Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana daty sprzedaży na fakturach po korekcie

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 29.11.2019

Przez cały 2018 rok na moich fakturach zakupów widniał inny nabywca. Faktury zostały wprowadzone do ewidencji VAT, a towar sprzedany (kasa fiskalna). W styczniu 2019 poprosiłam o korektę faktur. Sprzedawca wystawił 11 faktur z datą 20.01.2019, zmieniając na wszystkich fakturach datę sprzedaży na 20.01.2019, mimo że dotyczyły transakcji w 2018 roku. Co mam z tym zrobić? Nadmieniam, że sprzedawca jest firmą ogólnopolską.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zmiana daty sprzedaży na fakturach po korekcie

Data sprzedaży na fakturze musi odpowiadać dacie transakcji

Faktura musi odzwierciedlać przebieg transakcji, wyjście jest więc tylko jedno, trzeba doprowadzić ją do stanu, w którym data sprzedaży widniejąca na fakturze odpowiada rzeczywistości.

 

Nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8–15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą, która wymaga akceptacji wystawcy faktury. Nota korygująca jest więc najprostszą metodą, której można użyć by poprawić np. datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.

Czy można wystawić notę korygującą do faktury korygującej?

Pytaniem otwartym jest, czy można wystawić notę korygującą do faktury korygującej. W mojej ocenie jest to możliwe. Nie przewiduje tego wprost krajowa ustawa o VAT, ale skoro zgodnie z art. 219 Dyrektywy 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej uznajemy, że każdy dokument lub notę, która zmienia fakturę pierwotną i odnosi się do niej w sposób wyraźny i jednoznaczny, uznaje się za fakturę, to w drodze wykładni prounijnej należy interpretować tak art. 106k ustawy o podatku od towarów i usług, by umożliwić wystawienie noty do faktury korygującej.

 

Podobnie wskazuje się doktrynie, tak np. J. Mariusz: „Należy podkreślić, że zgodnie z art. 219 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej wynika, że każdy dokument lub notę, która zmienia fakturę pierwotną i odnosi się do niej w sposób wyraźny i jednoznaczny, uznaje się za fakturę. Biorąc pod uwagę powyższe, uważam że również w przypadku otrzymania faktury korygującej nabywca ma możliwość wystawienia do niej noty korygującej na zasadach określonych w art. 106k u.p.t.u.” (Lex/el QA nr 670306).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + 5 =

»Podobne materiały

Klasyfikacja usług kominiarskich

Jakim numerem klasyfikacyjnym są objęte usługi kominiarskie z zakresu czyszczenia przewodów kominowych wentylacyjnych, dymowych i spalinowych, a jakim usługi z zakresu przeglądu stanu technicznego, sprawności przewodów kominowych wentylacyjnych, dymowych i spalinowych? Jakim podatkiem VAT

Podatek od sprzedaży działki budowlanej przez firmę

Jestem księgową w spółce z o.o. Firma sprzedaje działkę budowlaną, będącą jej własnością, osobie fizycznej. Naliczono 23% VAT, ale nie jestem pewna, czy stawka nie powinna wynieść 8%. Jaka jest prawidłowa wartość VAT?  

Przekazanie nieruchomości na prywatne potrzeby

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, zajmuję się budową i sprzedażą domów. Czy mogę w jakiś sposób nabyć wybudowany w ramach prowadzonej przeze mnie działalności budynek? Czy mogę wystawić fakturę samemu sobie i zapłacić od niej podatek? Czy jest jakiś przepis odnoszący się do takiej
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »