.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ziemia w spadku odkryta po latach

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 29.09.2017

Ojciec nie opiekował się nami i z nami nie mieszkał, byli z mamą rozwiedzeni. Zmarł 10 lat temu, mamy akt zgonu. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że zostawił po sobie ziemię, nie wiemy dokładnie gdzie i ile, nie mamy żadnych dokumentów. Brat ojca potwierdza, że faktycznie w rodzinnych stronach są grunty, które prawdopodobnie należały do zmarłego, ale podatek od nieruchomości płaci za nie wdowa po drugim bracie ojca. Właśnie ta ciocia zgłosiła się do nas z prośbą o przekazanie dokumentów o zrzeczeniu się spadku po ojcu, aby mogła sprzedać te nieruchomości. Miejscowość jest położona na drugim końcu Polski, dlatego utrudnia to załatwienie formalności. Mam tylko jednego brata, więc chyba spadek nam się należy po połowie. Proszę o odpowiedź na kilka pytań: Czy możemy poznać numery ojcowych działek bez dokumentów, przedkładając tylko akt zgonu? Jak możemy z bratem starać się o spadek? Czy cioci, która opłacała podatek, coś się należy, czy tylko zwrot tych opłat? Jakich dokumentów potrzebujemy do oficjalnego przyjęcia spadku? Jakie wiążą się z tym opłaty? Gdzie należy złożyć dokumenty? Czy tu, gdzie mieszkamy, czy tam, gdzie jest ziemia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Oto odpowiedzi według kolejności:

Czy możemy poznać numery ojcowych działek bez dokumentów, przedkładając tylko akt zgonu?

Wyjaśnię, że do samego stwierdzenia nabycia spadku nie są potrzebne żadne dokumenty dotyczące nieruchomości, bo sąd na tym etapie nie bada, co wchodzi w skład spadku, a jedynie kto jest spadkobiercą. Art. 670 Kodeku postępowania cywilnego (K.p.c.) stanowi bowiem, że sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia.

 

Celem ustalenia, jaka konkretnie nieruchomość należała do ojca, polecam kontakt ze starostwem właściwym dla miejsca położenie działek, oni „po właścicielu” wyszukają nieruchomość i jeśli ma ona założoną księgę wieczystą, podadzą jej numer.

 

Wówczas będą Państwo mogli z taką księgą i postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku udać się do notariusza celem sprzedaży tej nieruchomości.

Jak możemy z bratem starać się o spadek?

Jeśli ojciec nie zostawił testamentu, zakładam, że nie – to dziedziczenie następuje na mocy ustawy.

 

Art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, że – w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Małżonek rozwiedziony nie jest małżonkiem, więc nie dziedziczy, zostają dzieci czyli Państwo.

 

Trzeba wystąpić do sądu rejonowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania ojca z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku albo udać się do notariusza celem przygotowania przez niego poświadczenia dziedzicznie (w tym przypadku musi iść i Pan i druga osoba z rodzeństwa).

Czy cioci, która opłacała podatek, coś się należy, czy tylko zwrot tych opłat?

Nie należy się z racji samego opłacania podatku. Jeśli by natomiast korzystała z tej nieruchomości cały czas przez lat 30, to teoretycznie mogłaby zasiedzieć tę nieruchomość. Oprócz opłaty podatku musiałaby jednak korzystać z tej nieruchomości jak właściciel. Jeśli nawet korzysta od śmierci ojca przez wspomniane 10 lat, to nie mogła w ten sposób nabyć własności. 30 lat to bezwzględnie minimum.

Jakich dokumentów potrzebujemy do oficjalnego przyjęcia spadku?

Wymieniam dokumenty:

 

  • akt zgonu ojca,
  • akty urodzenia Państwa jako dzieci.

 

Tyle tylko jest potrzebne do stwierdzenia nabycia spadku.

Jakie wiążą się z tym opłaty? Gdzie należy złożyć dokumenty? Czy tu, gdzie mieszkamy, czy tam, gdzie jest ziemia?

Opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku wynosi 50 zł. Natomiast właściwym jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania Pana ojca. Mówi o tym wprost art. 628 K.p.c., który cytuję:

 

„Do czynności w postępowaniu spadkowym, które należą do zakresu działania sądów, wyłącznie właściwy jest sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton