Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zlecenia podczas zatrudnienia na etacie a podatek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 12.04.2019

Jestem zatrudniony na etacie, okazjonalnie zamierzam wykonywać zlecenia - prace projektowe. Jak mam odprowadzać podatek i w jakiej wysokości?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są m.in.

 

2) działalność wykonywana osobiście;

3) pozarolnicza działalność gospodarcza;

9) inne źródła.

 

W teorii przychody z opisanej przez Pana aktywności będą kwalifikować się do jednego z ww. źródeł w zależności od szczegółów stanu faktycznego, jaki mieć będzie miał miejsce. Organy podatkowe w pierwszej kolejności sprawdzają, czy nie wypełnia ogół działań definicji działalności gospodarczej, tj. czy taka działalność usługowa jest prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, a z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–9 ustawy PIT. Zakładając, że świadczyć będzie Pan usługi poza działalnością gospodarczą i nie dla osób fizycznych nieprowadzących działalności, to będziemy mieć do czynienia z działalnością wykonywaną osobiście.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Zlecenia podczas zatrudnienia na etacie a podatek

 

Zgodnie z artykułem 13 pkt 8 lit. a) ww. ustawy „za przychody z działalności wykonywanej osobiście, czyli za przychody z innego źródła niż działalność gospodarcza, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej (z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 9”.

 

Przychody ww. opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych według skali podatkowej i istnieje obowiązek uiszczania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku. Zaliczki te pobierane są przez zleceniodawców wypłacających wynagrodzenie którzy mają tu status płatników, tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej). Podatnicy uzyskujący ww. przychody bez pośrednictwa płatników (czyli głównie od zagranicznych zleceniodawców) są zmuszeni do samodzielnego wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego. Obowiązuje tu stawka 18%. Przychody pomniejsza się o koszty uzyskania przychodów oraz ewentualnie składki na ubezpieczenie społeczne (jeżeli są potrącane przez płatnika lub zapłacone bezpośrednio przez podatnika). Koszty uzyskania przychodów z ww tytułu określone są w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych jeśli podatnik udowodni, że te faktycznie poniesione były wyższe. Trzeba pamiętać, że koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych określa się co do zasady w wysokości 50% uzyskanego przychodu a nie 20%. Tu jednak powstaje problem ew. przychodu z praw majątkowych, a nie z działalności wykonywanej osobiście.

 

Jak wskazuje słusznie T. Krywan:

 

„Wykonywanie umów o dzieło wiąże się często z przenoszeniem praw majątkowych do utworów lub udzielaniem licencji na korzystanie z tych utworów. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy uzyskiwane w takich przypadkach przychody należy zaliczać do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 2 lub 8 u.p.d.o.f., czy też do przychodów z praw majątkowych (za przychody z praw majątkowych uważa się bowiem między innymi przychody z praw autorskich – zob. art. 18 u.p.d.o.f.).

 

W mojej ocenie o zaliczeniu do jednego z wymienionych źródeł przychodów decyduje to, czy przedmiotem umowy jest wykonanie utworu (i związane z tym przeniesienie praw autorskich do utworu lub udzielenie licencji na korzystanie z niego), czy też przedmiotem umowy jest przeniesienie praw autorskich lub udzielenie licencji na korzystanie z wcześniej istniejącego utworu (…)” (Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów z tytułu umów zleceń oraz umów o dzieło. Publikacje Elektroniczne ABC]

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 minus IX =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od hodowli egzotycznych zwięrząt

Nabyłam samiczkę i samczyka pewnego egzotycznego gatunku jeża i chciałabym, kiedy dochowam się potomstwa, sprzedawać te zwierzątka indywidualnym klientom. Okres przetrzymywania takiego gryzonia od urodzenia do oddania nabywcy to ponad 2 miesiące (ok. 9 tyg.). Bardzo mi zależy, żeby to był

Odstępne za mieszkanie a urząd skarbowy

Pół roku temu wynająłem mieszkanie pewnej osobie. Dostałem jednak odstępne tylko za dwa miesiące. Chciałem szybko pozbyć się lokatora, co okazało się kłopotliwe, więc dopiero teraz mam zamiar zgłosić najem w urzędzie skarbowym. Czy powinienem opłacić podatek tylko za te miesiące,

Nieudokumentowane dochody z pracy najemnej za granicą a kontrola skarbowa

Pracuję u niemieckiego armatora na kilkumiesięcznych kontraktach – jestem marynarzem. Armator nie opłaca mi ubezpieczenia ani zdrowotnego, ani emerytalnego. Nigdy nie rozliczałem się z urzędem skarbowym z uzyskanych dochodów ani nie opłacałem składek w ZUS. Nie prowadzę żadnej
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »