Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Złożenie sprawozdania finansowego

Autor: Krzysztof Tyła • Opublikowane: 31.08.2012

Spółka z o.o. została zarejestrowana w KRS w 2005 roku, jednak działalność rozpoczęła dopiero w 2009 roku. Czy spółka, która nie działała, nie osiągała żadnych przychodów i nie miała żadnych kosztów, była zobowiązana do złożenia sprawozdania finansowego do KRS?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Krzysztof Tyła

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiedź na postawione przez Pana pytanie znajduje się zarówno w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, jak i w ustawie z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym. Z brzmienia powołanych przeze mnie poniżej przepisów wynika, iż spółka niezależnie od swoich działań faktycznych z chwilą powstania musi realizować wszystkie obowiązki, jakie nakłada na nią obowiązujące prawo. W powołanych ustawach, które dotyczą bezpośrednio stawianego przez Pana pytania, nie znalazłem przepisów, które na skutek okoliczności, jakie Pan przedstawił, powodowałyby, iż spółka byłaby wolna od obowiązku złożenia sprawozdania finansowego w stosownym czasie do Krajowego Rejestru Sądowego. Co więcej takie zachowanie obarczone jest sankcją karną.

 

Poniżej przytoczę przepisy, które w mojej ocenie znajdą zastosowanie w Pana przypadku.

 

Ustawa o rachunkowości:

 

„Art. 69. 1. Kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe, opinię biegłego rewidenta, jeżeli podlegało ono badaniu, z zastrzeżeniem ust. 1a, odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku jednostek, o których mowa w art. 49 ust. 1 – także sprawozdanie z działalności – w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

2. Jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie określonym w art. 53 ust. 1, to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 1. (…)

 

Art. 79. Kto wbrew przepisom ustawy:

4) nie składa sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności we właściwym rejestrze sądowym,

 

– podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

 

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym:

 

„Art. 40. W dziale 3 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się następujące dane:

2) wzmiankę o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego i rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej, z oznaczeniem dat ich złożenia”. (…)

 

Art. 47. 1. Podmioty podlegające obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców są obowiązane zgłaszać dane wymienione w art. 38 pkt 1 i 2a-15, art. 39 i 40 oraz w art. 44, a także ich zmiany, niezależnie od obowiązków wynikających z odrębnych przepisów, chyba że ustawa stanowi inaczej”.

 

W mojej ocenie niezależnie od faktu, czy działalność faktycznie była prowadzona czy nie, ciążył od początku jej rejestracji obowiązek składania sprawozdań finansowych do KRS-u, gdyż obydwie ustawy nie przewidują zwolnień od tego obowiązku, zaś jedna określa nawet sankcję. Okoliczności, jakie Pan podnosi, powinny być odzwierciedlone w treści samego sprawozdania, które powinno znaleźć się w KRS-ie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus 10 =

»Podobne materiały

Złożenie sprawozdania do KRS

Mamy małą spółkę z o.o. Z braku wiedzy nie złożyłem sprawozdania w KRS. Od czego zacząć i jak to zrobić?

Sprawozdanie z działalności sp. z o.o. – do kiedy należy je złożyć?

Do kiedy należy sporządzić sprawozdanie z działalności sp. z o.o. i do kiedy należy je przedstawić organowi zatwierdzającemu (w tym przypadku radzie nadzorczej).

Sprawozdanie z działalności spółki z o.o.

W 2009 r. została założona spółka z o.o., następnie wpisana do KRS. Od tamtej pory spółka nie działa, ponieważ ma dwóch członków zarządu, którzy się pokłócili. Dostałem pismo z sądu o obowiązku złożenia sprawozdań za lata 2009-2012. Odpisałem, że spółka od czasu jej zało

Po jakim czasie ustaje karalność za niezłożenie sprawozdania finansowego firmy w KRS?

Po jakim czasie przedawnia się karalność za niezłożenie sprawozdania finansowego firmy w KRS?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »