.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Złagodzenie kary dla studenta za jazdę pod wpływem alkoholu

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 01.06.2015

Zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli i poddany badaniu alkomatem. Wynik to 0,22 mg, po 15 minutach tyle samo. Policjant odebrał mi prawo jazdy i w najbliższym czasie mam dostać wezwanie na komisariat. Jadąc autem nie byłem świadomy, że jeszcze mogę być pod wpływem alkoholu. Moi rodzice nie żyją i utrzymuję się samodzielnie. Jestem studentem i chwytam się różnych prac dorywczych, więc prawo jazdy jest mi potrzebne. Mam młodszego brata, którego czasem też muszę gdzieś zawieść. Nigdy nie byłem karany. Co może mi grozić? Czy jest szansa, abym nie dostał zakazu prowadzenia samochodu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Mając na uwadze podany przez Pana wynik badania alkomatem należy stwierdzić, iż w czasie kontroli znajdował się Pan w tzw. stanie po użyciu alkoholu.

 

Stan po użyciu alkoholu zachodzi właśnie wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

– stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu lub

– obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

 

Prowadzenie samochodu w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem określonym w art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń, za co grozi kara aresztu od 5 do 30 dni albo grzywna nie niższa niż 50 zł i nie wyższa niż 5000 zł.

 

Niestety co do zasady, w razie uznania, iż doszło do popełnienia ww. wykroczenia, sąd winien orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Brzmienie art. 87 § 3 Kodeksu wykroczeń nie pozostawia wątpliwości: „W razie popełnienia wykroczenia określonego w [art. 87] § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów”. Tym samym sąd, w razie stwierdzenia, iż doszło do popełnienia ww. czynu nie może zasadniczo nie orzec zakazu prowadzenia pojazdów. Zakaz prowadzenia pojazdów orzeka się w miesiącach lub latach, na czas nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż 3 lata (art. 29 § 1 Kodeksu wykroczeń). Na poczet zakazu prowadzenia pojazdów zostanie zaliczony sprawcy okres faktycznego zatrzymania prawa jazdy, jeśli policjant zabrał je już podczas kontroli.

 

Sąd orzekając zakaz prowadzenia pojazdów określa, jakiego rodzaju pojazdów on dotyczy. Zasadą jest, aby zakaz dotyczył przede wszystkim pojazdów takiego rodzaju, jakim poruszał się sprawca, dokonując wykroczenia, za które orzeka się ten zakaz.

 

Od powyższej zasady orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdu w razie uznania obwinionego kierowcy za winnego popełnienia prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu, ustawodawca przewidział wyjątek. Mianowicie, zgodnie z art. 39 § 1 Kodeksu wykroczeń w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można – biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy – zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary albo odstąpić od wymierzenia kary lub środka karnego.

 

Tym samym ma Pan możliwość ubiegania się o zastosowanie przez sąd wobec Pana ww. instytucji odstąpienia od wymierzenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych z uwagi na Pana trudną sytuację życiową i rodzinną, o której wspomniał Pan w treści pytania. W razie zgłoszenia takiego wniosku, sąd powinien ustalić, czy zastosowanie tej instytucji jest w Pana przypadku uzasadnione. Ocena należy do sądu. Na pewno sąd weźmie pod uwagę: wynik badania alkomatem, porę i drogę prowadzenia samochodu, w jakich okolicznościach doszło do zatrzymania przez policję, dotychczasową karalność, niezbędność posiadania prawa jazdy dla sprawcy, itp.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl