.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana zasad naliczania emerytury

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 06.11.2017

W maju 2017 przeszłam na emeryturę. ZUS wyliczył mi emeryturę według nowych i starych zasad. Według nowych zasad wyszło mi 30 zł więcej i taką emeryturę przyznał mi ZUS w czerwcu 2017. Tymczasem nadal kontynuuję pracę i wyliczyłam, że według nowych zasad po roku pracy otrzymam 57 zł więcej do emerytury, a według starych zasad 120 zł, z możliwością realizacji co kwartał. Czy mogę zmienić zasady naliczania emerytury?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zmiana zasad naliczania emerytury

Fot. Fotolia

Zgodnie z przepisami emerytalnymi na wniosek świadczeniobiorcy ZUS ponownie oblicza wysokość przyznanej emerytury. Obecnie ma Pani przyznaną emeryturę według nowych zasad.

 

Wskutek przeliczenia następuje zmiana wysokości świadczenia, do którego osoba zainteresowana była już uprawniona. Natomiast otrzymanie „nowej” emerytury związane jest z koniecznością zgłoszenia wniosku o takie świadczenie, przy czym emerytura ta zostanie przyznana, o ile zostaną spełnione wymagane warunki.

 

Dla emerytur przyznanych według nowych zasady przeliczenie polega na powiększeniu emerytury o kwotę wynikającą z podzielenia składek (odpowiednio zwaloryzowanych), zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego po dniu ustalenia prawa do emerytury, przez wyrażone w miesiącach średnie dalsze trwanie życia.

 

Nie można obecnie wrócić do przeliczenie według starych zasad, chyba że znalazłaby Pani dowody sprzed nabycia prawa do emerytury, odnośnie okresów składkowych, RP7 – które powiększyłyby Pani świadczenie – to pierwotnie wyliczane i porównywane z nową emeryturą. I byłoby wyższe niż nowa emerytura.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »