.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Złe traktowanie służebnika - jakie ma prawa i możliwość?

Co w przypadku, gdy służebnik domu jednorodzinnego wspólnie zamieszkujący z właścicielem chce się wyprowadzić z uwagi na złe traktowanie przez właściciela i jego małżonkę? Czy jeżeli służebnik przeprowadzi się na stancję, właściciel ma obowiązek pokrywania odstępnego lub zapewnienia mu opału na zimę? Proszę o informacje jakie służebnik ma prawa w tej sytuacji.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Złe traktowanie służebnika - jakie ma prawa i możliwość?

Zmiana służebności na rentę

Tylko właściciel nieruchomości obciążonej mógłby żądać zamiany służebności na rentę. Na tę chwilę warto wystosować do obdarowanych wezwanie o zaprzestanie naruszeń. W przypadku bezskuteczności takiego wezwania należy odwołać darowiznę. Dobrowolne wyprowadzenie się z domu nie zobowiążę właściciela do łożenia na służebników.

 

Stad w moim odczuciu konieczność odwołania darowizny. Można ją odwołać, jeśli zachowanie obdarowanego jest rażąco niewdzięczne, a więc jeśli uporczywie narusza on normy etyczne.

Cofnięcie darowizny

Zgodnie z art. 893 Kodeksu cywilnego darczyńca może włożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania np. zapewnienie utrzymania. Niewykonanie tego może skutkować cofnięciem darowizny, jeśli nie została jeszcze wykonana. Darczyńca może także odwołać darowiznę już wykonaną. Jest to możliwe, jeżeli obdarowany dopuścił się rażącej niewdzięczności. Rażącą niewdzięczność, to takie postępowanie darczyńcy, które oceniane przez pryzmat istniejących reguł moralnych oraz prawnych świadczy o tym, że darczyńca odczuwa je jako wysoce ujemne. Mowa jest nie o każdym negatywnym zachowaniu obdarowanego, lecz o na tyle intensywnym zachowaniu, o ile jego ocena pozwala na ustalenie, iż jest to nie tylko niewdzięczność, lecz jest ona rażąca.

Rażąca niewdzięczność

Rażąca niewdzięczność może polegać zarówno na działaniu, jak i zaniechaniu. Darczyńca, który uważa, że obdarowany dopuszcza się względem niego rażącej niewdzięczności, może odwołać darowiznę. Wówczas należy złożyć obdarowanemu oświadczenie na piśmie. Następnie obdarowany powinien w formie aktu notarialnego dokonać jej zwrotu. Jeśli tego nie zrobi, darczyńca musi wystąpić do sądu z powództwem o zobowiązanie obdarowanego do złożenia oświadczenia woli, którego treścią będzie powrotne przeniesienie własności nieruchomości.

 

Darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył. Darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Roczny termin do odwołania darowizny liczy się od dowiedzenia się darczyńcy o rażącej niewdzięczności obdarowanego. Po tym terminie odwołanie darowizny stanie się niemożliwe.

Niedostatek i dostarczanie środków do utrzymania

Warto również wspomnieć o art.  897 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek, w granicach istniejącego jeszcze wzbogacenia, dostarczać darczyńcy środków, których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wypełnienia ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Obdarowany może jednak zwolnić się od tego obowiązku zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia. Tu ewentualnie można szukać podstaw do zapłaty za najem czy opał.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl