.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zgoda na umowę bez poznania dokładnie jej warunków

Dwa miesiące temu została mi telefonicznie złożona oferta umieszczenia bezpłatnie ogłoszenia sprzedaży działki na portalu internetowym. Skorzystałam z propozycji, umieściłam ogłoszenie i kliknęłam zgodę na regulamin. Po miesiącu przyszła do mnie faktura za rzekome przedłużenie ogłoszenia na 450 zł! Rozmowy telefoniczne nie przynoszą skutków. Wiem, że wyraziłam zgodę na umowę bez poznania dokładnie jej warunków, ale co mam teraz zrobić, żeby nie zapłacić takiej faktury? W pierwszej informacji nic nie powiedziano o takim warunku.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgoda na umowę bez poznania dokładnie jej warunków

Fot. Fotolia

Niestety nie ukrywam, że nie będzie łatwo wyplątać się z tej sprawy, skoro w regulaminie rzeczywiście są zapisy o odpłatności za powyższą usługę, a Pani ów regulamin zaakceptowała.

 

Generalnie w sytuacji, gdy składa się określone oświadczenie woli, będąc źle poinformowany,m istnieje możliwość powołania się na tzw. wadę oświadczenia woli, czyli np. błąd. Zgodnie z treścią art. 84 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego „w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny)”.

 

Natomiast zgodnie z treścią art. 86  § 1 Kodeksu cywilnego „jeżeli błąd wywołała druga strona podstępnie, uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu może nastąpić także wtedy, gdy błąd nie był istotny, jak również wtedy, gdy nie dotyczył treści czynności prawnej”.

 

Powołanie się na błąd wymaga złożenia oświadczenia woli na piśmie – wysłanym do drugiej strony – o uchyleniu się od skutków takiego oświadczenia woli. Generalnie takie uchylenie się powoduje, że czynność prawna staje się nieważna od początku, ponieważ oświadczenie o uchyleniu ma moc wsteczną (ex tunc) od chwili dokonania czynności (zawarcia umowy). Wówczas druga strony albo przyjmie to do wiadomości, albo po prostu skieruje sprawę na drogę postępowania cywilnego, a wówczas będzie się Pani mogła powołać na to uchylenie się od złożonego oświadczenia woli pod wpływem błędu. Z tym tylko, że będzie Pani musiała udowodnić, że działała pod wpływem błędu, bo np. przedstawiciel Panią okłamał, co – nie ukrywam – może być dość trudne, jeśli zaakceptowała Pani regulamin, w którym była mowa o odpłatności, ale zawsze warto spróbować. Niestety przejrzałam ten regulamin i widzę, że są przewidziane rzeczywiście odpłatności za ogłoszenia, przykro mi.

 

Druga opcja to po prostu próba zmniejszenia tego zadłużenia poprzez np. wypowiedzenie umowy i zmniejszenie wartości umowy, względnie inne rozwiązanie uzgodnione z drugą stroną, proszę może zaproponować, że zapłaci Pani jakąś niewielką część, a ogłoszenie zostanie wycofane i faktura anulowana – to byłoby jakieś wyjście.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl