Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana nazwiska dziecka z dwuczłonowego na jednoczłonowe

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 18.05.2019

Mój syn (10 miesięcy) nosi nazwisko dwuczłonowe: moje oraz ojca (nie jesteśmy małżeństwem). Czy mogę ubiegać się o sprostowanie lub wydanie nowego aktu urodzenia synka, tak aby nosił tylko moje nazwisko? Ojciec dziecka sporadycznie o niego pyta (za pomocą SMS-ów) oraz bardzo rzadko widuje (3 razy od urodzenia). Są to działania na pokaz, gdyż dziecka nie chciał.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zmiana nazwiska dziecka z dwuczłonowego na jednoczłonowe

Fot. Fotolia

Zmiana nazwiska dziecka, owszem, jest możliwa, ale konieczne będzie spełnienie pewnych warunków. Jako iż nie ma między Państwem porozumienia co do zmiany nazwiska dziecka, zasadne jest wskazanie na treść art. 8 ust 4 ustawy, zgodnie z którym w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka każde z nich może zwrócić się do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na zmianę nazwiska dziecka. Zgoda dziecka oraz drugiego z rodziców na zmianę nazwiska dziecka powinna zostać wyrażona osobiście przed organami, o których mowa w art. 12, lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Osoby zamieszkałe za granicą mogą wyrazić zgodę za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Warunkiem koniecznym do zmiany nazwiska dziecka, poprzez wykreślenie nazwiska ojca będzie złożenie wniosku do sądu opiekuńczego, który winien prowadzić postępowania z udziałem ojca dziecka. Sąd ustali, czy zasadne jest, by dziecko nosiło nazwisko ojca. Na Pani korzyść przemawia przede wszystkim fakt niemal całkowitego zaprzestania realizowania prawa do kontaktów z dzieckiem. Łożenie na utrzymanie dziecka jest realizacją obowiązków ojca w względem dziecka, ale wyraźnie zauważyć należy, iż ojciec nie jest zobowiązany wyłącznie do utrzymania dziecka, ale także do jego wychowania. Skoro zatem ojciec nie wychowuje dziecka, nie interesuje się jego zdrowiem, nie opiekuje się dzieckiem, należy zastanowić się, czy noszenie przez dziecko jego nazwiska jest w ogóle uzasadnione. Należy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ojciec dziecka ma prawo wymagać by jego dziecko nosiło jego nazwisko w sytuacji, kiedy w żaden sposób nie interesuje się on dzieckiem.

 

Warunkiem koniecznym zmiany nazwiska będzie jednak uzyskanie zgody przez sąd opiekuńczy, sąd rodzinny właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka.

 

Reasumując, bez wiedzy ojca nie jest możliwe przeprowadzenie takiej czynności, co jednak nie zamyka drogi zmiany nazwiska, lecz konieczne jest w tym przypadku orzeczenie sądu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + siedem =

»Podobne materiały

Wyrobienie paszportu dziecku bez zgody sądu rodzinnego

Jestem pięć lat po rozwodzie. Potrzebuję wyrobić dziecku nowy paszport, bo zdjęcie w obecnym jest już nieaktualne. Ojciec dziecka od dwóch lat się z nami nie kontaktuje, nie odpowiada na moje wiadomości z prośbą o kontakt w sprawie paszportu. Wyrok dał mu prawo do decydowania o istotnych sprawach dz

 

Zadośćuczynienie za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Od kilku lat walczę z byłą partnerką o kontakty z dzieckiem. Mam prawomocny wyrok ustalający widzenia. Matka dziecka została pouczona i zagrożona grzywną, jednak ciągle utrudnia mi spotkania z naszą córką. Słyszałem, że można założyć sprawę cywilną w związku ze stratami moralnymi, by doprowadzić do

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »