Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana decyzji jednego ze spadkobierców co do podziału spadku

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 10.10.2018

Po śmierci mojego teścia odziedziczyliśmy gospodarstwo rolne o powierzchni 8 hektarów. Do spadku należy 9 spadkobierców. Zorganizowaliśmy spotkanie i doszliśmy do porozumienia co do podziału spadku. Niestety kiedy geodeta wytyczył już podział i należałoby podpisać zgodę, jeden ze spadkobierców nie wyraził zgody, przy czym nie podał konkretnego powodu. Jakie mamy szanse, żeby doprowadzić do podziału bez jego udziału i od czego zacząć?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z treści Pani pytania nie wynika, by przeprowadzono postępowanie spadkowe po teściu. Co prawda wskazuje Pani na „odziedziczenie”, aczkolwiek nie mam pewności, czy przeprowadzono postępowanie spadkowe. Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję jednak, że postępowanie spadkowe się odbyło.

 

W chwili obecnej jeżeli mamy do czynienia ze współwłasnością, która powstała na skutek stwierdzenie nabycia spadku, przy braku zgody na podział w formie aktu notarialnego, każde ze spadkobierców (współwłaścicieli) może wystąpić do Sądu o dział spadku. Opłata sądowa od wniosku o dział spadku wynosi 1000 zł, a w przypadku zgodnego działu spadku 300 zł. Do wniosku o dział spadku należałoby dołączyć dokumentację przygotowaną przez geodetę. Co prawda wskazuje Pani, iż dokument sporządzony przez geodetę nie został podpisany, nie zmienia to jednak faktu, że plan podziału został przygotowany. Sporządzona przez geodetę dokumentacja będzie traktowana jako dowód prywatny i w razie dopuszczenia i przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego geodety sądowego będzie dowodem, który biegły także będzie brał pod uwagę.

 

Mniemam, że jeżeli wszyscy pozostali spadkobiercy (współwłaściciele) wyrażą zgodę na podział jak ten przygotowany w dokumentacji geodety, sąd winien go uwzględnić. Kwestią dyskusyjną pozostaje, dlaczego spadkobierca odmówił zgody na podział. Jeżeli sporna pozostaje kwestia spłaty, to sąd będzie musiał dopuścić dowód z opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego na okoliczność ustalenia wartości gospodarstwa rolnego i wysokości spłaty.

 

Reasumując, zgoda współwłaściciela, który wycofał się z podziału, na tym etapie nie jest potrzebna do działu spadku. Konieczne jest natomiast jego powiadomienie o sprawie poprzez ujęcie we wniosku o dział spadku. Długość postępowania będzie uzależnione od ilości dopuszczonych przez sąd dowodów z opinii biegłych sądowych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X plus pięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Koszty przyjęcia spadku po ojcu

Z jakimi kosztami wiąże się przyjęcie spadku po ojcu (w skład majątku wchodzi mieszkanie), jeśli spadkobierców jest dwóch – ja i moja siostra? Jaki byłby podatek, gdyby tata dokonał darowizny?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »