnym po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności?

Co dzieje się z długiem alimentacyjnym po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności? Ojciec dziecka nie interesował się nim, nie łożył na nie, a teraz namawia syna do umorzenia długu. Co mogę zrobić?

 

Separacja nieformalna a alimenty

Z winy męża żyjemy w separacji nieformalnej. Zarabiam 1600 zł, za mieszkanie płacę 800 zł, a dochody męża wynoszą 4900 zł? Czy mogę ubiegać się o alimenty? Czy sąd przychyli się do mojego wniosku o zasądzenie alimentów podczas separacji? Dodam, że opłaty ponoszę ja i moja sytuacja jest trudna. Alime

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »