Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ręcznie napisane pismo pracodawcy o podwyżce i umowie na czas nieokreślony

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 01.11.2018

Dwa miesiące temu chciałam zmienić pracę. Dałam więc mojemu pracodawcy wypowiedzenie, jednak on nie przyjął mojego wniosku i zaproponował podwyżkę. Przystałam na jego propozycję. Ponieważ umowa o pracę (trzecia na czas określony) kończy się z dniem 30 listopada, poprosiłam również o aneks do umowy na czas nieokreślony. Mój pracodawca zgodził się. Ponieważ w tym samym dniu wyjeżdżał na urlop, poprosiłam go, aby dał mi to na piśmie. W rezultacie otrzymałam ręcznie napisane pismo, w którym pracodawca obiecał dać mi podwyżkę z dniem 1.09 2016 oraz aneks do umowy na czas nieokreślony z dniem 1.07.2016 – pismo jest podpisane przez pracodawcę i ma pieczątki. Niestety do tej pory nie otrzymałam aneksu do umowy sporządzonego przez księgową. Czy taki dokument jest zgodny z prawem i czy jestem zatrudniona na czas nieokreślony?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Porozumienie nie jest wymienione wprost w przepisach prawa pracy, gdyż wywodzi się z zasady swobody umów – jednej z zasad Kodeksu cywilnego. Jest dwustronną czynnością prawną, która obejmuje zgodne oświadczenie woli stron – pracodawcy i pracownika. Z inicjatywą zmian warunków pracy lub płacy mogą więc wystąpić obie strony, a do zmiany dojdzie wyłącznie na podstawie zgodnej woli obu stron. Brak zgody którejkolwiek z nich uniemożliwia wprowadzenie zmian do stosunku pracy w tym trybie.

 

W art. 29 § 4 ustawy Kodeks pracy ustawodawca przewidział, że zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej.

 

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia z dnia 22 lutego 2008 r. (sygn. akt I PK 208/07) zmiana warunków pracy dokonać się może niekoniecznie w formie pisemnej, bowiem przepis art. 29 § 4 taką formę przewiduje jedynie dla celów dowodowych.

 

Słowem – należy uznać, ze pismo pracodawcy było porozumieniem stron w kwestii Pani stosunku pracy. Skoro pracodawca wystąpił z taką propozycją, a Pani ją przyjęła, należy uznać, ze umowa o pracę z dniem 1 lipca przekształciła się w umowę na czas nieokreślony, a od dnia 1 września powinna Pani otrzymać podwyżkę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus 3 =

»Podobne materiały

Preferencyjne składki ZUS a świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy

Z obecnym pracodawcą jeszcze przez miesiąc wiąże mnie umowa o pracę. Później otwieram własną działalność, gdyż podniosłem kwalifikacje i będę współpracował z pracodawcą na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zakres moich obowiązków będzie jednak właściwie taki sam jak do tej pory. Czy w tej sytuacji będ

Brak nowej umowy o pracę mimo dalszego świadczenia pracy

Synowi dwa miesiące temu skończyła się umowa o pracę, a wciąż nie dostał nowej. Co powinien zrobić? Czy da się sprawdzić, czy pracodawca opłaca składki i podatki? Co zrobić, jeśli pracodawca wypłaca synowi niższą pensję, niż obiecał?

Zastępca dyrektora w placówce medycznej a rodzaj umowy

Jestem lekarzem, prowadzę własną działalność – praktykę lekarską. Mój gabinet mieści się w centrum zdrowia (łączy nas umowa kontraktowa), które zaproponowało mi pracę jako zastępca dyrektora ds. medycznych. Jaką umową mogę potwierdzić objęcie tego stanowiska?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »