.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zlecenie wykonania usługi firmie żony

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 04.06.2019

Moja żona prowadzi działalność gospodarczą. Jest podatnikiem VAT. Czy jako jej współmałżonek (nie mam firmy, pracuję na etacie w innej firmie) mogę zlecić żonie usługę, jak każdą inną oraz dokonać przelewu na jej konto? Aktualnie jej firma nie przynosi dochodów, ponieważ żona pracuje nad moją stroną www, i aby wykazać przychód, chciałbym zapłacić jej za pracę (podpisując z nią umowę o dzieło lub zlecenie). Czy prawo tego nie zabrania i czy nie ma żadnych kruczków oraz innych potencjalnych podatków?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zlecenie wykonania usługi firmie żony

Fot. Fotolia

Z Pana opisu wynika, iż żona prowadzi działalność gospodarczą i jest płatnikiem VAT.

Chce Pan, aby jej firma zarobiła na wykonaniu Pana strony www. Nic nie stoi na przeszkodzie. Rozumiem, że usługę wykona firma i wystawi fakturę VAT, a Pan zapłaci za usługę.

 

Problemy pojawiają się w interpretacji przepisów podatkowych w zakresie, w jakim stronami umowy są osobne firmy prowadzone przez małżonków.

 

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci.

 

W sytuacji świadczenia usług przez jednego z małżonków na rzecz drugiego małżonka w celu uzyskania przychodu w ramach prowadzonej przez małżonka odrębnie działalności gospodarczej nie ma zastosowania wyłączenie przewidziane z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A zatem małżonek, na rzecz którego drugi małżonek świadczy usługi, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione tytułu zapłaty za usługi świadczone na rzecz jego firmy przez firmę małżonka (zgodnie z treścią postanowienia Urzędu Skarbowego w Wejherowie z 5 marca 2007 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego, sygn. PB/OPD/415-142/06/RC). Potwierdza to też wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 lipca 1999 r. (sygn. akt III SA 7165/98),

 

Natomiast Pan jako osoba prywatna może zlecić dowolnej firmie, w tym firmie żony, wykonanie usługi zgodnej z jej działalnością gospodarczą.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton