Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgłoszenie zmiany współwłaściciela pojazdu do wydziału komunikacji

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 08.01.2019

Wraz z mężem byłam współwłaścicielem samochodu. Po jego śmierci w drodze postępowania spadkowego przed notariuszem 1/4 udziału w pojeździe odziedziczyła córka. Posiadamy zaświadczenie ze skarbówki o dokonaniu formalności i zwolnieniu od podatku. Czy muszę zgłosić do wydziału komunikacji zmianę współwłaścicieli pojazdu, czy też nie ma takiej konieczności, bo i tak widnieję w dowodzie rejestracyjny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Zgłoszenie zmiany współwłaściciela pojazdu do wydziału komunikacji

W pierwszej kolejności pozwolę sobie wskazać, iż dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję, że w dowodzie rejestracyjnym figurowała Pani i zmarły mąż.

 

Skutkiem powyższego jest konieczność wykreślenia męża z dowodu rejestracyjnego i wpisanie w miejsce męża córki. Oczywiście czynność taka nie musi być wykonana niezwłocznie, jednakże musicie Panie zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku sprzedaży pojazdu i jego ubezpieczenia konieczne będzie dołączenie do umowy sprzedaży pojazdu wypisu aktu notarialnego na okoliczność poświadczenia dziedziczenia po Pani zmarłym mężu. Niemniej jednak jak pokazuje moja praktyka, mogą zdarzyć się wydziały komunikacyjne i ubezpieczyciele, którzy mogą takiej czynności lub takiemu nabywcy czynić problemy w zarejestrowaniu pojazdu i wydaniu dowodu rejestracyjnego wobec treści aktualnego dowodu rejestracyjnego, tj. wobec faktu, iż bez wypisu aktu notarialnego, z dowodu rejestracyjnego wynika, że współwłaścicielem pojazdu jest Pani i mąż (mimo, iż ten nie żyje). Stan taki poświadcza nieprawdę, bowiem mąż nie żyje.

 

Reasumując, samo poruszanie się pojazdem de facto nie będzie utrudnione, jednakże czynności przekraczające zwykły zarząd, jak choćby samo ubezpieczenie pojazdu będzie znaczenie utrudnione wobec treści dowodu rejestracyjnego. Z uwagi na powyższe w mojej ocenie konieczne jest wnioskowanie o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - VIII =

»Podobne materiały

Przejęcie przez gminę części udziału w drodze wewnętrznej

W wyniku podziału gruntu powstały drogi wewnętrzne pomiędzy działkami, połączone z drogą publiczną. Jestem właścicielem działki, ale nie mam udziału w drodze wewnętrznej. Czy gmina ma obowiązek przejąć na własność pozostałą część udziału w drodze wewnętrznej?

Wniosek o postawienie znaku drogowego

Jakiś czas temu utwardzono drogę gminną biegnącą wzdłuż mojej posesji. Droga jest długa i prosta, dlatego kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Przez tę drogę muszę przepędzać swoje zwierzęta gospodarskie, co stwarza realne zagrożenie. Jak i do kogo mogę się zwrócić o postawienie na

Przewóz młodzieży szkolnej busem

Młodzież szkolna w mojej miejscowości przewożona jest busem, który ma 25 miejsc siedzących. Pojazd zabiera jednak więcej osób (ok. 35), które muszą więc całą drogę stać. Czy jest to zgodne z prawem? Dodam, że kilkakrotnie prosiłem policję o kontrolę busa oraz zgłaszałem sprawę do dyrektora szkoły –
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »