Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana decyzji jednego ze spadkobierców co do podziału spadku

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 10.10.2018

Po śmierci mojego teścia odziedziczyliśmy gospodarstwo rolne o powierzchni 8 hektarów. Do spadku należy 9 spadkobierców. Zorganizowaliśmy spotkanie i doszliśmy do porozumienia co do podziału spadku. Niestety kiedy geodeta wytyczył już podział i należałoby podpisać zgodę, jeden ze spadkobierców nie wyraził zgody, przy czym nie podał konkretnego powodu. Jakie mamy szanse, żeby doprowadzić do podziału bez jego udziału i od czego zacząć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z treści Pani pytania nie wynika, by przeprowadzono postępowanie spadkowe po teściu. Co prawda wskazuje Pani na „odziedziczenie”, aczkolwiek nie mam pewności, czy przeprowadzono postępowanie spadkowe. Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję jednak, że postępowanie spadkowe się odbyło.

 

W chwili obecnej jeżeli mamy do czynienia ze współwłasnością, która powstała na skutek stwierdzenie nabycia spadku, przy braku zgody na podział w formie aktu notarialnego, każde ze spadkobierców (współwłaścicieli) może wystąpić do Sądu o dział spadku. Opłata sądowa od wniosku o dział spadku wynosi 1000 zł, a w przypadku zgodnego działu spadku 300 zł. Do wniosku o dział spadku należałoby dołączyć dokumentację przygotowaną przez geodetę. Co prawda wskazuje Pani, iż dokument sporządzony przez geodetę nie został podpisany, nie zmienia to jednak faktu, że plan podziału został przygotowany. Sporządzona przez geodetę dokumentacja będzie traktowana jako dowód prywatny i w razie dopuszczenia i przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego geodety sądowego będzie dowodem, który biegły także będzie brał pod uwagę.

 

Mniemam, że jeżeli wszyscy pozostali spadkobiercy (współwłaściciele) wyrażą zgodę na podział jak ten przygotowany w dokumentacji geodety, sąd winien go uwzględnić. Kwestią dyskusyjną pozostaje, dlaczego spadkobierca odmówił zgody na podział. Jeżeli sporna pozostaje kwestia spłaty, to sąd będzie musiał dopuścić dowód z opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego na okoliczność ustalenia wartości gospodarstwa rolnego i wysokości spłaty.

 

Reasumując, zgoda współwłaściciela, który wycofał się z podziału, na tym etapie nie jest potrzebna do działu spadku. Konieczne jest natomiast jego powiadomienie o sprawie poprzez ujęcie we wniosku o dział spadku. Długość postępowania będzie uzależnione od ilości dopuszczonych przez sąd dowodów z opinii biegłych sądowych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus osiem =

»Podobne materiały

Koszty przyjęcia spadku po ojcu

Z jakimi kosztami wiąże się przyjęcie spadku po ojcu (w skład majątku wchodzi mieszkanie), jeśli spadkobierców jest dwóch – ja i moja siostra? Jaki byłby podatek, gdyby tata dokonał darowizny?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »