Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana woli w testamencie

Autor: Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 21.07.2019

Teściowa zapisała w testamencie mieszkanie dla mojej 11-letniej córki (mój mąż nie żyje). Jednak życie się tak potoczyło, że musiała je przepisać na swojego drugiego syna. Jak wygląda sytuacja mojej córki po tej zmianie woli w testamencie? Przeprowadziliśmy duży remont mieszkania z myślą o córce.

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W opisanej sytuacji Pani córce przysługiwać będzie zachowek po zmarłej, którego zapłaty można będzie żądać od spadkobiercy testamentowego. Zachowek jest instytucją prawną, która ma czynić zadość osobom najbliższym, które dziedziczyłyby po zmarłym, a którym spadkodawca zdecydował się zmniejszyć ich udział spadkowy lub całkowicie ich pominąć. Instytucję zachowku regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Zastosowanie będą tu miały przede wszystkim art. 991 oraz art. 1007:

 

„Art. 991

§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

 

Art. 1007.

§ 1. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Zmiana woli w testamencie

 

Jak czytamy w cytowanych przepisach, zstępnym (do której to grupy zalicza się Pani córka, zgodnie z dyspozycja art. 931 Kodeksu cywilnego) należy się w każdej sytuacji część (2/3 lub połowa) spadku, który otrzymaliby w przypadku dziedziczenia ustawowego. W przypadku małoletniej osoby będzie to 2/3 wartości udziału spadkowego. Należy jednocześnie pamiętać, iż zgodnie z dyspozycją art. 1007 roszczenia z tytułu zachowku muszą być dochodzone przed upływem pięciu lat od ogłoszenia testamentu.

 

Kwestia dziedziczenia Pani córki i tym samym prawa do zachowku wynika z art. 931 Kodeksu cywilnego, który stanowi, iż:

 

„§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.

 

Przechodząc natomiast do kwestii nakładów czynionych na nieruchomość, to zastosowanie może znaleźć tu art. 405 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości”. W omawianej sytuacji nie budzi wątpliwości, iż przysporzenie na rzecz spadkodawczyni nastąpiło bez podstawy prawnej, ponieważ nie rościli sobie Państwo żadnego tytułu prawnego do remontowanej nieruchomości, a jedynie oczekiwali jej przekazania w spadku w późniejszym terminie. W takiej sytuacji, oprócz zachowku, mogą Państwo wystąpić przeciwko spadkodawcy o spłatę poczynionych nakładów z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia.

 

Należy mieć jednak na uwadze przepis art. 411 Kodeksu cywilnego, który stanowi:

 

„Nie można żądać zwrotu świadczenia:

1) jeżeli spełniający świadczenie wiedział, że nie był do świadczenia zobowiązany, chyba że spełnienie świadczenia nastąpiło z zastrzeżeniem zwrotu albo w celu uniknięcia przymusu lub w wykonaniu nieważnej czynności prawnej;

2) jeżeli spełnienie świadczenia czyni zadość zasadom współżycia społecznego;

3) jeżeli świadczenie zostało spełnione w celu zadośćuczynienia przedawnionemu roszczeniu;

4) jeżeli świadczenie zostało spełnione, zanim wierzytelność stała się wymagalna”.

 

W omawianym przypadku największy problem stanowić będzie pkt 1) cytowanego przepisu, zgodnie z którym nie można powołać się na bezpodstawne wzbogacenie, jeśli wiedzieli Państwo, że nie byli do świadczenie zobowiązani. Przy tym, choć nie było zastrzeżenia zwrotu świadczenia, to istniał testament, w którym spadkodawczyni zobowiązała się przekazać całą nieruchomość na rzecz Pani córki, co przemawia w tej sytuacji na Pani korzyść.

 

Reasumując zatem, kwestia zachowku nie budzi wątpliwości, jeśli chodzi natomiast o zwrot nakładów poczynionych na nieruchomość, to w tym przypadku wynik sprawy jest o wiele trudniejszy do przewidzenia. Jeśli istnieje więc taka możliwość, sprawę lepiej będzie załatwić polubownie z bratem Pani męża, zanim wystąpi Pani na drogę sądową.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Ważność testamentu podpisanego przez trzech świadków

Testament ustny został spisany w chwili wypowiedzenia przez spadkodawcę i podpisany przez trzech świadków, ale nie został podpisany przez spadkodawcę ze względu na bardzo zły stan zdrowia. Na drugi dzień spadkodawca zmarł. Czy ten testament jest ważny? Czy należy zawiadomić sąd o istni

Jakie znaczenie testamentu - polecenie czy zapis?

Jakie jest znaczenie (polecenie czy zapis) własnoręcznie spisanego testamentu mojej matki o następującej treści: „Testament. Ja, niżej podpisana, (...), oświadczam: z chwilą mojej śmierci przekazuję w tym testamencie moje mieszkanie (...) mojemu (...) synowi (...), zamieszkałemu (..

Unieważnienie testamentu

Jesteśmy rodzicami zmarłego przedwcześnie syna, który w testamencie swój majątek przekazał swoim dwóm kuzynkom, nas nie uwzględniając (sądził, że umrzemy pierwsi). Przed śmiercią zwierzał się przyjaciołom, że chciał unieważnić testament. Nie zdążył tego jednak zrobić. Czy
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »