
Indywidualne Porady Prawne
Zmiana daty sprzedaży na fakturach po korekcieAutor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 29.11.2019 |
Przez cały 2018 rok na moich fakturach zakupów widniał inny nabywca. Faktury zostały wprowadzone do ewidencji VAT, a towar sprzedany (kasa fiskalna). W styczniu 2019 poprosiłam o korektę faktur. Sprzedawca wystawił 11 faktur z datą 20.01.2019, zmieniając na wszystkich fakturach datę sprzedaży na 20.01.2019, mimo że dotyczyły transakcji w 2018 roku. Co mam z tym zrobić? Nadmieniam, że sprzedawca jest firmą ogólnopolską. |
![]() Fot. Fotolia |
Data sprzedaży na fakturze musi odpowiadać dacie transakcjiFaktura musi odzwierciedlać przebieg transakcji, wyjście jest więc tylko jedno, trzeba doprowadzić ją do stanu, w którym data sprzedaży widniejąca na fakturze odpowiada rzeczywistości.
Nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8–15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą, która wymaga akceptacji wystawcy faktury. Nota korygująca jest więc najprostszą metodą, której można użyć by poprawić np. datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury. Czy można wystawić notę korygującą do faktury korygującej?Pytaniem otwartym jest, czy można wystawić notę korygującą do faktury korygującej. W mojej ocenie jest to możliwe. Nie przewiduje tego wprost krajowa ustawa o VAT, ale skoro zgodnie z art. 219 Dyrektywy 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej uznajemy, że każdy dokument lub notę, która zmienia fakturę pierwotną i odnosi się do niej w sposób wyraźny i jednoznaczny, uznaje się za fakturę, to w drodze wykładni prounijnej należy interpretować tak art. 106k ustawy o podatku od towarów i usług, by umożliwić wystawienie noty do faktury korygującej.
Podobnie wskazuje się doktrynie, tak np. J. Mariusz: „Należy podkreślić, że zgodnie z art. 219 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej wynika, że każdy dokument lub notę, która zmienia fakturę pierwotną i odnosi się do niej w sposób wyraźny i jednoznaczny, uznaje się za fakturę. Biorąc pod uwagę powyższe, uważam że również w przypadku otrzymania faktury korygującej nabywca ma możliwość wystawienia do niej noty korygującej na zasadach określonych w art. 106k u.p.t.u.” (Lex/el QA nr 670306).
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>