
Indywidualne Porady Prawne
Zgłoszenie dziedziczenia do US - który druk?Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 07.10.2016 |
Jestem jedynym spadkobiercą po bracie, który zmarł w 1997 r., pozostawiając gospodarstwo rolne, Akt poświadczenia dziedziczenia został sporządzony w 2015 r. Na jakim druku powinienem wypełnić zgłoszenie dziedziczenia do US i jaki podatek mnie obowiązuje? W rozmowie telefonicznej z pracownicą US powiedziano mi, że ma to być SD-3, mam wątpliwości, czy nie powinien to być druk SD-Z2. |
Zeznanie SD-3 jest zeznaniem dotyczącym określenia podstawy opodatkowania z tytułu nabycia rzeczy lub praw majątkowych. Chodzi tu między innymi o nabycie rzeczy na podstawie: orzeczenia sądu, testamentu, umowy, ugody, umowy sprzedaży.
Co do zasady wniosek SD-3 jest podstawowym wnioskiem wypełnianym przy zgłaszaniu do organu podatkowego nabycia spadku. Jednakże w sytuacji, gdy spadek otrzymał członek najbliższej rodziny, który podlega zwolnieniu od podatku – wypełniany jest wniosek SD-Z2. To, jaki wniosek Pan powinien wypełnić, zależy od tego, kiedy tak naprawdę nabył Pan spadek.
Po01 stycznia 2007 r. wprowadzono zwolnienie od podatku dla najbliższej rodziny, konkretnie w przypadku nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, będących obywatelami krajów UE lub państw członkowskich EFTA, jeżeli:
W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa wyżej, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.
Złożenie takiego zawiadomienia (druk SD-Z2) jest warunkiem zwolnienia spadkobiercy z podatku. Jeśli nie zostanie ono złożone lub złożone zostanie po terminie, podatek trzeba płacić na zwykłych, obowiązujących pierwszą grupę podatkową zasadach. Dlatego Pan jako brat zmarłego powinien złożyć właśnie ten druk (jeśli nabył Pan spadek teraz), przez co zostanie Pan zwolniony od podatku.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>