Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana zabezpieczenia kredytu hipotecznego

Autor: Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 23.11.2018

Wraz z żoną posiadamy mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym, które planujemy sprzedać. Jest to nasza jedyna nieruchomość, mamy wspólnotę małżeńską. Zakup mieszkania i zawarcie umowy kredytowej miało miejsce w 2013 roku. Warunki tego kredytu są korzystniejsze niż te, jakie można uzyskać obecnie. Dlatego chcielibyśmy zachować kredyt, a środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania przeznaczyć na budowę domu. Bank dopuszcza możliwość zmiany zabezpieczenia naszego kredytu hipotecznego poprzez przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość, która nie musi być własnością kredytobiorców. Chcielibyśmy się dowiedzieć, jakie skutki prawne miałoby ustanowienie hipoteki dla naszego kredytu na domu będącym własnością moich rodziców. Jak to wpłynie na ewentualne postępowanie spadkowe w przypadku śmierci jednego z rodziców? Zaznaczam, że jestem jedynym dzieckiem.

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Możliwość zmiany umowy kredytu i przeniesienia zabezpieczenia hipotecznego na inną nieruchomość niestanowiącą własność osoby trzeciej (w tym przypadku Pana rodziców) zależna jest przede wszystkim od woli banku, jako że żadne przepisy nie stoją temu na drodze. W takim przypadku, Pana rodzice znajdą się w podobnym położeniu jak w przypadku kiedy poręczaliby Państwa kredyt, tyle że jego zabezpieczenie stanowić będzie konkretna nieruchomość.

 

Przepisy ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece regulujące instytucję hipoteki wprowadzają zasadniczo tylko jedną zmianę do zasad wynikających z ogólnych przepisów prawa spadkowego. Zmiana ta wyrażona została w art. 74 omawianej ustawy:

 

„Art. 74.

Wierzyciel hipoteczny może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości obciążonej hipoteką, bez względu na ograniczenie odpowiedzialności dłużnika wynikające z prawa spadkowego”.

 

Cytowany przepis rozszerza odpowiedzialność spadkobiercy, pozwalając na zaspokojenie wierzytelności z obciążonej hipoteką nieruchomości niezależnie od przepisów prawa spadkowego. I tak, możliwe jest zaspokojenie z hipoteki, w każdym przypadku kiedy dojdzie do spełnienia przesłanek skorzystania z zabezpieczenia, np. w sytuacji, kiedy przyjąłby Pan spadek po rodzicach z dobrodziejstwem inwentarza (w takiej sytuacji odpowiedzialność ponoszona jest jedynie do wysokości stanu czynnego spadku, zgodnie z art. 1031 § 2 Kodeksu cywilnego). Następnie spłaciłby Pan wierzycieli do wysokości stanu czynnego spadku, ale zaprzestałby Pan spłaty kredytu hipotecznego. Wówczas bank i tak mógłby zająć nieruchomość, chociaż co do zasady, w razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, taka odpowiedzialność jest wyłączona.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Zmiana zabezpieczenia kredytu hipotecznego

 

Oczywiście, powyższe ma niewielkie znaczenie, jeśli Pana rodzice nie mają znacznych długów, a Pan nie planuje/przewiduje zaprzestania spłaty kredytu.

 

Wpis hipoteczny na nieruchomości nie będzie wywoływał zasadniczo innych niż wskazane wyżej skutków w postępowaniu spadkowym. Należy pamiętać, że hipoteka związana jest z nieruchomością i śmierć jednego lub wszystkich z jej właścicieli nie ma wpływu na jej byt prawny. Zabezpieczenie hipoteczne nadal bowiem obowiązuje w takim przypadku. Do dziedziczenia nieruchomości obciążonej hipoteką znajdą więc zastosowanie ogólne przepisy dotyczące dziedziczenia. W normalnych okolicznościach, w przypadku śmierci któregoś z rodziców, Pan i małżonek zmarłego rodzica otrzymacie po 1/2 części nieruchomości, przysługującej spadkodawcy.

 

Jedyny przypadek, który mógłby budzić wątpliwości, dotyczy etapu działu spadku i przyznania nieruchomości obciążonej jednemu ze spadkobierców ze zobowiązaniem do spłaty pozostałych. Problem ten nie pojawi się jednak raczej w Pana przypadku, ponieważ nie ma Pan rodzeństwa (jest Pan jedynym spadkobiercą), które mogłoby mieć ewentualne obiekcje przed przejęciem nieruchomości obciążonej Pana hipoteką.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus pięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wystawienie weksla in blanco i oprocentowanie sumy wekslowej

Czy wystawiając weksel in blanco, bank ma obowiązek policzyć jakiś procent od sumy znajdującej się na wekslu? Jeśli tak, to jaki?

Przeniesienie własności zadłużonej nieruchomości

Pewien człowiek kupił posiadłość pod hipotekę. Właściciel nieruchomości nie opłacał składek ZUS i jest teraz zadłużony. Chciałabym przejąć jego nieruchomość – łącznie z zadłużeniem. ZUS wystawił promesę na wykreślenie hipoteki po spłacie zobowiązania. Jednak je

Zabezpieczenie pożyczki zastawem rejestrowym na samochodzie

Znajomy poprosił mnie o pożyczenie mu 10 000 zł. Czy mogę taką pożyczkę zabezpieczyć zastawem rejestrowym na samochodzie znajomego?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »