Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgłoszenie uszkodzenia sukienki sprzedanej na Allegro

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 01.01.2017

Sprzedałam sukienkę na Allegro w formie licytacji. Kupująca po otrzymaniu towaru chce zwrotu pieniędzy, twierdząc, że sukienka jest uszkodzona. W mojej ocenie sukienka przed wysłaniem nie nosiła żadnych śladów użytkowania ani uszkodzeń. Sprzedaję jako osoba fizyczna swoje rzeczy. Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zgłoszenie uszkodzenia sukienki sprzedanej na Allegro

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Kupująca może próbować pociągnąć Panią do odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady fizyczne nabytej sukni na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową.

 

Zgodnie z art. 5561 § 1 Kodeksu cywilnego „sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego w szczególności jeżeli rzecz sprzedana:

 

1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;

3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;

4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym”.

 

Powyższe wyliczenie wad fizycznych jest przykładowe. W grę mogą wejść inne jeszcze przypadki.

 

Fakt, iż zawarła Pani transakcję jako osoba prywatna, nie wyłącza Pani odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady rzeczy. Podobnie dla bytu odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi nie ma znaczenia fakt, czy sprzedana rzecz jest używana czy nowa. Jednak w przypadku rzeczy używanej należy uwzględnić stopień naturalnego zużycia towaru, powstałego wskutek prawidłowego użytkowania. Takie zużycie nie jest wadą, a co za tym idzie, nie powinno być podstawą do wysuwania roszczeń z tytułu rękojmi. Niemniej sprzedający powinien poinformować kupującego o stopniu zużycia rzeczy. Rzetelne poinformowanie kupującego o stanie rzeczy wyłącza odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi, o czym stanowi art. 557 § 1 Kodeksu cywilnego: „sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy”.

 

W przypadku wystąpienia wady fizycznej kupujący w terminie 1 roku od dnia stwierdzenia wady może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy (wybór co do zasady należy do kupującego), chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Jednakże kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna.

 

Nadto jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo usunięcia wady. Roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się również z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady.

 

Zatem kupującemu przysługują względem sprzedawcy cztery roszczenia:

 

  1. roszczenie o obniżenie ceny,
  2. prawo do odstąpienia od umowy,
  3. roszczenie o wymianę rzeczy,
  4. roszczenie o usunięcie wady.

 

Wybór roszczenia co do zasady należy do kupującego z wyżej wymienionymi ograniczeniami.

 

Nadto należy pamiętać, iż ustawodawca przewidział surowszą odpowiedzialność dla sprzedawcy w przypadku gdy ten wadę podstępnie zataił. Mianowicie, upływ terminu do stwierdzenia wady nie wyłącza wykonania uprawnień z tytułu rękojmi, jeżeli sprzedawca wadę podstępnie zataił.

 

Sprzedawca obowiązany jest przyjąć od kupującego rzecz wadliwą w razie wymiany rzeczy na wolną od wad lub odstąpienia od umowy.

 

Natomiast jeżeli kupujący będący konsumentem zażądał wymiany rzeczy lub usunięcia wady albo złożył oświadczenie o obniżeniu ceny, określając kwotę, o którą cena ma być obniżona, a sprzedawca nie ustosunkował się do tego żądania w terminie czternastu dni, uważa się, że żądanie to uznał za uzasadnione.

 

Z informacji podanych w treści pytania wynika, iż kupująca twierdzi, że suknia ma wadę fizyczną i w związku z tym odstępuje od umowy oraz żąda zwrotu uiszczonej ceny.

 

Jeśli Pani zdaniem suknia w chwili jej wydania kupującej była wolna od jakichkolwiek wad fizycznych, to w takim wypadku nie ma Pani obowiązku odebrania od kupującej sukni ani zwrócić jej zapłaconej ceny. Sprzedawca jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne, tylko jeśli istniały w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego lub wynikły z przyczyny tkwiącej w rzeczy sprzedanej w tej samej chwili.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - dwa =

»Podobne materiały

Niesłuszne zawieszenie konta na Allegro

Jestem sprzedawcą na Allegro (prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą), mieszkam w Anglii. Parę dni temu Allegro nagle zablokowało mi konto (podobno bardzo poważnie naruszyłam regulamin). Dziś konto mi odblokowano i zostałam przeproszona. Allegro naraziło mnie jednak na bardzo du

Sprzedaż za złotówkę i wycofanie się z transakcji

Umówiłem się z kolegą, że wystawię ciągnik na Allegro, podając symboliczną cenę (1 zł), tylko po to, by móc go dokładnie opisać i pokazać zdjęcia (cena miała być ustalona później). Dosłownie po minucie ktoś jednak kupił maszynę, a ja teraz nie wiem, co robić. Jak rozwi

Wydanie towaru niezgodnego z opisem

Zakupiłem na Allegro przez opcję „Kup teraz” traktor. Zgodnie z opisem aukcji i z dodatkowymi zapewnieniami sprzedającego, pojazd miał nowe ogumienie (o wartości kilku tysięcy złotych). Po dokonaniu zakupu sprzedający poinformował mnie, że traktor czeka na odbiór, ale bez nowy
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »