.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zmiana umowy o pracę na współpracę przedsiębiorców

Autor: Adam Dąbrowski • Opublikowane: 08.10.2021 • Zaktualizowane: 08.10.2021

Przejście z umowy o pracę na czas nieokreślony na umowę o współpracy i własną działalność gospodarczą. Ten sam pracodawca, ten sam zakres obowiązków. Propozycja wyszła ze strony pracodawcy („to nie zwolnienie, tylko dobrowolna zmiana formy zatrudnienia”). Zmiana jest proponowana na podstawie porozumienia stron. Czy to jest legalne działanie? Czy przyjmując taką propozycję, nie narażę się na kontrolę PIP? Dodatkowo firma chce narzucić mi formę rozliczenia (VAT) oraz wyłączność na obsługę tylko tej jednej organizacji.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zmiana umowy o pracę na współpracę przedsiębiorców

Przejście na współpracę przedsiębiorców

W opisanej sytuacji dojdzie do:

 

  • rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron oraz
  • zawarcia umowy o współpracy z Panią jako przedsiębiorcą.

 

Nadto pracodawca nalega na to, aby była Pani czynnym podatnikiem VAT, co oznacza, że musiałaby Pani zrezygnować z prawa do zwolnienia z uwagi na nieprzekroczenie limitu rocznego przychodów w skali roku w kwocie 200 000 zł.

Związane byłoby to nadto z tym, że samodzielnie płacić będzie Pani składki ZUS; prowadzić samodzielnie księgowość oraz rozliczać i opłacać podatki. Przede wszystkim zaś traci Pani wszelkie uprawnienia właściwe dla stosunku pracy.

 

Co do zasady prawo polskie nie zabrania rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron oraz rozpoczęcia przez pracownika działalności gospodarczej. Pani sytuacja nosiłaby potocznie nazwę „osoba samozatrudniona”.

Brak preferencyjnego ZUS-u

Podstawowym minusem takiego rozwiązania oraz wystawiania faktur/rachunków firmie, która wcześniej była Pani pracodawcą, jest brak możliwości opłacania składek ZUS na preferencyjnych warunkach.

 

Nie będzie mogła Pani skorzystać z „małego ZUS-u” oraz „ulgi na start”, ponieważ jej dostępność opiera się na tych samych warunkach co mały ZUS.

 

Powyższe obostrzenie mają znaczenie „tylko” przez pierwsze dwa lata (dla małego ZUS-u) lub dwa i pół roku (dla ulgi na start + małego ZUS-u) od rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wystawienie faktury byłemu pracodawcy w tym okresie powoduje utratę ulg.

 

Nie da się wyeliminować kontroli PIP u Pani. Z uwagi na to, że nie zatrudniałaby Pani pracowników – można ją jednak wyeliminować.

 

Bardziej takiej kontroli powinien obawiać się były pracodawca. Zwłaszcza w kontekście tego, co Pani wskazała – „ten sam zakres obowiązków”, „wyłączność na obsługę tylko tej jednej organizacji”.

Kontrola zmiany umowy o pracę

Do tego zapewne doszłoby to, że Pani musiałaby wykonywać umowę we wskazanym miejscu, być może przez czas określony w niej itp.

 

PIP, ZUS oraz fiskus mogą zakwestionować ustalenia umowne pomiędzy Panią a byłym pracodawcą w zakresie, którym dotyczy prowadzona przez nich kontrola. ZUS ma prawo ustalić w decyzji wydanej na skutek przeprowadzonej kontroli, że praca wykonywana jest w rzeczywistości na podstawie stosunku pracy, a nie na podstawie umowy zawartej przez dwóch przedsiębiorców, jeżeli ma to wpływ na obowiązki w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne czy zdrowotne. Obie podstawy zatrudnienia wiążą się bowiem z odmiennymi zasadami rozliczania i płacenia tych składek. W konsekwencji mogłoby dojść do ustalenia, że nie podlega Pani ubezpieczeniom jako przedsiębiorca ale podlega Pani ubezpieczeniom jako pracownik.

 

Podobnie fiskus – jeżeli powyższe ustalenia mają wpływ na obowiązki związane z płatnością podatków. PIP co do zasady ma obowiązek stać na straży przestrzegania przepisów prawa pracy. PIP może w imieniu pracowników (byłych pracowników) wytaczać powództwa przed sądami o ustalenie, że praca wykonywana jest na podstawie stosunku pracy.

 

Skutki ustalenia, że praca świadczona przez osobę samozatrudnioną jest w rzeczywistości świadczona na podstawie stosunku pracy, bywają różne, np. takie działanie może zostać uznany za przestępstwo (tutaj oszustwo).

Skutki dla (byłego) pracodawcy

Z punktu widzenia przepisów Kodeksu pracy skutki mogą być negatywne tylko dla pracodawcy. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi mu bowiem grzywna. W przypadku ustalenia, że praca była wykonywana w rzeczywistości na podstawie stosunku pracy, pracodawca musi się również liczyć z tym, że Pani jako osoba samozatrudniona będzie miała prawo dochodzenia praw, jakie przysługują Pani z tytułu zatrudnienia na tej podstawie (chociażby urlop, ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy).

 

Przy takich ustaleniach, zarówno były pracodawca, jak i Pani musicie liczyć się z koniecznością zapłaty zaległych podatków czy składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli na skutek ustalenia, że praca świadczona była w rzeczywistości na podstawie stosunku pracy, a podatki lub składki były odprowadzane w zaniżonej wysokości.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 minus 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl