.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana adresu doręczania alimentów

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 16.05.2011

Na syna zasądzono alimenty od ojca. Były przekazywane do moich rąk, ale niedawno przeprowadziłam się na drugi koniec Polski i chciałabym, by pieniądze były wysyłane tutaj. Jak powinnam o tym poinformować ojca dziecka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakładam, że syn jest małoletni, a Pani jako jego matka działa w jego imieniu.

 

Co do zasady, świadczenie alimentacyjne winno być realizowane w sposób określony wyrokiem sądu lub umową dotycząca alimentów. Jeśli wyrok lub umowa między stronami określa sposób zapłaty do rąk matki (lub na jej konto), tak właśnie należy świadczenie przekazywać.

 

Niekiedy jednak na skutek różnych zdarzeń zachodzi potrzeba zmiany sposobu płacenia alimentów.

 

W związku ze zmianą miejsca zamieszkania dziecka należałoby wystąpić do ojca dziecka z pisemna informacją na ten temat i zawnioskować, aby kwota należnych alimentów była przekazywana na inny adres.

 

Osobiście proponuję jednak, żeby alimenty była przekazywane na podany przez Panią rachunek bankowy. Niewątpliwe ułatwi i przyspieszy to całą procedurę.

 

Ponadto proszę pamiętać, że na Pani jako osobie działającej w imieniu wierzyciela alimentacyjnego ciąży obowiązek współdziałania z dłużnikiem. Zgodnie z art. 354 Kodeksu cywilnego „dłużnik powinien wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje – także w sposób odpowiadający tym zwyczajom. W taki sam sposób powinien współdziałać przy wykonaniu zobowiązania wierzyciel”.

 

Z przepisu powyższego wynika, że obowiązek współdziałania przy wykonywaniu zobowiązania obciąża zarówno dłużnika, jak i wierzyciela. Każdy z nich zatem powinien baczyć na uzasadniony interes drugiej strony i nie czynić nic takiego, co by wykonanie zobowiązania komplikowało, hamowało czy udaremniało.

 

Powinna więc Pani z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować ojca dziecka o zmianie miejsca zamieszkania syna i podać mu dokładne i aktualne dane umożliwiające mu płacenie alimentów na czas.

 

Na koniec informuję, iż za dodatkową opłatą możemy dla Pani przygotować projekt takiego pisma.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII plus 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »