Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana etatu po urlopie dla poratowania zdrowia

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 27.09.2018

Jestem nauczycielem przebywającym na urlopie dla poratowania zdrowia. Obecnie mam pełen etat. Pani dyrektor zaproponowała dzisiaj obniżenie etatu od września i zaproponowała mi 11 godzin. Jakie będą konsekwencje, jeżeli nie zgodzę się podpisać tej zmiany? Jakie mam możliwości?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela instytucja ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania stosowana jest wyłącznie za zgodą nauczyciela. W razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia stosuje się przepisy art. 20 KN, czyli rozwiązuje się z nauczycielem stosunek pracy.

 

Ograniczenie zatrudnienia realizuje się za zgodą nauczyciela. Brak zgody nauczyciela na ograniczenie zatrudnienia uniemożliwia więc zastosowanie tej instytucji. Jest to więc porozumienie stron. Nie jest to więc jednostronne oświadczenie pracodawcy. Z tego względu ograniczenie zatrudnienia za zgodą nauczyciela może być procedowane także podczas usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela (choroba, urlop dla poratowania zdrowia). 

 

Dyrektor szkoły, występując z propozycją ograniczenia zatrudnienia, powinien zakreślić termin do złożenia oświadczenia woli w tej kwestii. Należy zaznaczyć, że brak reakcji nauczyciela jest także brakiem zgody, ponieważ przepis zakłada, aby wyrażenie zgody na ograniczenie zatrudnienia było wyraźnym oświadczeniem woli, nie można bowiem takiego oświadczenia w tym przypadku domniemywać.

 

W związku z tym jeśli nie wyrazi Pani zgody na ograniczenie etatu, dyrektor może Pani wręczyć wypowiedzenie na podstawi art. 20 KN, a to oznacza, że stosunek pracy rozwiąże się 31.08.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus 3 =

»Podobne materiały

Praca w sobotę w zamian za dzień wolny

Pracuję w firmie na umowie o pracę. W umowie mam czas pracy 8 h dziennie, 40 h tygodniowo. Pracodawca „dołożył” nam pracujące soboty, za które mamy odbiory wtedy, kiedy pracodawca sobie zażyczy. W firmie funkcjonuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy. Czy mogę odmówić? Wolałbym dorobić, a

 

Przerwa w pracy a czas na korzystanie z toalety

Pracuję w systemie 12-godzinnym. Kilkakrotnie korzystam z toalety, ponieważ mam chory pęcherz. Ostatnio oznajmiono mi, że moje wyjścia do toalety całkowicie zabrały mój czas na przerwę śniadaniową. Czy pracodawca ma rację?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »