Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgoda na odrzucenie spadku

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 09.07.2016

Kilka miesięcy temu zmarła moja mama. Odrzuciłam spadek ze względu na długi (aktem notarialnym) i 3 tygodnie później złożyłam do sądu wniosek o zgodę na odrzucenie spadku także w imieniu dzieci. Sąd wyraził zgodę, wyrok uprawomocnił się, jednak sam wyrok wydano nam dopiero po 2 miesiącach – minął termin 6-miesięczny. Jak mogę teraz sfinalizować tę sprawę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przepisy Kodeksu postępowania cywilnego oraz przepisy Kodeksu cywilnego.

 

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż 6-miesięczny termin do odrzucenia spadku w imieniu córki winien być liczony od dnia odrzucenia przez Panią spadku. Teoretycznie zatem upłynął on w dniu 24 marca 2015 r. Wyraźnie jednak podkreślić należy, iż okres od złożenia wniosku do sądu rodzinnego do jego uprawomocnienia nie powinien być liczony, bowiem zgodnie z orzecznictwem w tym okresie przedawnienie nie biegnie, lecz podlega zawieszeniu.

 

Stanowisko takie wyraził Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 20 listopada 2013 r., sygn. akt I CSK 329/13, zgodnie z którym „złożenie wniosku o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego powoduje zawieszenie – na czas trwania postępowania – biegu terminu określonego w art. 1015 § 1 k.c.”

 

Innymi słowy w mojej ocenie termin do odrzucenia spadku nie upłynął. Nie ulega jednak wątpliwości, że oświadczenie o odrzuceniu spadku winno być złożone jak najszybciej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć minus VI =

»Podobne materiały

Samochód po wypadku – wypłata odszkodowania ze spadku zmarłego

Mój ojciec zginął dwa lata temu w wypadku samochodowym, którego był sprawcą. Jechał samochodem kolegi, który uległ całkowitemu zniszczeniu bez prawa do odszkodowania. Jestem jedynym spadkobiercą taty, przyjąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Na prośbę właściciela samochodu wypłaciłem mu 7 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »